Вести

Заштитата на животната средина ќе биде приоритет и во следниот мандат на Општина Куманово предводена од граѓанската иницијатива „За Наше Куманово“

Заштитата на животната средина ќе биде приоритет и во следниот мандат на Општина Куманово предводена од граѓанската иницијатива „За Наше Куманово“

„Со создавањето на зелени површини, со одржувањето на хигиената, доведувањето на гас во близина на повеќе клучни јавни институции и установи, расчистувањето на повеќе од сто диви депонии на територијата на општината се покажа дека во изминатите четири години животната ...

Radio Bum

September 29th, 2021

No Comments

Булеварот „Октомвриска револуција“  ќе се поврзе со автопатот Е-75

Булеварот „Октомвриска револуција“ ќе се поврзе со автопатот Е-75

Да се намали метежот во сообраќајот но и за развој на економијата, булеварот Октомвриска револуција ќе биде поврзан со автопатот Е-75, најави денеска на прес конференција Александар Јовановски, кандидатот за советник на СДСМ. „Примарна цел претставува поврзување на Куманово ...

Radio Bum

September 29th, 2021

No Comments

,,За наше Куманово” на конвенција ги презентираше кандидатот за градоначалник и листа на советници

,,За наше Куманово” на конвенција ги презентираше кандидатот за градоначалник и листа на советници

Независниот кандидат за градоначалник од иницијатива „За Наше Куманово“ Максим Димитриевски, вечерва на изборната Конвенција од Градскиот плоштад во Куманово најави дека периодот 2021-2025 година ќе биде период на ренесанса и градба, за еден модерен и европски лик бидејќи ...

Radio Bum

September 28th, 2021

No Comments

Кандидатот на СДСМ за градоначалник на општина Куманово вечерва на конвенција ја побара поддршката од кумановци

Кандидатот на СДСМ за градоначалник на општина Куманово вечерва на конвенција ја побара поддршката од кумановци

Кандидатот за градоначалник од СДСМ и коалицијата за Куманово, Оливер Илиевски и кандидатите за советници, предводени од носителката Атина Мургашанска вечерва од пред градскиот базен ја побараа поддршката од кумановци. Тие ветија реална остварлива програма со конкретни ...

Radio Bum

September 27th, 2021

No Comments

Нудиме конкретни решенија, а не шпекулативни проекти, порача кандидатката за градоначалничка Теодора Димитровска од коалицијата ЛДП и ДОМ

Нудиме конкретни решенија, а не шпекулативни проекти, порача кандидатката за градоначалничка Теодора Димитровска од коалицијата ЛДП и ДОМ

На овие локални избори настапуваме поразлично од другите политички субјекти, настапуваме со млади луѓе кои вистински се креатори на политики од една страна, но и со политики и предлог решенија во кои секој еден граѓанин ќе чувствува припадност, а не одвоеност од власта и ...

Radio Bum

September 27th, 2021

No Comments

Максим Димитриевски, независен кандидат и листата на советници „За наше Куманово“ вечева со промоција на градскиот плоштад

Максим Димитриевски, независен кандидат и листата на советници „За наше Куманово“ вечева со промоција на градскиот плоштад

Независниот кандидат за градоначалник Максим Димитриевски и независната граѓанска листа кандидати за советници вечерва на градскиот плоштад во Куманово ќе ја одржат својата предизборна конвенција, со што ја започнуваат и предизборната кампања. – Ние планираме да водиме ...

Radio Bum

September 27th, 2021

No Comments

СДСМ вечерва  ќе ги промовира кандидатите за градоначалник и советници во Куманово

СДСМ вечерва ќе ги промовира кандидатите за градоначалник и советници во Куманово

На стартот на изборната кампања за локални избори 2021 вечерва во Куманово СДСМ ќе ги промовира кандидатите за градоначалник и советници. Промоцијата ќе се одржи во 19 часот на паркингот кај Градскиот базен на која ќе биде претставена програмата „Најдоброто за нашата ...

Radio Bum

September 27th, 2021

No Comments

Почнува изборната кампања за Локалните избори 2021

Почнува изборната кампања за Локалните избори 2021

Изборната кампања за Локалите избори 2021 закажани за 17 октомври ќе почне денеска и ќе трае 20 дена пред денот на изборите. Кампањата завршува на 15 октомври на полноќ. Вториот круг избори ќе се одржат на 31 октомври, а кампањата за втор круг ќе трае до 24 часот на 29 ...

Radio Bum

September 27th, 2021

No Comments

Продолжува протестот кај Искрин мост , најава за целосна блокада

Продолжува протестот кај Искрин мост , најава за целосна блокада

Жители на петнаесетина села но и граѓани кои имаат викенд куќи од источниот дел на Куманово, повторно преку мирен протест го изразија своето незадоволство. Бараат да забрза реконструкцијата на Искрин мост или да се асфалтира новиот патен премин, за кој велат е небезбеден. ...

Radio Bum

September 17th, 2021

No Comments

Србија и Српска обележавају Дан српског јединства, слободе и националне заставе

Србија и Српска обележавају Дан српског јединства, слободе и националне заставе

Србија и Република Српска обележавају заједнички празник – Дан српског јединства, слободе и националне заставе. Датум 15. септембар је изабран јер је тог дана, 1918. године, пробијен Солунски фронт. Празник се слави од прошле године. Дан српског јединства, слободе и ...

Radio Bum

September 15th, 2021

No Comments