Вести

КБК Куманово со сребро и бронза се врати од турнирот во БиХ

КБК Куманово со сребро и бронза се врати од турнирот во БиХ

Еден сребрен и еден бронзен медал освоија кик-боксерите на КБК Куманово 2006 од силниот балкански турнир што викендов се одржа во Босна и Херцеговина. Сребрен медал во тешка категорија освои Лука Велковски кој во финалето се сретна со Мишо Воркапиќ од Србија и во лавовска ...

Radio Bum

October 24th, 2023

No Comments

КБК Куманово ќе настапи на Балканското првенство во БиХ

КБК Куманово ќе настапи на Балканското првенство во БиХ

Кик-боксери на КБК Куманово 2009 ќе бидат дел од Балканското првенство во кик-бокс што од 20 до 22 октомври ќе се одржи во Босна и Херцеговина. Лука Велковски, марко Бошковски и Јосиф Илиевски, заедно со тренерот Сашо Илиевски ќе бидат дел од оваа големо натпреварување кое ...

Radio Bum

October 19th, 2023

No Comments

Одржан вториот Меморијален турнир во чест на ракометарката Јасмина Голубовиќ

Одржан вториот Меморијален турнир во чест на ракометарката Јасмина Голубовиќ

Во спортската сала на средното училиште „Перо Наков“ викендов беше одржан вториот меморијален турнир во чест на Јасмина Голубовиќ – име кое остави длабоки траги во кумановскиот женски ракомет. Турнирот беше организиран од Здружението на ракометни ветеранки Куманово, а се ...

Radio Bum

April 3rd, 2023

No Comments

Одбиено барањето на Ѓоковиќ за американска виза

Одбиено барањето на Ѓоковиќ за американска виза

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, нема да може да настапи на претстојните турнири во Индијан Велс и Мајами, откако неговото барање за влез во САД е одбиено. Ѓоковиќ мораше да достави соодветна документација и да поднесе барање за посебна дозвола за влез во САД ...

Radio Bum

March 4th, 2023

No Comments

После 26 години Гимнастиката во Куманово се враќа на врвот, три медали за гимнастичарите од Атлета на државно првенство во Битола

После 26 години Гимнастиката во Куманово се враќа на врвот, три медали за гимнастичарите од Атлета на државно првенство во Битола

Три медали освоија гимнастичарите на клубот „Атлета“ од Куманово на Државното првенство во Битола во поединечна конкуренција. Со овој успех гимнастиката во Куманово се враќа на врвот,а за поголеми успеси на гимнастичарите потребна е и спортска сала алармираат тренерите. На ...

Radio Bum

November 1st, 2022

No Comments

Бранимир Јовановски одликуван со Орден „8 Септември” од претседателот Пендаровски

Бранимир Јовановски одликуван со Орден „8 Септември” од претседателот Пендаровски

Истакнатиот стрелец и тренер Бранимир Јовановски е еден од четворицата спортисти во државата, кои претседателот Стево Пендаровски оваа година ги одликуваше со Орден „8 Септември”, по повод Денот на независноста на Македонија. Признанието им е врачено за особен придонес

Radio Bum

September 9th, 2022

No Comments

Александра Боризовска во грчки ПАОК, Бисера Паскал во Тенерифе

Александра Боризовска во грчки ПАОК, Бисера Паскал во Тенерифе

 Кумановските ракометарки Александра Боризовска и Бисера Паскал ја продолжуваат ракометната кариера во странски клубови. Боризовска ќе игра во клубот ПАОК од Грција и оваа ќе и биде втор предизвик во странски клуб. Од ЖРК Куманово објавија и дека Бисера Паскал потпиша ...

Radio Bum

January 25th, 2022

No Comments

Соколана, стадион, стрелиште и спортска сала вратени на Општина Куманово

Соколана, стадион, стрелиште и спортска сала вратени на Општина Куманово

Четири спортски објекти и локалитети Општина Куманово ги врати назад во владение, откако Јавното претпријатие за стопанисување со спортски објекти ги одзема дозволите на приватните концесионери. „Соколана“, Градскиот стадион, некогашно „Стрелиште“ и Спортската сала и ...

Radio Bum

October 25th, 2019

No Comments

Велосипедскиот клуб ВЕЛО М со две титули победник на Куп на Македонија

Велосипедскиот клуб ВЕЛО М со две титули победник на Куп на Македонија

Стартот на новата сезона за велосипедскиот клуб Вело М Терма лифт започна успешно, со вкупно 5 медаљи и две први места , тие се победници на Куп на Македонија во друмски велосипедизам. Оваа трка е прва за сезона 2019 , а се возеше на релација Градско – Неготино во ...

Radio Bum

May 13th, 2019

No Comments

Две златни медали на државниот натпревар во Кик бокс за членовите на клуб “Предатор”од Куманово

Две златни медали на државниот натпревар во Кик бокс за членовите на клуб “Предатор”од Куманово

На државното првенство во Кик Бокс членовите на клуб Предатор од Куманово се вратија со две златни медали. Најдобрите учесници на државното првенство од клуб Предатор од Куманово се Теодора Димковска која го освои првото место, а учествуваше во две борби. Виктор Андоновиќ ...

Radio Bum

February 19th, 2019

No Comments