Вести

Форумот на жени на СДСМ со пакетчиња за децата во социјален ризик и дечињата на Одделот за онкологија

Форумот на жени на СДСМ со пакетчиња за децата во социјален ризик и дечињата на Одделот за онкологија

Во пресрет на новогодишните празници, Форумот на жени СДСМ Куманово заедно со ЛК на СДММ Куманово ќе подели над 400 пакетчиња на децата од семејствата во социјален ризик, како и на пациентите на Одделот за онкологија на Детска клиника во Скопје. Подароците беа собрани ...

Radio Bum

December 26th, 2022

No Comments

Грижата за пензионерите и за најранливите е секогаш наш приоритет, Ковачевски на средба со пензионерите во Куманово

Грижата за пензионерите и за најранливите е секогаш наш приоритет, Ковачевски на средба со пензионерите во Куманово

Претседателот на Владата , Димитар Ковачевски, во Куманово ги посети и кумановските пензионери во здружението на пензионери. На средбата разговараа за политиките и мерките на Владата за пензионерите, за предлози и прашањата што се од интерес за нив. Премиерот Ковачевски на ...

Radio Bum

December 22nd, 2022

No Comments

Ковачевски во Куманово: Инфраструктурните проекти се приоритет, се градат мостови, локални и регионални патишта

Ковачевски во Куманово: Инфраструктурните проекти се приоритет, се градат мостови, локални и регионални патишта

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈПДП, Ејуп Рустеми извршија увид во работите на изградба на мостот во Проевце над Реката Кумановка, за кој кажаа дека е во завршна фаза. Премиерот Ковачевски истакна ...

Radio Bum

December 22nd, 2022

No Comments

ИРИ- Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, е министер со најголем рејтинг во Владата, а на МВР најмногу му веруваат граѓаните

ИРИ- Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, е министер со најголем рејтинг во Владата, а на МВР најмногу му веруваат граѓаните

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски го има најголем рејтинг во Владата, оцениле граѓаните на последното истражување во анкета на Меѓународниот републикански институт ИРИ. Анкетата за потребите на ИРИ е спроведена од агенцијата Брима во период септември – октомври

Radio Bum

December 20th, 2022

No Comments

Димитриевски:  Вечерва велам колку сме толку сме, многу сме и повторно ќе победиме, а тука кажаа оставете го Максо, сам е тој

Димитриевски: Вечерва велам колку сме толку сме, многу сме и повторно ќе победиме, а тука кажаа оставете го Максо, сам е тој

„Различни од вера, од нација, од политичко убедување, но сите кумановци заедно за нашиот град, за наша Македонија. Сакам да ве поздравам сите мои кумановчанки и кумановчани, да ве поздравам сите горди и достоинствени луѓе што вечерва сте заедно овде во оваа сала заедно со ...

Radio Bum

December 17th, 2022

No Comments

УМС на ВМРО-ДПМНЕ: Погубните политики на СДСМ ги чувствуваат сите

УМС на ВМРО-ДПМНЕ: Погубните политики на СДСМ ги чувствуваат сите

Погубните политики на СДСМ ги чувствуваат сите, а најмногу најмладите, истакнаа на денешната прес-конференција Дарко Живковски од Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ Куманово, кој кажа дека не се откажуваат и ќе се изборат за подобро утре. – Нашите колеги живеат во ...

Radio Bum

December 15th, 2022

No Comments

Во петок трибина на граѓанското здружение „За наше Куманово“

Во петок трибина на граѓанското здружение „За наше Куманово“

Во Центарот за култура „Трајо Прокопиев“ во Куманово, во петок со почеток во 19 часот, трибина ќе одржи здружението на граѓани „За наше Куманово“. На трибината ќе говорат претседателот Даниел Стојчевски и градоначалникот на општина Куманово, Максим Димитриевски. „На ...

Radio Bum

December 15th, 2022

No Comments

Ковачевски на трибина во Куманово кажа дека  очекува стабилизирање и намалување на цените на основните прехрамбени производи до 10%

Ковачевски на трибина во Куманово кажа дека очекува стабилизирање и намалување на цените на основните прехрамбени производи до 10%

„Антикризните мерки даваат резултат, но имаме уште работа. Децата мора да одат в училиште, мора да имаат греење, мора да има електрична енергија за да функционираат градинките, училиштата. Мора да функционираат и болниците, здравствените работници да имаат услови за работа и

Radio Bum

December 1st, 2022

No Comments

Тушевски: Владата предводена од СДСМ покажува што значи вистинска грижа за Куманово

Тушевски: Владата предводена од СДСМ покажува што значи вистинска грижа за Куманово

– Кумановци беа прелажани од подлата игра на Максим Димитриевски и ВМРО, а на наредните избори ние ќе ја исправиме грешката и ќе го вратиме СДСМ на пиедесталот, а Максим и ВМРО таму каде што им е местото во политичка пензија, кумановци ќе ги казнат што нема повеќе да ...

Radio Bum

December 1st, 2022

No Comments

СДСМ Куманово – Една година од  неспособното владеење на „Наше Куманово“ и ВМРО ДПМНЕ на чело со Максим Димитриевски

СДСМ Куманово – Една година од неспособното владеење на „Наше Куманово“ и ВМРО ДПМНЕ на чело со Максим Димитриевски

Општинската организација на СДСМ од Куманово со писмена реакција за едногодишниот мандат на градоначалникот Максим Димитриевски, кој веќе една година не е член на СДСМ. Една година од владеењето на Максим во Куманово. Една година партиски вработувања. Една година терор врз ...

Radio Bum

November 1st, 2022

No Comments