Вести

УМС на ВМРО-ДПМНЕ со акција за пошумување на Студена вода

УМС на ВМРО-ДПМНЕ со акција за пошумување на Студена вода

Унијата на млади сили на општинскиот комитет на ВМРО -ДПМНЕ Куманово утре ќе органиира акција за пошумување на локалитетот Студена вода со почеток во 10 часот. Планирано е да бидат засадени 365 стебла, информираше потпретседателот на УМС, Емил Димитриевски. Утрешната акција ...

Radio Bum

November 18th, 2023

No Comments

Биљана Ивановска вратена на директорската позиција во Општа болница Куманово

Биљана Ивановска вратена на директорската позиција во Општа болница Куманово

Биљана Ивановска повторно е директорка на Општа болница Куманово. Таа само по еден месец откако беше назначена за директорка беше разрешена од министерот Фатмир Меџити без образложение. За в.д. директор веднаш беше назначен д-р Фати Џемаили, уролог. Ваквата одлука предизвика

Radio Bum

November 8th, 2023

No Comments

Кој и зошто ја разреши директорката на Општа болница Куманово

Кој и зошто ја разреши директорката на Општа болница Куманово

Нема одговор зошто по само еден месец од назначување на директорско место е разрешена новата директорката на Општа болница Куманово, Биљана Ивановска. Министерот за здравство Фатмир Меџити кој денеска за прв пат дојде во посета на здравствен дом Куманово не ја знаеше ...

Radio Bum

October 19th, 2023

No Comments

<strong>Димитриевски: Движењето ЗНАМ – За наша Македонија заедно со граѓаните ќе ги врати темелите на македонската државност</strong>

Димитриевски: Движењето ЗНАМ – За наша Македонија заедно со граѓаните ќе ги врати темелите на македонската државност

Градоначалникот на Општина Куманово, Максим Димитриевски заедно со 10 граѓански здруженија од повеќе градови во Македонија, вчера во Скопје ја потпиша Иницијативата за формирање на новиот политички субјект Движење ЗНАМ – За наша Македонија, чија што основна цел ќе биде ...

Radio Bum

October 10th, 2023

No Comments

Премиерот Димитар Ковачевски ќе присуствува на традиционалниот пикник на СДСМ во Куманово на Спомен костурница

Премиерот Димитар Ковачевски ќе присуствува на традиционалниот пикник на СДСМ во Куманово на Спомен костурница

Општинската организација на СДСМ од Куманово во среда, во чест на Денот на востанието, 11 Октомври ќе организира традиционален празничен пикник кој ќе се одржи на фудбалското игралиште на Спомен Костурницата во Куманово, со почеток во 12.00 часот. Александар Арсиќ, ...

Radio Bum

October 9th, 2023

No Comments

Димитриевски вечерва во Скопје ќе ја промовира новата политичка партија Знам- за наша Македонија

Димитриевски вечерва во Скопје ќе ја промовира новата политичка партија Знам- за наша Македонија

Во хотелот „Холидеј ин“ во Скопје, вечерва во 20 часот ќе се одржи промоција на нова политичка партија ЗНАМ – За наша Македонија, на градоначалник на Куманово Максим Димитриевски. Актуелниот градоначалник на општина Куманово и идејниот творец на граѓанското движење ...

Radio Bum

October 9th, 2023

No Comments

ВМРО ДПМНЕ – Болницата во Куманово е со постојана блокада на сметката, условите за работа и за пациентите се никакви,  потребен е рестарт на здравствениот систем

ВМРО ДПМНЕ – Болницата во Куманово е со постојана блокада на сметката, условите за работа и за пациентите се никакви, потребен е рестарт на здравствениот систем

Централната комисија за здравство на ВМРО ДПМНЕ одржа состанок со здравствените работници од Куманово на која беа потенцирани проблените со кои секојдневно се соочуваат тие заедно со пациентите. -Недостаток на здравствен кадар на сметка на ненаменско вработување на ...

Radio Bum

October 6th, 2023

No Comments

Спасовски: По цели 30 години реконструиран патот Челопек-Коинце

Спасовски: По цели 30 години реконструиран патот Челопек-Коинце

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски заедно со заменик градоначалникот на Општина Старо Нагоричане, Бобан Цветановски, присуствуваше на пуштање во употреба на патот Челопек-Коинце. За асфалтирање на патот кој е во должина од 1.1 километар се издвоени 4.8 милиони ...

Radio Bum

September 11th, 2023

No Comments

Премиерот Ковачевски заедно со министрите за образование и наука и внатрешни работи го посетија реновираниот Регионален центар за стручно образование и обука „Киро Бурназ”, Куманово

Премиерот Ковачевски заедно со министрите за образование и наука и внатрешни работи го посетија реновираниот Регионален центар за стручно образование и обука „Киро Бурназ”, Куманово

Премиерот Димитар Ковачевски заедно со министрите за образование и наука Јетон Шаќири и за внатрешни работи Оливер Спасовски, денеска го посетија регионалниот центар за стручно образование и обука „Киро Бурназ“, во општина Куманово и го разгледаа реконструираното училиште. ...

Radio Bum

September 1st, 2023

No Comments

Претседателот Стево Пендаровски во Куманово денеска си извади листа за стаж во канцеларијата на е-услуги и граѓаните може да ја користат за лични документи

Претседателот Стево Пендаровски во Куманово денеска си извади листа за стаж во канцеларијата на е-услуги и граѓаните може да ја користат за лични документи

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска престојуваше во општина Куманово, каде што присуствуваше на промоција на нови е-услуги во центарот „Една точка за услуги (ЕТУ)“, тој во Куманово во канцеларијата на е-услуги си извади уверение за стаж. На настанот беа ...

Radio Bum

May 29th, 2023

No Comments