Вести

Спасовски-Секоја институција во државата мора поединечно да гради капацитети, со цел да може да се одбрани од каков било хибриден напад

Спасовски-Секоја институција во државата мора поединечно да гради капацитети, со цел да може да се одбрани од каков било хибриден напад

Сајбер заканите и сајбер нападите практично се дел од најтешките кривични дела во делот на државната власт и тоа покажува дека сите ние треба да се вклучиме во борбата за да ги спречиме овие закани и напади, потенцираше министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во ...

Radio Bum

December 21st, 2022

No Comments

Приведена кумановка, фатена при обид за кражба

Приведена кумановка, фатена при обид за кражба

Разбојничка, била приведена откако била фатена при обид да изврши кражба од куќа, информираат од полицијата. – На 18.12.2022 во 18.30 часот, полициски службеници од СВР Куманово ја лишиле од слобода М.З.(24) од Куманово, информираат од Министерството за внатрешни работи. ...

Radio Bum

December 19th, 2022

No Comments

Приведени две лица од Куманово, полицијата им пронашла 4.000 петарди

Приведени две лица од Куманово, полицијата им пронашла 4.000 петарди

Полицијата во Куманово приведе две лица за недозволено држење на пиротехнички материјали, петарди. Во претрес на нивниот дом биле пронајдени 4 000 петарди. – На 17.12.2022 во 22.00 часот во Куманово, полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога и ...

Radio Bum

December 18th, 2022

No Comments

Крадец фатен на дело во Куманово

Крадец фатен на дело во Куманово

Полицијата ноќеска фати крадец на дело во Куманово. Тој бил затекнат додека крадел предмети во автомобил паркиран на улицата Србо Томовиќ. -Денеска (13.12.2022) во 00.40 часот, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода У.Ф. (42) од Куманово. На улицата „Србо ...

Radio Bum

December 13th, 2022

No Comments

Едно лице загина во сообраќајна несреќа на автопатот Табановце- Куманово

Едно лице загина во сообраќајна несреќа на автопатот Табановце- Куманово

Едно лице загина во сообраќајна несреќа која се случила рано утрово на автопатот Табановце – Куманово. Според информациите на полицијата животот го загубил А.А. триесет и шест годишен од село Лојане, тој го управувал абтомобилот фолсфаген голф со кој излетал од коловозот. – ...

Radio Bum

December 12th, 2022

No Comments

Уапсен скопјанец што крадел во Куманово, одземеното вратено на сопствениците

Уапсен скопјанец што крадел во Куманово, одземеното вратено на сопствениците

Полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода А.Р.(20) од Скопје, со место на живеење во Куманово. Тој се сомничи дека извршил четири кражби, од кои три во куќи и една во деловен објект и одзел повеќе предмети. Одземените предмети биле пронајдени и вратени на ...

Radio Bum

December 9th, 2022

No Comments

Малолетник од Скопје испраќал лажни пријави за поставени бомби во училишта, против него е поднесена кривична пријава за тероризам

Малолетник од Скопје испраќал лажни пријави за поставени бомби во училишта, против него е поднесена кривична пријава за тероризам

Малолетно лице од Скопје ги испраќал лажните пријави за поставени бомби во училишта, полицијата по лоцирање на IP адресата го откри и лицето по што извршиле претрес во неговиот дом каде биле пронајдени компјутер, телефон и СИМ картичка преку која се испраќани и лажните ...

Radio Bum

December 5th, 2022

No Comments

Пожар во затвор во Кшање

Пожар во затвор во Кшање

Една просторија, соба, била опожарена во казнено поправната установа Кшање во Куманово, инфрормираат од регионалниот центар за управување со кризи. -Веднаш е информирана противпожарната единица, полицијата, како и социјален работник, бидејќи лицето сместено во притворското ...

Radio Bum

November 30th, 2022

No Comments

Ограбена црква во село Пчиња

Ограбена црква во село Пчиња

Непознати сторители вчера насилно влегле во црквата во селото Пчиња и украле пари. Случајот во полиција во попладневните часови го пријавиле жители на селото. „Вчера во 16.49 часот во СВР Куманово е пријавено дека со употреба на сила е влезено во просториите на црквата на ...

Radio Bum

November 1st, 2022

No Comments

Приведени шверцери од Сопот во нивниот автомобил пронајдени четири лица мигранти од Куба

Приведени шверцери од Сопот во нивниот автомобил пронајдени четири лица мигранти од Куба

Полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Сопот при Регионалниот центар за гранични работи Север ги лишиле од слобода М. Б. (26) и С. М. (28), двајцата од с. Сопот. При преглед во возилото „фолксваген голф“, со кумановски регистарски ознаки, во кое биле ...

Radio Bum

October 31st, 2022

No Comments