Вести

Во училиштата во Куманово нема позитивни случаи на заразени со коронавирусот, единствениот проблем се интернет-врските  или застарената ИТ опрема во училиштата

Во училиштата во Куманово нема позитивни случаи на заразени со коронавирусот, единствениот проблем се интернет-врските или застарената ИТ опрема во училиштата

Во училиштата во Куманово нема позитивни случаи на заразени со коронавирусот, ученици , наставници и директори на училишта од почетокот на учебната година, а во случај да има позитивни секое училиште ќе постапува навремено, согласно изготвените протоколи и алгоритми,а со цел

Radio Bum

October 14th, 2020

No Comments

Петрушевски- СДСМ  лаже дека нашата делегација не ја испочитувала државната химна

Петрушевски- СДСМ лаже дека нашата делегација не ја испочитувала државната химна

Со објава на социјалните мрежи , Бране Петрушевски, пратеник во собранието и актуелен претседател на Општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ , ги обвини СДСМ дека лажат по ојавеното соопштение од СДСМ дека делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ не оддаде почит на државната химна, ниту на ...

Radio Bum

October 13th, 2020

No Comments

СДСМ Куманово: Викенд без ДДВ кај граѓаните ќе врати 17 милиони евра

СДСМ Куманово: Викенд без ДДВ кај граѓаните ќе врати 17 милиони евра

Претстојниот викенд без ДДВ кај граѓаните ќе врати 17 милиони евра со повратот на данокот на додадена вредност, рече денеска на прес конференција портпаролот на Општинската организација на СДСМ Куманово, Катерина Пешиќ Бошковска. Пешиќ Бошковска го најави четвртиот пакет ...

Radio Bum

October 9th, 2020

No Comments

Костовски: Индустриската зона ќе придонесе за раст и развој на Куманово

Костовски: Индустриската зона ќе придонесе за раст и развој на Куманово

Атрактивноста на локацијата на индустриската зона „Новине“ во Речица ќе донесе отворање на нови погони на домашни и странски инвеститори што ќе отвори можност за економски раст и развој на Куманово, но и на целиот Североисточен регион, вели пратеникот и претседател на СДСМ ...

Radio Bum

September 15th, 2020

No Comments

Премиерот Заев од зоната „Речица и Новине“- Бизнисмените да инвестираат во атрактивна зона, државата ќе продолжи со поддршката

Премиерот Заев од зоната „Речица и Новине“- Бизнисмените да инвестираат во атрактивна зона, државата ќе продолжи со поддршката

Бизнисмените од државата да инвестираат во зоната „Новине“ кумановско, ги повика денеска премиерот Зоран Заев кој беше на увид во градежните работи кои се одвиваат во зоната придружуван од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кумановскиот градоначалник Максим ...

Radio Bum

September 14th, 2020

No Comments

Спасовски: Покажавме дека и во пандемија може да се организираат фер избори

Спасовски: Покажавме дека и во пандемија може да се организираат фер избори

„Како Влада покажавме дека навистина можеме и во вакви услови на пандемија, на сериозна здравствена криза, да се организираат фер, демократски, слободни избори и, пред сѐ, безбедни за здравјето и животот на граѓаните“, изјави техничкиот премиер, Оливер Спасовски, по ...

Radio Bum

July 15th, 2020

No Comments

Започна гласањето за предвремените парламентарни избори, навремено отворени избирачките места во Куманово

Започна гласањето за предвремените парламентарни избори, навремено отворени избирачките места во Куманово

Точно во 7 часот во општина Куманово се отворени сите избирачки места, информира претседателот на Општинската изборна комисија во Куманово, Драган Јовановски . Во Куманово право на глас имаат 92.167 граѓани, на 167 избирачки места. – Во гласачко место 1043 во ООУ „Крсте ...

Radio Bum

July 15th, 2020

No Comments

Спасовски: Мицкоски јавно да каже уште кои обвинети и осомничени во предмети на СЈО, како Камчев, донирале во ВМРО-ДПМНЕ и да ги пријави, или институциите да постапат по допрен глас

Спасовски: Мицкоски јавно да каже уште кои обвинети и осомничени во предмети на СЈО, како Камчев, донирале во ВМРО-ДПМНЕ и да ги пријави, или институциите да постапат по допрен глас

Кој ја финасира кампањата на ВМРО ДПМНЕ и со какви пари , јавно прашува Оливер Спасовски носител на листа од СДСМ во изборната единица број два. Повикувам, без заобиколувања, Христијан Мицкоски да излезе и конкретно да одговори во јавноста: – Кој точно ја финансира ...

Radio Bum

June 28th, 2020

No Comments

Промоција на кандидати за пратеници од ИЕ 2 , од Коалицијата предводена од СДСМ во Куманово

Промоција на кандидати за пратеници од ИЕ 2 , од Коалицијата предводена од СДСМ во Куманово

Кандидатите за пратеници од изборната единица 2, од СДСМ и Коалицијата „Можеме“ се промовираа пред пошироката јавност во Куманово на онлјан настан. Тие ја побараа поддршка од граѓаните, ветувајќи реализација на економски проекти, зголемени плати, поддршка за млади, жени, за ...

Radio Bum

June 28th, 2020

No Comments

Костовски: Петрушевски одржува прес конференции и ја критикува СДСМ , а во неговата позадина се гледа фабрика

Костовски: Петрушевски одржува прес конференции и ја критикува СДСМ , а во неговата позадина се гледа фабрика

Петрушевски одржува прес конференции и ја критикува СДСМ , а во неговата позадина се гледа фабрика , се гледа и затворениот бaзен, кои се изградени во време на СДСМ, без поддршка на тогашната власт на ДПМНЕ. Куманово е убаво место за живеење, кумановци се луѓе кои што ...

Radio Bum

June 26th, 2020

No Comments