Вести

Општина Куманово во преговори со „Дрекслермаер“ за отворање нови 2.000 работни места

Општина Куманово во преговори со „Дрекслермаер“ за отворање нови 2.000 работни места

– Приоритет на Општина Куманово е локален економски развој, во разговори сме со раководството на германската компанија „Дрекслермаер“ за проширување на нивните производствени капацитети во градот и отворање нови 2.000 работни места, а тоа денес го разговаравме и со ...

Radio Bum

December 13th, 2021

No Comments

Ивана Ѓорѓиевска нова претседателка на Советот на Општина Куманово

Ивана Ѓорѓиевска нова претседателка на Советот на Општина Куманово

Ивана Ѓорѓиевска од граѓанската иницијатива „За наше Куманово“ е новата претседателка на Советот на Општина Куманово. Таа денес на првата конститутивната седница беше предложена од комисијата за мандатни прашања со четири гласа за и еден против. Ѓорѓиевска ја доби поддршката

Radio Bum

November 23rd, 2021

No Comments

Во Куманово втор круг за градоначалник, во Советот СДСМ со најмногу советници

Во Куманово втор круг за градоначалник, во Советот СДСМ со најмногу советници

Во Куманово по првиот круг од локалните избори за градоначалник води независниот кандидат Максим Димитриевски со 15.151 гласа, пред Оливер Илиевски од СДСМ со 15.098 гласа. Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Тони Михајловски освоил 18,56 проценти од гласовите или 8.567 гласови. Беким ...

Radio Bum

October 18th, 2021

No Comments

Димитриевски потрошил 115 милиони евра, а направил само една катна гаража

Димитриевски потрошил 115 милиони евра, а направил само една катна гаража

„Максим Димитриевски и СДСМ ветуваа европско Куманово и многу капитални проекти, а зад себе оставија огромна нула“, рече на денешната прес-конференција портпаролот на ОК ВМРО- ДПМНЕ, Милан Давидовиќ. Според него, освен монтажната катна гаража која видно го обезличила и ...

Radio Bum

July 6th, 2021

No Comments

Во понеделник авионско прскање против комарци во Куманово

Во понеделник авионско прскање против комарци во Куманово

Авионско прскање против комарци во Куманово ќе биде извршено во раните утрински часови во понеделник на 5 јули. – Се известуваат сите граѓани дека на ден 05.07.2021 година ( понеделник ) во раните утрински часови ќе се изврши авионско прскање против комарци на територија на ...

Radio Bum

July 2nd, 2021

No Comments

Советникот Фатмир Идризи од ДУИ е новиот директор на хидроцентрала ,,Треска “

Советникот Фатмир Идризи од ДУИ е новиот директор на хидроцентрала ,,Треска “

Советникот и координаторот на ДУИ, Фатмир Идризи денеска поднесе оставка од функцијата, откако претходно беше назначен за директор на хидроцентралата „Треска“. Претседателот на Комисијата за мандат и именувања, Томица Илиќ, истакна дека новата функција според Законот за ...

Radio Bum

June 15th, 2021

No Comments

Децата во градинката Ангел Шајче во Куманово се затруени со мајонез, изолирана е бактерија Салмонела

Децата во градинката Ангел Шајче во Куманово се затруени со мајонез, изолирана е бактерија Салмонела

Причината за туењето на децата во градинката Ангел Шајче во Куманово со храна е мајонез,информираат од Агенцијата за храна и ветеринарство. Кај 31 дете и 3 лица вработени во градинка во копрокултура изолирана е бактерија Салмонела. Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ...

Radio Bum

May 14th, 2021

No Comments

Општина Куманово по втор пат објави оглас за избор на компанија за изградба на кружен тек кој ќе чини 30.508.400 денари

Општина Куманово по втор пат објави оглас за избор на компанија за изградба на кружен тек кој ќе чини 30.508.400 денари

Општина Куманово по втор пат објави јавен оглас за избор на компанија за изградба на кружен тек на крстосница помеѓу булеварите „Октомвриска револуција” и „Трета Македонска Ударна Бригада”. Од одделението за јавни набавки соопштуваат дека проценетата вредност за ...

Radio Bum

April 27th, 2021

No Comments

Општинската администрација од денеска ќе помага во кумановската болница

Општинската администрација од денеска ќе помага во кумановската болница

Општинската администрација и вработените во јавните претпријатија во Куманово од денеска се ставаат на располагање за помош во Општа болница во Куманово. Како што информираше градоначалникот Максим Димитриевски, со одлука на Општинскиот штаб за заштита и спасување, дел од ...

Radio Bum

April 7th, 2021

No Comments

Димитриевски: Општина Куманово по 10 години е финансиски деблокирана, ќе побарам уште еден мандат да ги реализирам сите проекти

Димитриевски: Општина Куманово по 10 години е финансиски деблокирана, ќе побарам уште еден мандат да ги реализирам сите проекти

Општина Куманово е финансиски деблокирана , објави градоначалникот Максим Димитриевски. На сметката на општината има 17 милиони денари. Димитриевски денеска даде отчет за сработеното во изминатата година. Ново улично осветлување, комунална инфраструктура,кружен тек, патишта,

Radio Bum

October 21st, 2020

No Comments