Вести

Занаетчиската комора апелира до кумановските занаетчии да аплицираат за субвенции од општината – ВИДЕО

Занаетчиската комора апелира до кумановските занаетчии да аплицираат за субвенции од општината – ВИДЕО

Старите занаетчии од Куманово да аплицираат на јавниот повик наменет за стари занаети, информираат од Занаетчиската комора. Општина Куманово ќе ги субвенционира старите занаетчии со 15.000 денари. На повикот можат да се пријават јорганџии, опинчари, јажари, крзнари, грнчари,

Radio Bum

May 26th, 2023

No Comments

Општина Куманово поднесе кривична пријава против поранешно вработено лице за злоупотреба на службена должност

Општина Куманово поднесе кривична пријава против поранешно вработено лице за злоупотреба на службена должност

– Општина Куманово поднесе кривична пријава против поранешно вработено лице во Општината со иницијали В.Б. за злоупотреба на службена должност, по член 353 од Кривичниот законик, информираа денеска од општината. Како што наведуваат во соопштението, посоченото лице се ...

Radio Bum

May 12th, 2023

No Comments

Внатрешно се уредува спортската сала во Куманово

Внатрешно се уредува спортската сала во Куманово

Во тек е внатрешно уредување на спортска сала, информираше градоначалникот на општина Куманово, Максим Димитриевски на последниот брифин со медиумите. Тој додаде дека се подготвува и просторот за поставување на подови и дополнително се уредуваат местата за седење во салата. ...

Radio Bum

May 12th, 2023

No Comments

ЈП.Чистота и зеленило до јуни ќе ги исчисти сите диви депонии во општината, апелираат до граѓаните да не создаваат нови – ВИДЕО

ЈП.Чистота и зеленило до јуни ќе ги исчисти сите диви депонии во општината, апелираат до граѓаните да не создаваат нови – ВИДЕО

Јавното претпријатие Чистота и зеленило започна со расчистување на дивите депонии во општината. Како што информираше директорот, Даниел Стојчевски во Куманово имаат лоцирано над 10 диви депонии. „Со новата механизација која ја набавивме преку општината со кредит од Светска ...

Radio Bum

May 12th, 2023

No Comments

Пајак возилото е регистрирано на 22ри август минатата година и било технички исправно, тврди директорот на ЈП Куманово паркинг, оваа е политички атак врз нас- ВИДЕО

Пајак возилото е регистрирано на 22ри август минатата година и било технички исправно, тврди директорот на ЈП Куманово паркинг, оваа е политички атак врз нас- ВИДЕО

Куманово остана без новото пајак возило откако полицијата вчера го исклучила од сообраќај, информираше денеска на прес конференција директорот на ЈП „Куманово паркинг“, Сашо Петрушевски. На прес конференцијата, денес директорот ги демантираше изнесените невистини во дел од ...

Radio Bum

April 29th, 2023

No Comments

Барање за субвенции за прваче родителите ќе може да поднесат од 1 јуни

Барање за субвенции за прваче родителите ќе може да поднесат од 1 јуни

Идните првачиња во општина Куманово ќе добијат субвенции од 2 000 денари, а барањето за паричните средства родителите ќе може да го поднесат на 1 јуни, информираат од општината. – Поради финансиска оптовареност на родителите на почеток од учебната година, Советот на ...

Radio Bum

April 27th, 2023

No Comments

Се дистрибуираат решенија за данок на имот од Општина Куманово за 2023 година

Се дистрибуираат решенија за данок на имот од Општина Куманово за 2023 година

Општина Куманово почна со дистрибуција на решенија за данок за имот на физички и правни лица за годинава, соопштија надлежните од секторот за даноци и такси. Дистрибуцијата веќе е почната и се спроведува преку Македонска пошта. – Има над 37.000 решенија, даночните ...

Radio Bum

April 26th, 2023

No Comments

Се реконструира патот од Зебрњак до Младо Нагоричане

Се реконструира патот од Зебрњак до Младо Нагоричане

Почна реконструкција на патот од село Младо Нагоричане до Зебрњак Старо Нагоричане, информираат од општина Старо Нагоричане. – Досега реконструирани се два километри од патот кој е во вкупна должина од 4, 2 километри. Ширината е 5, 20 метри. Се надеваме дека со ...

Radio Bum

April 26th, 2023

No Comments

Амбасадорот на Италија најави економска соработка со фирми од Куманово

Амбасадорот на Италија најави економска соработка со фирми од Куманово

Италијанскиот амбасадор Андреа Силвестри, денеска ја посети општина Куманово, тој кажа дека има можности за продлабочување на економската соработка помеѓу Куманово и италијанските компании. Силвестри, се сретна со градоначалникот Максим Димитриевски со кого разговарале на ...

Radio Bum

April 25th, 2023

No Comments

Субвенции за приклучок на гас за граѓаните на Куманово

Субвенции за приклучок на гас за граѓаните на Куманово

Министерството за економија објави јавен оглас за надоместување на трошоци за домаќинства за изработена проектна документација за приклучок за надоместок за дистрибуција на природен гас за извршен приклучок на систем за дистрибуција на гас. Надлежните од јавното претпријатие

Radio Bum

April 25th, 2023

No Comments