Вести

Полицијата приведе двајца крадци во Куманово

Полицијата приведе двајца крадци во Куманово

Приведени двајца крадци во Куманово, кои според информациите од полицијата извршиле разбојништво на приватен имот на улицата Благоја Думановски во Куманово. На 06.02.2023 во 11.05 часот, полициски службеници од СВР Куманово ги лишиле од слобода З.А.(28) и С.М.(26), двајцата ...

Radio Bum

February 7th, 2023

No Comments

Патот до село Длабочица и село Герман непроодни од снежни наноси

Патот до село Длабочица и село Герман непроодни од снежни наноси

Регионалниот пат Ранковце-Герман е непрооден, на потег од с.Станча-с.Герман, информираат од регионалниот центар за управување со кризи. Во текот на вчерашниот ден со машини се работело на расчистување на овој патен правец, а како што информираат надлежните со расчистувањето ...

Radio Bum

February 7th, 2023

No Comments

Димитриевски: Искрено сочувство за семејствата на настраданите во катастрофалниот земјотрес, нашите мисли се со турскиот и сириски народ

Димитриевски: Искрено сочувство за семејствата на настраданите во катастрофалниот земјотрес, нашите мисли се со турскиот и сириски народ

Над 1.200 загинати и над 5000 повредени-Расте бројот на жртви во земјотресот во Турција Се зголемува бројот на жртвите од разорниот земјотрес што утринава околу 4 часот по локално време ја погоди Турција. Според турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, загинале 912 лица, а ...

Radio Bum

February 6th, 2023

No Comments

Пет повредени лица во сообраќајна незгода во Куманово

Пет повредени лица во сообраќајна незгода во Куманово

Пет повредени лица, скршен излог на месара и скршени два автомобила е епилогот на сообраќајната незгода вчера вечер која се случила во Куманово на улицата Иво Лола Рибар. – На 05.02.2023 околу 21.50 часот во СВР Куманово било пријавено дека на крстосница од улиците ...

Radio Bum

February 6th, 2023

No Comments

Непрооден патот Длабочица -Дејловце

Непрооден патот Длабочица -Дејловце

Како што информираат од регионалниот центар за управување со кризи локалниот пат Длабочица село Дејловце од вчера е непрооден од снежни навеви, од каде жителите побарале помош за расчистување на патот. Како што информираат од центарот помош било побарана и од група граѓани ...

Radio Bum

February 6th, 2023

No Comments

Во Куманово на три различни локации запалени оџаци

Во Куманово на три различни локации запалени оџаци

Кумановската противпожарна единица изминативе 24 часа гасела пожари на три запалени оџаци, информираат од Регионалниот центар за управување со кризи Куманово. Оџак на семеен дом сезапалил во село Љубодраг, вчера по 21 часот, за половина час го изгасиле тројца пожарникари со ...

Radio Bum

February 6th, 2023

No Comments

Од пролет ќе се наплаќа паркирање пред градскиот базен

Од пролет ќе се наплаќа паркирање пред градскиот базен

Б зона за паркирање од пролет ќе има на неколку локации во Куманово информираат од Куманово паркинг. Со воведување Б зона ќе се обезбедат дополнителни 400 паркинг места во Куманово, а целта е да се растерети А зона, вели Сашо Петрушевски, директор на ЈП. Куманово Паркинг. Б ...

Radio Bum

February 3rd, 2023

No Comments

Приведен дилер на дрога во Куманово, полицијата во неговиот дом  пронашла 350 грама кокаин

Приведен дилер на дрога во Куманово, полицијата во неговиот дом пронашла 350 грама кокаин

Едно лице е приведено за поседување на наркотични сретства информираат од полицијата. По претрес во неговиот дом во Куманово биле пронајдени кокаин и две дигитални ваги. -На 02.02.2023 во 19.45 часот, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода Љ.Р.(28) од ...

Radio Bum

February 3rd, 2023

No Comments

Со автомобил удрил пешак на паркинг простор кај автобуската станица

Со автомобил удрил пешак на паркинг простор кај автобуската станица

Едно лице е тешко повредено во сообраќајна незгода која се случила на паркинг простор на автобуската станица на ул.„Доне Божинов“. Според информациите на полицијата повреден е триесет и петгодишен кумановец, тој се здобил со тешки телесни повреди откако во него удрило возило

Radio Bum

February 3rd, 2023

No Comments

Во магацин во Куманово откриен 800 килограми храна со поминат рок и амбалажа за пакување

Во магацин во Куманово откриен 800 килограми храна со поминат рок и амбалажа за пакување

Полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода А.Б. (43 години) од село Арачиново, скопско, затоа што при контрола во возилото „мерцедес“ со скопски регистарски ознаки, кое го управувал, биле пронајдени околу 200 килограми прехранбени артикли со изминат рок на ...

Radio Bum

February 2nd, 2023

No Comments