Вести

Митко Бојмацалиев, од Куманово, шеф на кабинет на министерот Оливер Спасовски е кандидат за дополнителен заменик-министер на МВР во техничката влада

Митко Бојмацалиев, од Куманово, шеф на кабинет на министерот Оливер Спасовски е кандидат за дополнителен заменик-министер на МВР во техничката влада

Одлуката за утврдување на кандидати за министри, заменици министри и дополнителни заменици министри во Техничката влада од редовите на СДСМ е донесена на Централниот одбор. Честитки до шефот на кабинет во МВР, упати и министерот Оливер Спасовски, кој  вели дека ...

Radio Bum

December 28th, 2023

No Comments

Поправен нефункционалниот мост кај село Војник, парчиња бетон кои виселе од мостот биле директна опасност за возилата на магистралата

Поправен нефункционалниот мост кај село Војник, парчиња бетон кои виселе од мостот биле директна опасност за возилата на магистралата

По укажувањето за опасност од страна на Центарот за управување со кризи (ЦУК), согласно добиените дојави од граѓани на Единствениот број за итни случаи 112, е отстранета опасноста од парчињата бетон што висеа на долниот дел од нефункционалниот, а сепак постоечки мост –

Radio Bum

December 28th, 2023

No Comments

Во одделението за управни работи Куманово најмногу се издадени пасоши со новото име на државава

Во одделението за управни работи Куманово најмногу се издадени пасоши со новото име на државава

Во одделението за управни работи Куманово најмногу се издадени пасоши со новото име на државава, информираа денеска од СВР Куманово. – Од почетокот на изработка на лични документи од 5. јули 2021 по основ на промена на новото име Република Северна Македонија, во ...

Radio Bum

December 20th, 2023

No Comments

Од денеска па додека не се донесе конечна одлука, на граѓаните не смее да им се бара податок за националноста во изводите за родени, венчани и починати

Од денеска па додека не се донесе конечна одлука, на граѓаните не смее да им се бара податок за националноста во изводите за родени, венчани и починати

Времената мерка доаѓа по одлуката на уставните судии да поведат постапка за уставноста и законитоста на три одредби од Законот за матична евиденција со кои се предвидува графата националност. -Според судот припадноста кон одредена нација е приватно и внатрешно чувство на ...

Radio Bum

December 20th, 2023

No Comments

Рачна бомба пронајдена во двор во Ајдучка Чешма

Рачна бомба пронајдена во двор во Ајдучка Чешма

Неексплодирана рачна бомба од Втората светска војна била пронајдена во двор во кумановската населба Ајдучка Чешма. – На 18.12.2023 во 10.39 часот во СВР Куманово, А.М. пријавил дека во неговиот двор во населба Ајдучка чешма во Куманово пронашол неексплодирана рачна бомба од ...

Radio Bum

December 19th, 2023

No Comments

Уште една измама за набавка на огревно дрво во Куманово

Уште една измама за набавка на огревно дрво во Куманово

Уште една пријава за измама при купување огревни дрва евидентира кумановската полиција. Последната измама беше регистрирана вчера, информираа денеска од СВР Куманово. И овој пат повозрасна жена и нејзиниот сопруг се жртви на измама. Случајот во полицијата вчера во 12: 30 го ...

Radio Bum

December 19th, 2023

No Comments

Фото кино клуб „Козјак“ Куманово одбележува 75 години постоење

Фото кино клуб „Козјак“ Куманово одбележува 75 години постоење

Фото кино клуб „Козјак Куманово“ одбележува 75 години од постоењето, информираа денеска надлежните од клубот кои ги поканија кумановци да присуствуваат на одбележувањето на јубилејот и да проследат програма која го прикажува творештвото на клубот и нејзините членови. –

Radio Bum

December 19th, 2023

No Comments

Прва самостојна изложба „Улица“ на авторот Младен Трендевски во Куманово

Прва самостојна изложба „Улица“ на авторот Младен Трендевски во Куманово

Првата самостојна изложба „Улица“ на авторот Младен Трендевски -Трендо ќе биде отворена вечерва со почеток во 19: 30 часот во НУЦК „Трајко Прокопиев“ Куманово. Тој е еден од творците на преубавите графити низ Куманово и останатите градови од државата, а и пошироко. Неговите ...

Radio Bum

December 14th, 2023

No Comments

Годинава ќе се украси и малиот плоштад во Куманово

Годинава ќе се украси и малиот плоштад во Куманово

  Почна украсувањето на Куманово соопштија денеска надлежните од јавното претпријатие „Куманово Паркинг“. Новогодишна декорација се поставува на градскиот плоштад со старите украси набавени лани, а наскоро почнува и украсување на малиот градски плоштад. – Во тек е ...

Radio Bum

December 14th, 2023

No Comments

Почна поставување на фонтани во Соколански парк во Куманово, уништена опрема во стариот градски парк

Почна поставување на фонтани во Соколански парк во Куманово, уништена опрема во стариот градски парк

– Општина Куманово поставува нова урбана опрема во Соколански парк, информираа денеска надлежните од општината. -Во тек е изградба на фонтаните во Соколански парк во Куманово, информираше кумановскиот градоначалник, Максим Димитриевски. За реконструкцијата на ...

Radio Bum

December 14th, 2023

No Comments