Вести

Откриени и приведени вооружени лица од Пакистан во Ваксинце

Откриени и приведени вооружени лица од Пакистан во Ваксинце

Во Ваксинце вечерва биле откриени и приведени вооружани Пакистанци. Според информациите на СВР Куманово, вечерва во 18.30 часот во село Ваксинце по претходно добиени оперативни сознанија од страна на Одделот за криминалистичка полиција Куманово биле приведени 6 мигранти од ...

Radio Bum

February 3rd, 2021

No Comments

Се запали автомобил во движење на Октомвриска револуција во Куманово

Се запали автомобил во движење на Октомвриска револуција во Куманово

Утрово на Октомвриска револуција, автомобил во движење се запалил. Нема жртви и повредени лица, причинета е само материјална штета. Според информациите на полицијата во 06.16 часот во СВР Куманово било пријавено дека настанал пожар во патничко моторно возило во движење „ауди

Radio Bum

February 3rd, 2021

No Comments

Полицијата фати крадец на лице место во обид да украде пари од банкомат

Полицијата фати крадец на лице место во обид да украде пари од банкомат

Полицијата разбила организирана група на крадци на пари од банкомати, крадецот од Косово фатен на лице место на банкомат во трговски центар во Куманово. Според информациите на полицијата полициски службеници од СВР Куманово и Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за ...

Radio Bum

February 3rd, 2021

No Comments

За 24 часа казнети 77 лица во Куманово кои не носеле маски

За 24 часа казнети 77 лица во Куманово кои не носеле маски

Во последните 24 часа евидентирано е дека на ниво на Секторот за внатрешни работи Куманово 107 лица се казнети бидејќи не ја почитувале законската уредба за задолжително носење на маска, информираат од Секторот за внатрешни работи Куманово. Според официјалните информации на ...

Radio Bum

December 29th, 2020

No Comments

Во Куманово за 24 часа казнети 71  лице за не носење на заштитна маска

Во Куманово за 24 часа казнети 71 лице за не носење на заштитна маска

Според информациите на Секторот за внатрешни работи Куманово , во текот на изминатото деноноќие 93 лица се казнети за не носење на заштитна маска. ,,Во текот на изминатото деноноќие според статистиката на МВР за периодот (27.12/28.12.2020), по однос на Уредбата за ...

Radio Bum

December 28th, 2020

No Comments

Од германски државјани на Табановце запленети 15 000 евра и средства за нега на лице и заби

Од германски државјани на Табановце запленети 15 000 евра и средства за нега на лице и заби

Кај дваица германски државјани за влез во државата царинската управа на граничниот премин Табановце открила и запленила 15.000 евра, 328 производи за нега на заби (сетови за избелување, четки, гелови и пудри) и 7 производи за нега на лице (маски и средства за потемнување на ...

Radio Bum

October 19th, 2020

No Comments

Oд три пријавени случаи за измами за наводни сообраќајни несреќи, два расчистени

Oд три пријавени случаи за измами за наводни сообраќајни несреќи, два расчистени

Во изминативе две години на подрачјето на СВР Куманово пријавени се три случаи на измами во кои граѓани плаќаат за наводни сообраќајни незгоди во кои учествувале членови на нивните семејства, соопштија, денеска од полицијата. Од секторот појаснуваат дека таргет на ...

Radio Bum

October 7th, 2020

No Comments

Српскиот рапер Раста во притвор

Српскиот рапер Раста во притвор

Српскиот рапер Стефан Ѓуриќ Раста од Вишото јавно обвинителство во Белград доби 30 дена притвор , а би можел да добие и казна затвор од 12 години. Раперот е уапсен во петокот во центарот на Белград, за кривично дело произвоство и пуштање во промет на опојни дроги. Причина за

Radio Bum

October 5th, 2020

No Comments

Во Куманово за еден ден казнети 172 возачи

Во Куманово за еден ден казнети 172 возачи

Во сообраќајна контрола што вчера МВР ја спроведе во Куманово казнети се 172 возачи. – Изречени се вкупно 172 санкции, меѓу кои, 28 за измината важност на сообраќајната дозвола (нерегистрирани возила), 28 за возење без возачка дозвола, санкционирани се 26 мотоциклисти,

Radio Bum

October 1st, 2020

No Comments

За еден час во Куманово казнети 80 возачи

За еден час во Куманово казнети 80 возачи

Во Куманово за еден час казнети 80 возачи , изјави портпаролот на МВР Тони Ангеловски. МВР денеска во Куманово, спроведе засилена контрола на сообраќајот . Санкциите како што вели Ангеловски се изречени на возачи кои управувале возило без возачка дозвола, нерегистрирани ...

Radio Bum

September 30th, 2020

No Comments