Вести

Две лица во алкохолизирана состојба завршија во Брза помош и на интерно одделение

Две лица во алкохолизирана состојба завршија во Брза помош и на интерно одделение

Новогодишната ноќ во Куманово помина релативно мирно, информираат од службата за Итна Медицинска помош. Доктор Валентина Тодоровска Трајковска од Итна Медицинска помош, информираше дека ноќта имале 20-тина интервенции од кои една сообраќајна несреќа и една интоксикација од ...

Radio Bum

January 1st, 2020

No Comments

МВР апелира: Не употребувајте петарди

МВР апелира: Не употребувајте петарди

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните доколку забележат лица кои продаваат пиротехнички средства да ги пријават на полициски службеници лично или преку телефонскиот број 192. Од МВР потсетуваат дека неовластената употреба на пиротехнички средства е казнива ...

Radio Bum

December 11th, 2019

No Comments

Се запали кров на зграда на улица Сава Ковачевиќ

Се запали кров на зграда на улица Сава Ковачевиќ

Кумановските пожарникари цела ноќ гаселе пожар на кровна конструкција на зграда на улицата „Сава Ковачевиќ“ која се наоѓа во близина на кумановската болница, информираа денеска надлежните од територијалната противпожарна единица Куманово (ТППЕ). Во пожарот нема повредени ...

Radio Bum

December 2nd, 2019

No Comments

Повредените мигранти во стабилна состојба, само еден е тешко повреден

Повредените мигранти во стабилна состојба, само еден е тешко повреден

Дваесет и шест мигранти кои утрово по сообраќајната незгода беа хоспитализирани во кумановската болница се во стабилна состојба , само еден е тешко повреден и пренесен на Клиника за трауматологија во Скопје информираат од болницата во Куманово. „26 пациенти се примени на ...

Radio Bum

November 27th, 2019

No Comments

Насатвник без диплома вработен во основно училиште во Матејче

Насатвник без диплома вработен во основно училиште во Матејче

СВР Куманово поднесе кривична пријава против три лица поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“. Кривична пријава е поднесена против Џ.Р.(62) и М.Ш.(55), двајцата од с.Матејче и против Т.Е.(37) од с.Ропаљце, ...

Radio Bum

November 22nd, 2019

No Comments

Кумановец загина во сообраќајна несреќа, 26 возачи откриени како возат пијани, а еден автомобил превртен на кров

Кумановец загина во сообраќајна несреќа, 26 возачи откриени како возат пијани, а еден автомобил превртен на кров

Едно лице загина во сообраќајна несреќа , еден возач се превртел со автомобил на Трета македонска ударна бригада, а 26 воачи биле фатени од полицијата како возеле пијани. Оваа е информацијата за изминатите 24 часа на подрачјето на Општина Куманово. Триесет и шестгодишен ...

Radio Bum

November 9th, 2019

No Comments

Млад возач изгубил контрола над возилото излетал од патот, удрил во пешак и во автобуска постојка

Млад возач изгубил контрола над возилото излетал од патот, удрил во пешак и во автобуска постојка

Млад возач изгубил контрола над возилото, удрил во автобуска постојка и повредил пешак. Од полицијата информираат дека сообраќајката се случила во 06.15 часот на булеварот „Октомвриска Револуција“ во Куманово, Ј.Ф.(22) oд Куманово, управувајќи патничко возило „Шкода ...

Radio Bum

November 8th, 2019

No Comments

Во Ваксинце кумановската полиција пронајде 90 мигранти кои биле држани како заложници

Во Ваксинце кумановската полиција пронајде 90 мигранти кои биле држани како заложници

По дојава дека се држат луѓе во заложништво, полицијата од СВР Куманово рано утрово извршила акција во село Ваксинце, каде пронашле и ослободиле 90 луѓе, за кои се претпоставува дека се мигранти, потврдуваат од СВР Куманово. Луѓето биле држани во заробеништво во помошен ...

Radio Bum

October 26th, 2019

No Comments

Со автомобил прегазил девојка во Горно Којнаре и избегал

Со автомобил прегазил девојка во Горно Којнаре и избегал

На локалниот пат Куманово – село Табановце, во близина на крстосницата со пат кој води кон селото Горно Којнаре, во Куманово, вчера во 18:40 часот патничко возило „Опел“ со кумановски регистарски ознаки, управувано од И.С.(21) од село Долно Којнаре, кумановско, удрило во ...

Radio Bum

October 25th, 2019

No Comments

Камион товарен со мигранти во обид да избега од полицијата пропаднал во шахта во Куманово

Камион товарен со мигранти во обид да избега од полицијата пропаднал во шахта во Куманово

Во обид да избега на полицијата камион натоварен со мигранти пропаднал во шахта на улица „ Железничка„ во Куманово. Таму од општината се изведуваат градежни работи за поставување на армиран – бетонски пропуст и направена е измена на сообраќајниот режим во тој дел од градот и

Radio Bum

September 17th, 2019

No Comments