Вести

Во понеделник авионско прскање против комарци во Куманово

Во понеделник авионско прскање против комарци во Куманово

Авионско прскање против комарци во Куманово ќе биде извршено во раните утрински часови во понеделник на 5 јули. – Се известуваат сите граѓани дека на ден 05.07.2021 година ( понеделник ) во раните утрински часови ќе се изврши авионско прскање против комарци на територија на ...

Radio Bum

July 2nd, 2021

No Comments

Спасовски на Форум на министри во Подгорица

Спасовски на Форум на министри во Подгорица

„Регионот на учесничките на МАРРИ е регион чувствителен по многу прашања – Западен Балкан, дел од Европа, но сè уште не и дел од Европската Унија. Регионалната иницијатива за миграција, азил и бегалци (МАРРИ) со својата постојана канцеларија во Скопје постои и фунционира ...

Radio Bum

July 2nd, 2021

No Comments

Од денеска без роаминг помеѓу земјите од Западен Балкан

Од денеска без роаминг помеѓу земјите од Западен Балкан

Од денеска се укина роамингот за телефонски разговори, СМС пораки и интернет меѓу Северна Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и Босна и Херцеговина. Со оглед на Договорот од Вториот дигитален самит од 2019 година меѓу шесте држави од Западен Балкан, првата фаза ...

Radio Bum

July 1st, 2021

No Comments

Спасовски : ВМРО-ДПМНЕ се ефикасни во криминал, корупција, понижување на граѓаните, пљачкање на сопствениот народ, тука нема конкуренција и таква конкуренција нема да имаат

Спасовски : ВМРО-ДПМНЕ се ефикасни во криминал, корупција, понижување на граѓаните, пљачкање на сопствениот народ, тука нема конкуренција и таква конкуренција нема да имаат

Граѓаните имаат доверба во СДСМ, затоа што СДСМ и на локално и на централно ниво во овие четири години докажа дека зборот даден пред граѓаните, важи, дека е посветена на интересите на граѓаните и државата и затоа СДСМ е неспорен фаворит на локалните избори како во Куманово, ...

Radio Bum

June 30th, 2021

No Comments

Димитриевски: Бевме заедно во тешките моменти, заедно остануваме додека го градиме Куманово како еден модерен европски град

Димитриевски: Бевме заедно во тешките моменти, заедно остануваме додека го градиме Куманово како еден модерен европски град

,,Ние од СДСМ сме најупорните, бевме заедно во тешките моменти, заедно остануваме до крај, додека Куманово го градиме како еден модерен европски град, а различностите ќе не направат уште посилни, порача градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски, на трибината на СДСМ ...

Radio Bum

June 30th, 2021

No Comments

Костовски: Без разлика кој ќе биде кандидат, СДСМ повторно убедливо победува во Куманово

Костовски: Без разлика кој ќе биде кандидат, СДСМ повторно убедливо победува во Куманово

Со првите внатрепартиски избори, со маалските и урбани средби, со постојани средби со целни групи на граѓани СДСМ поставува пример на ново, модерно, европско функционирање на партијата, СДСМ постојано е со граѓаните и затоа сме фаворити на претстојните избори, порача вечерва

Radio Bum

June 30th, 2021

No Comments

Тасевска: Граѓаните сакаат европска иднина, просперитет, подобар квалитет на животот, а ВМРО кочат и блокираат се

Тасевска: Граѓаните сакаат европска иднина, просперитет, подобар квалитет на животот, а ВМРО кочат и блокираат се

,,ВМРО-ДПМНЕ кочат и блокираат се’ што е во интерес на граѓаните, ништо повеќе, затоа и треба да останат таму каде што се, во опозиција,- порача пратеничката од СДСМ Лидија Тасевска на трибината „Најдоброто за нашата општина“ во Куманово. Тасевска на трибината рече дека СДСМ

Radio Bum

June 30th, 2021

No Comments

Од утре до недела МВР нема да издава лични карти, пасоши и возачки дозволи

Од утре до недела МВР нема да издава лични карти, пасоши и возачки дозволи

Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија, ги информира граѓаните дека поради миграција во нов систем, од 23. 06. 2021 година (среда) започнувајќи од 21 часот, заклучно со 27. 06. 2021 година (недела-до 21 часот) нема да биде во функција системот за ...

Radio Bum

June 22nd, 2021

No Comments

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година

Важноста на пасошите со истечен рок се продолжува до 31 декември 2021 година, соопшти Министерството за внатрешни работи. „Во согласност со Законот за изменувањето и дополнувањето на Законот за патните исправи на државјаните на Република Северна Македонија, кој стапи во сила

Radio Bum

June 16th, 2021

No Comments

Советникот Фатмир Идризи од ДУИ е новиот директор на хидроцентрала ,,Треска “

Советникот Фатмир Идризи од ДУИ е новиот директор на хидроцентрала ,,Треска “

Советникот и координаторот на ДУИ, Фатмир Идризи денеска поднесе оставка од функцијата, откако претходно беше назначен за директор на хидроцентралата „Треска“. Претседателот на Комисијата за мандат и именувања, Томица Илиќ, истакна дека новата функција според Законот за ...

Radio Bum

June 15th, 2021

No Comments