Вести

Одбиено барањето на Ѓоковиќ за американска виза

Одбиено барањето на Ѓоковиќ за американска виза

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, нема да може да настапи на претстојните турнири во Индијан Велс и Мајами, откако неговото барање за влез во САД е одбиено.

Ѓоковиќ мораше да достави соодветна документација и да поднесе барање за посебна дозвола за влез во САД бидејќи не е вакциниран против коронавирусот.

Американските медиуми јавија дека на Ѓоковиќ не му е одобрена американска виза, а тоа го потврди и сенаторот од Флорида, Рик Скот.

„Добивме информација дека е одбиено барањето на Ѓоковиќ за влез во нашата држава. Меѓутоа, веруваме дека оваа одлука сè уште може да се промени“, изјави сенаторот Скот.

Во писмото е наведено дека Ѓоковиш е во одлична физичка состојба.

“Господин Ѓоковиќ спаѓа во светската спортска калса, со одлична физичка состојба и не постои никаков ризик за било какви компликации од Ковид-19. Нелогично е мислењето на вашата администрација да не ја прифати молбата за доаѓање и патување во САД, пишува во писмото Сенаторот Скот.

Тој на Твитер напиша дека нема смисол кога Џо Бајден прогласува дека нема повеќе ковид, а на Ѓоковиќ да не му дозволат да дојде во САД поради вакцина.

.@JoeBiden said COVID-19 is over. It’s time to end the vaccine mandate for international travelers.@SenMarcoRubio & I are urging the admin to grant @DJokerNole his waiver and LET HIM COMPETE. https://t.co/fidRmWmJO8— Rick Scott (@SenRickScott) March 3, 2023

Сузана Андоновиќ

Radio Bum

March 4th, 2023

No Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *