Вести

<strong>Храната како оружје на Кремљ за ширење дезинформации во Северна Македонија</strong>

Храната како оружје на Кремљ за ширење дезинформации во Северна Македонија

Патот на пропагандата на Кремљ е отворен и во Македонија. Дезинформации на теми, кои директно ги засегаат граѓаните и главно потекнуваат од пропагандните медиуми во сопственост на Кремљ, се преземаат најчесто од Србија или од проруските медиуми, портали и социјалните мрежи ...

Radio Bum

March 29th, 2024

No Comments

Завршен настан на проектот „Think b4 you click – Размисли пред да кликнеш“

Завршен настан на проектот „Think b4 you click – Размисли пред да кликнеш“

Завршен настан од проектот „Think b4 you click – Размисли пред да кликнеш“ во организација на граѓанскиот центар „АктвиУм“ и кумановското основно училиште „Крсте Мисирков“ се одржа денеска во занаетчискиот дом Куманово. Стручните од повеќе институции ги повикаа учениците да ...

Radio Bum

March 25th, 2024

No Comments

Граѓански центар Активум изработи едукативно видео за превенција од булинг

Граѓански центар Активум изработи едукативно видео за превенција од булинг

Граѓанскиот Центар „Активум“ и кумановското основно училиште „Крсте Мисирков“ изработија едукативно видео наменето за учениците чија цел е превенција на онлајн врсничко насилство, информираа од здружението. Видеото веќе е поставено на социјалните мрежи и е дел од ...

Radio Bum

March 23rd, 2024

No Comments

Децата од Ангел Шајче на кеј засадија цвеќиња со порака да се чува животната средина

Децата од Ангел Шајче на кеј засадија цвеќиња со порака да се чува животната средина

Најмалите граѓани на Куманово по повод денот на пролетта , денот на екологијата и денот на водите испратија порака до сите граѓани да се грижат и да ја чуваат животната средина. Под мото ,,Реката убава и мила кога би била чиста поубава би била” на градскиот кеј децата од ...

Radio Bum

March 21st, 2024

No Comments

Тренчевска во Куманово-  Во градинка се примаат деца со примени три дози на вакцина против пертусис

Тренчевска во Куманово- Во градинка се примаат деца со примени три дози на вакцина против пертусис

Само децата со примени три дози вакцина можат да бидат примени во градинка, информираше денеска дополнителната заменичка министерка за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска на настан во Куманово по повод Денот на пролетта и Светскиот ден на водите. Во рок од шест ...

Radio Bum

March 21st, 2024

No Comments

Бојмацалиев на граничен премин Табановце  – -Вложивме три милиони евра во специјални возила за надзор на границите

Бојмацалиев на граничен премин Табановце – -Вложивме три милиони евра во специјални возила за надзор на границите

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев ја посети Полициската станица Граничен Премин Табановце, каде што оствари работна средба со раководствата на оваа организациска единица, како и со раководството на Регионалниот центар за гранични работи ...

Radio Bum

March 21st, 2024

No Comments

Полицијата ги пронајде лицата што извршија грабеж во Куманово, двајцата се од скопско село Буковиќ

Полицијата ги пронајде лицата што извршија грабеж во Куманово, двајцата се од скопско село Буковиќ

Денеска (16.03.2024), полициски службеници од СВР Куманово ги лишиле од слобода М.А.(28) и Е.А.(32), двајцата од с.Буковиќ, скопско. Тие се сомничат дека на 15.03.2024 околу 20.20 часот на улица „Доне Божинов“ во Куманово со патничко моторно возило „ренџ ровер” со скопски ...

Radio Bum

March 16th, 2024

No Comments

Вооружен напад и грабеж пред влезот во населба Карпош во Куманово

Вооружен напад и грабеж пред влезот во населба Карпош во Куманово

Вечерва се случил вооружен грабеж на патот кон населбата Карпош во Куманово. Според информациите на полицијата , напаѓачите биле со џип Ренџ ровер, со кој прво удриле во автомобил Пасат кој го управувал С.С. 63 годишен од Куманово, потоа пукале кон возачот и му одзеле торба ...

Radio Bum

March 15th, 2024

No Comments

“Што повторно ме снајде“  нова монодрама-комедија на актерката Анѓелка Стевиќ Жугиќ во Национална Oпера и Балет, Скопје

“Што повторно ме снајде“ нова монодрама-комедија на актерката Анѓелка Стевиќ Жугиќ во Национална Oпера и Балет, Скопје

ШТА МЕ ОПЕТ СНАЂЕ Улоги: Анѓелка Стевиќ Жугиќ Текст : Небојша Ромчевиќ Режија:Петар Јовановиќ “Што повторно ме снајде“ е нова монодрама-комедија на актерката Анѓелка Стевиќ Жугиќ. Преку ликот и судбината на главниот лик Јованка Јока Јаковљевиќ, Анѓелка на духовит, смешен и ...

Radio Bum

March 7th, 2024

No Comments

Улица 300 во Ајдучка чешма ќе се асфалтира

Улица 300 во Ајдучка чешма ќе се асфалтира

Започна реконструкцијата на улицата „300“ во населбата Ајдучка чешма, која ќе чини над 170 илјади евра, средствата се обезбедени преку Министерството за транспорт и врски. Увид денес изврши министерот за транспорт и врски Благој Бочварски кој кажа дека реконструкцијата на ...

Radio Bum

March 6th, 2024

No Comments