Вести

Полицијата ги пронајде лицата што извршија грабеж во Куманово, двајцата се од скопско село Буковиќ

Полицијата ги пронајде лицата што извршија грабеж во Куманово, двајцата се од скопско село Буковиќ

Денеска (16.03.2024), полициски службеници од СВР Куманово ги лишиле од слобода М.А.(28) и Е.А.(32), двајцата од с.Буковиќ, скопско. Тие се сомничат дека на 15.03.2024 околу 20.20 часот на улица „Доне Божинов“ во Куманово со патничко моторно возило „ренџ ровер” со скопски ...

Radio Bum

March 16th, 2024

No Comments

Вооружен напад и грабеж пред влезот во населба Карпош во Куманово

Вооружен напад и грабеж пред влезот во населба Карпош во Куманово

Вечерва се случил вооружен грабеж на патот кон населбата Карпош во Куманово. Според информациите на полицијата , напаѓачите биле со џип Ренџ ровер, со кој прво удриле во автомобил Пасат кој го управувал С.С. 63 годишен од Куманово, потоа пукале кон возачот и му одзеле торба ...

Radio Bum

March 15th, 2024

No Comments

Брат убил сестра и внук во Габреш, едно лице е рането

Брат убил сестра и внук во Габреш, едно лице е рането

Две лица се убиени, а едно е рането, откако 66-годишен жител на кумановското село Габреш пукал во неговата сестра и нејзините синови. Според информациите на полицијата мотивот за убиството се нерасчистени имотни односи, инцидентот се случил околу 12:25 во селото Габреш. – На

Radio Bum

February 21st, 2024

No Comments

Син запалил куќа на татко, полицијата го приведе

Син запалил куќа на татко, полицијата го приведе

На 28.01.2024 во 11.50 часот во Куманово, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода Н.С.(47) од Куманово. Тој се сомничи дека предизвикал пожар во куќа на улица „Анѓа Ранковиќ“, сопственост на неговиот татко И.С.. Н.С. бил приведен во полициска станица и по ...

Radio Bum

January 29th, 2024

No Comments

Рачна бомба пронајдена во двор во Ајдучка Чешма

Рачна бомба пронајдена во двор во Ајдучка Чешма

Неексплодирана рачна бомба од Втората светска војна била пронајдена во двор во кумановската населба Ајдучка Чешма. – На 18.12.2023 во 10.39 часот во СВР Куманово, А.М. пријавил дека во неговиот двор во населба Ајдучка чешма во Куманово пронашол неексплодирана рачна бомба од ...

Radio Bum

December 19th, 2023

No Comments

Уште една измама за набавка на огревно дрво во Куманово

Уште една измама за набавка на огревно дрво во Куманово

Уште една пријава за измама при купување огревни дрва евидентира кумановската полиција. Последната измама беше регистрирана вчера, информираа денеска од СВР Куманово. И овој пат повозрасна жена и нејзиниот сопруг се жртви на измама. Случајот во полицијата вчера во 12: 30 го ...

Radio Bum

December 19th, 2023

No Comments

Пукање на паркинг во центарот на Куманово, едно лице повредено, нема жртви

Пукање на паркинг во центарот на Куманово, едно лице повредено, нема жртви

Пукање во центарот на Куманово на паркингот на Чоробенско ќоше Во вооружен напад едено лице е повредено со две прострелни рани во двете нозе, потврдуваат од СВР и кумановската општа болница каде е хоспитализирано  повреденото лице. Од Секторот за внатрешни работи ...

Radio Bum

December 5th, 2023

No Comments

Две лица нападнати во Куманово

Две лица нападнати во Куманово

На 05.12.2023 година во 01.45 часот во СВР Куманово, Б.Ј. (31) од Куманово пријавил дека на улицата „Бранко Радичевиќ“ во Куманово,  тој и Т.Ј. (26)  биле физички нападнати од повеќе лица. Се преземаат мерки за расчистување на случајот, информираат од полицијата. Сузана Андоновиќ

Radio Bum

December 5th, 2023

No Comments

ВИДЕО- За пари се убиени и Вања и Панче, убиецот и организаторот на убиствата е во бегство

ВИДЕО- За пари се убиени и Вања и Панче, убиецот и организаторот на убиствата е во бегство

Мотивот за убиствата биле пари, велешанецот Панче бил убиен за 500 евра, неговиот автомобил одземен од убиците и искористен за грабнување на Вања. За Вања не биле барани пари, а информациите кога девојчето ќе излезе од дома организираната група добила од нејзиниот татко, кој

Radio Bum

December 4th, 2023

No Comments

Вања била убиена информира МВР

Вања била убиена информира МВР

Од министерството за внатрешни работи информираа дека полицијата денес го пронашла телото на малолетното девојче Вања и телото на убиениот велешанец кој беше пријавен за исчезнат на 24 ноември. Убиството е направено од користољубие. Дел од групата се приведени. Интегрално ...

Radio Bum

December 3rd, 2023

No Comments