Вести

Во затворот во Кшање отворено детско катче и нова фурна за производство на леб и печива со донација од Европска унија

Во затворот во Кшање отворено детско катче и нова фурна за производство на леб и печива со донација од Европска унија

Со донација од Европската унија и Советот на Европа во затворот во Кшање во Куманово направено е детско катче, кое ќе можат да го користат децата на затворените лица кога ќе доаѓаат на посета. Со играчки и мурали изработени од уметниците од Форма Куманово дечињата ќе можат ...

Radio Bum

December 13th, 2023

No Comments

,,Порака наша” го одбележа  17. роденден

,,Порака наша” го одбележа 17. роденден

Здружението „Порака Наша“ Куманово денеска одбележа 17 години од постоењето на дневниот центар. Годинава, иако исполнета со предизвици, надлежните ја оценуваат како успешна, бидејќи се првото здружение во државата кое стана лиценциран давател на услуги. -Годинава „Порака ...

Radio Bum

December 6th, 2023

No Comments

Јавните претпријатија „Водовод“ од Куманово и од Врање во рамки на прекуграничен проект ќе набавуваат по една работна машина

Јавните претпријатија „Водовод“ од Куманово и од Врање во рамки на прекуграничен проект ќе набавуваат по една работна машина

Јавните претпријатија „Водовод“ од Куманово и од Врање преку прекуграничен проект соработуваат и набавија градежни машини за потребите на граѓаните, соопштија денеска надлежните од претпријатијата кои го промовираа проектот во Куманово. Проектот „Зајакнување на ...

Radio Bum

December 6th, 2023

No Comments

Манастирот во Матејче и џамијата во Табановце ќе бидат видливи за јавноста преку проектот „Скриена убавина“

Манастирот во Матејче и џамијата во Табановце ќе бидат видливи за јавноста преку проектот „Скриена убавина“

Манастирот во Матејче и џамијата во Табановце, два сакрални објекти од поширокиот кумановски регион се опфатени во проектот „Скриена убавина“ на НУ Музеј Куманово и ЛАГ Абер 2015 беа промовирани пред јавноста, информираа од Народната установа Музеј Куманово. Средновековните ...

Radio Bum

December 6th, 2023

No Comments

Пукање на паркинг во центарот на Куманово, едно лице повредено, нема жртви

Пукање на паркинг во центарот на Куманово, едно лице повредено, нема жртви

Пукање во центарот на Куманово на паркингот на Чоробенско ќоше Во вооружен напад едено лице е повредено со две прострелни рани во двете нозе, потврдуваат од СВР и кумановската општа болница каде е хоспитализирано  повреденото лице. Од Секторот за внатрешни работи ...

Radio Bum

December 5th, 2023

No Comments

МТСП: Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

МТСП: Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека денеска започна исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита за месец ноември 2023 година. Корисниците на парични права коишто поседуваат дебитна картичка ќе можат да подигнат готовина на банкоматите ...

Radio Bum

December 5th, 2023

No Comments

Две лица нападнати во Куманово

Две лица нападнати во Куманово

На 05.12.2023 година во 01.45 часот во СВР Куманово, Б.Ј. (31) од Куманово пријавил дека на улицата „Бранко Радичевиќ“ во Куманово,  тој и Т.Ј. (26)  биле физички нападнати од повеќе лица. Се преземаат мерки за расчистување на случајот, информираат од полицијата. Сузана Андоновиќ

Radio Bum

December 5th, 2023

No Comments

ВИДЕО- За пари се убиени и Вања и Панче, убиецот и организаторот на убиствата е во бегство

ВИДЕО- За пари се убиени и Вања и Панче, убиецот и организаторот на убиствата е во бегство

Мотивот за убиствата биле пари, велешанецот Панче бил убиен за 500 евра, неговиот автомобил одземен од убиците и искористен за грабнување на Вања. За Вања не биле барани пари, а информациите кога девојчето ќе излезе од дома организираната група добила од нејзиниот татко, кој

Radio Bum

December 4th, 2023

No Comments

Вања била убиена информира МВР

Вања била убиена информира МВР

Од министерството за внатрешни работи информираа дека полицијата денес го пронашла телото на малолетното девојче Вања и телото на убиениот велешанец кој беше пријавен за исчезнат на 24 ноември. Убиството е направено од користољубие. Дел од групата се приведени. Интегрално ...

Radio Bum

December 3rd, 2023

No Comments

Пет лица приведени во врска со случајот за исчезнувањето на 14-годишната Вања од Скопје

Пет лица приведени во врска со случајот за исчезнувањето на 14-годишната Вања од Скопје

Пет лица се приведени во врска со случајот за исчезнувањето на девојчето Вања, информира денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски за време на посетата на Куманово, одговарајќи на новинарски прашања дали има напредок во истрагата за девојчето. – Синоќа ...

Radio Bum

December 2nd, 2023

No Comments