Вести

Се запали кров на зграда на улица Сава Ковачевиќ

Се запали кров на зграда на улица Сава Ковачевиќ

Кумановските пожарникари цела ноќ гаселе пожар на кровна конструкција на зграда на улицата „Сава Ковачевиќ“ која се наоѓа во близина на кумановската болница, информираа денеска надлежните од територијалната противпожарна единица Куманово (ТППЕ). Во пожарот нема повредени ...

Radio Bum

December 2nd, 2019

No Comments

Повредените мигранти во стабилна состојба, само еден е тешко повреден

Повредените мигранти во стабилна состојба, само еден е тешко повреден

Дваесет и шест мигранти кои утрово по сообраќајната незгода беа хоспитализирани во кумановската болница се во стабилна состојба , само еден е тешко повреден и пренесен на Клиника за трауматологија во Скопје информираат од болницата во Куманово. „26 пациенти се примени на ...

Radio Bum

November 27th, 2019

No Comments

Насатвник без диплома вработен во основно училиште во Матејче

Насатвник без диплома вработен во основно училиште во Матејче

СВР Куманово поднесе кривична пријава против три лица поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“. Кривична пријава е поднесена против Џ.Р.(62) и М.Ш.(55), двајцата од с.Матејче и против Т.Е.(37) од с.Ропаљце, ...

Radio Bum

November 22nd, 2019

No Comments

Кумановец загина во сообраќајна несреќа, 26 возачи откриени како возат пијани, а еден автомобил превртен на кров

Кумановец загина во сообраќајна несреќа, 26 возачи откриени како возат пијани, а еден автомобил превртен на кров

Едно лице загина во сообраќајна несреќа , еден возач се превртел со автомобил на Трета македонска ударна бригада, а 26 воачи биле фатени од полицијата како возеле пијани. Оваа е информацијата за изминатите 24 часа на подрачјето на Општина Куманово. Триесет и шестгодишен ...

Radio Bum

November 9th, 2019

No Comments

Млад возач изгубил контрола над возилото излетал од патот, удрил во пешак и во автобуска постојка

Млад возач изгубил контрола над возилото излетал од патот, удрил во пешак и во автобуска постојка

Млад возач изгубил контрола над возилото, удрил во автобуска постојка и повредил пешак. Од полицијата информираат дека сообраќајката се случила во 06.15 часот на булеварот „Октомвриска Револуција“ во Куманово, Ј.Ф.(22) oд Куманово, управувајќи патничко возило „Шкода ...

Radio Bum

November 8th, 2019

No Comments

Во Ваксинце кумановската полиција пронајде 90 мигранти кои биле држани како заложници

Во Ваксинце кумановската полиција пронајде 90 мигранти кои биле држани како заложници

По дојава дека се држат луѓе во заложништво, полицијата од СВР Куманово рано утрово извршила акција во село Ваксинце, каде пронашле и ослободиле 90 луѓе, за кои се претпоставува дека се мигранти, потврдуваат од СВР Куманово. Луѓето биле држани во заробеништво во помошен ...

Radio Bum

October 26th, 2019

No Comments

Со автомобил прегазил девојка во Горно Којнаре и избегал

Со автомобил прегазил девојка во Горно Којнаре и избегал

На локалниот пат Куманово – село Табановце, во близина на крстосницата со пат кој води кон селото Горно Којнаре, во Куманово, вчера во 18:40 часот патничко возило „Опел“ со кумановски регистарски ознаки, управувано од И.С.(21) од село Долно Којнаре, кумановско, удрило во ...

Radio Bum

October 25th, 2019

No Comments

Камион товарен со мигранти во обид да избега од полицијата пропаднал во шахта во Куманово

Камион товарен со мигранти во обид да избега од полицијата пропаднал во шахта во Куманово

Во обид да избега на полицијата камион натоварен со мигранти пропаднал во шахта на улица „ Железничка„ во Куманово. Таму од општината се изведуваат градежни работи за поставување на армиран – бетонски пропуст и направена е измена на сообраќајниот режим во тој дел од градот и

Radio Bum

September 17th, 2019

No Comments

Пијани гости  нападнале сопственик на угостителски објект

Пијани гости нападнале сопственик на угостителски објект

Ноќеска во 00,30ч. во полицијата било пријавено дека во населбата Гоце Делчев во Куманово во гостилница физички бил нападнат сопственикот на објектот Т.Д.(49) . Без причина соственикот бил нападнат од страна на Д. Н., А. Т., С. А. и А. Б., сите од Куманово, кои му нанеле ...

Radio Bum

September 9th, 2019

No Comments

Едно лице загина во сообраќајна несреќа во Ајдучка чешма

Едно лице загина во сообраќајна несреќа во Ајдучка чешма

Ноќеска на регионалниот пат Куманово – Свети Николе кај населбата Ајдучка чешма загина 45 годишен возач на голф, Т.Т. роден 1974 од населба Карпош , Куманово. Тој управувајќи го возилото изгубил контрола и излетал од патот. Според информациите од полицијата несреќата ...

Radio Bum

August 19th, 2019

No Comments