Вести

Димитриевски потрошил 115 милиони евра, а направил само една катна гаража

Димитриевски потрошил 115 милиони евра, а направил само една катна гаража

„Максим Димитриевски и СДСМ ветуваа европско Куманово и многу капитални проекти, а зад себе оставија огромна нула“, рече на денешната прес-конференција портпаролот на ОК ВМРО- ДПМНЕ, Милан Давидовиќ. Според него, освен монтажната катна гаража која видно го обезличила и ...

Radio Bum

July 6th, 2021

No Comments

Во понеделник авионско прскање против комарци во Куманово

Во понеделник авионско прскање против комарци во Куманово

Авионско прскање против комарци во Куманово ќе биде извршено во раните утрински часови во понеделник на 5 јули. – Се известуваат сите граѓани дека на ден 05.07.2021 година ( понеделник ) во раните утрински часови ќе се изврши авионско прскање против комарци на територија на ...

Radio Bum

July 2nd, 2021

No Comments

Советникот Фатмир Идризи од ДУИ е новиот директор на хидроцентрала ,,Треска “

Советникот Фатмир Идризи од ДУИ е новиот директор на хидроцентрала ,,Треска “

Советникот и координаторот на ДУИ, Фатмир Идризи денеска поднесе оставка од функцијата, откако претходно беше назначен за директор на хидроцентралата „Треска“. Претседателот на Комисијата за мандат и именувања, Томица Илиќ, истакна дека новата функција според Законот за ...

Radio Bum

June 15th, 2021

No Comments

Децата во градинката Ангел Шајче во Куманово се затруени со мајонез, изолирана е бактерија Салмонела

Децата во градинката Ангел Шајче во Куманово се затруени со мајонез, изолирана е бактерија Салмонела

Причината за туењето на децата во градинката Ангел Шајче во Куманово со храна е мајонез,информираат од Агенцијата за храна и ветеринарство. Кај 31 дете и 3 лица вработени во градинка во копрокултура изолирана е бактерија Салмонела. Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ...

Radio Bum

May 14th, 2021

No Comments

Општина Куманово по втор пат објави оглас за избор на компанија за изградба на кружен тек кој ќе чини 30.508.400 денари

Општина Куманово по втор пат објави оглас за избор на компанија за изградба на кружен тек кој ќе чини 30.508.400 денари

Општина Куманово по втор пат објави јавен оглас за избор на компанија за изградба на кружен тек на крстосница помеѓу булеварите „Октомвриска револуција” и „Трета Македонска Ударна Бригада”. Од одделението за јавни набавки соопштуваат дека проценетата вредност за ...

Radio Bum

April 27th, 2021

No Comments

Општинската администрација од денеска ќе помага во кумановската болница

Општинската администрација од денеска ќе помага во кумановската болница

Општинската администрација и вработените во јавните претпријатија во Куманово од денеска се ставаат на располагање за помош во Општа болница во Куманово. Како што информираше градоначалникот Максим Димитриевски, со одлука на Општинскиот штаб за заштита и спасување, дел од ...

Radio Bum

April 7th, 2021

No Comments

Димитриевски: Општина Куманово по 10 години е финансиски деблокирана, ќе побарам уште еден мандат да ги реализирам сите проекти

Димитриевски: Општина Куманово по 10 години е финансиски деблокирана, ќе побарам уште еден мандат да ги реализирам сите проекти

Општина Куманово е финансиски деблокирана , објави градоначалникот Максим Димитриевски. На сметката на општината има 17 милиони денари. Димитриевски денеска даде отчет за сработеното во изминатата година. Ново улично осветлување, комунална инфраструктура,кружен тек, патишта,

Radio Bum

October 21st, 2020

No Comments

Општината ги повика кумановци преку анкета да учествуваат во планирањето на урбаната мобилност

Општината ги повика кумановци преку анкета да учествуваат во планирањето на урбаната мобилност

Општина Куманово – Сектор за урбанизам денеска ги повика кумановци да учествуваат во анкета достапна на веб-страницата на општината во рамки на активностите кои ги спроведува за подготовка на план за одржлива урбана мобилност. Во анкетата кумановци можат да кажат дали сакаат

Radio Bum

October 9th, 2020

No Comments

Три спортски игралишта, патеки за трчање и анфитеатар ќе се изгради на спомен Костурница

Три спортски игралишта, патеки за трчање и анфитеатар ќе се изгради на спомен Костурница

Партерното уредување на локацијата Спомен Костурница во Куманово ќе започне следната недела, најави денеска градоначалникот Максим Димитриевски. Проектот е дел од заедничка апликација за прекугранична соработка на општините Куманово и Гњилане, а во рамки на обновување и ...

Radio Bum

October 8th, 2020

No Comments

Куманово да се изземе од новите мерки кои ги усвои владата, граѓаните ги почитуваат мерките

Куманово да се изземе од новите мерки кои ги усвои владата, граѓаните ги почитуваат мерките

Општинскиот штаб за заштита и спасување побара од владата, Куманово да го изземе од новите мерки , како превентива од коронавирус, за како што соопштуваат од штабот угостителите во Куманово и граѓаните ги почитуваат протоколите за работа и мерките за претпазливост. Во ...

Radio Bum

October 5th, 2020

No Comments