Вести

Рачна бомба пронајдена во двор во Ајдучка Чешма

Рачна бомба пронајдена во двор во Ајдучка Чешма

Неексплодирана рачна бомба од Втората светска војна била пронајдена во двор во кумановската населба Ајдучка Чешма.

– На 18.12.2023 во 10.39 часот во СВР Куманово, А.М. пријавил дека во неговиот двор во населба Ајдучка чешма во Куманово пронашол неексплодирана рачна бомба од Втора светска војна, информираат од Секторот за внатрешни работи.

Екипа од СВР Куманово извршила увид, а гранатaтa билa безбедно подигнатa од пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување за понатамошна постапка.

Сузана Андоновиќ

Radio Bum

December 19th, 2023

No Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *