Вести

Утре ден на жалост во Куманово

Утре ден на жалост во Куманово

Советот на Општина Куманово на денешната вонредна седница, едногласно, утрешниот ден 25 Февруари 2020 , вторник го прогласи за ден на жалост на територијата на Општината, по трагичната несреќа на експлозија на плинска боца во која животот го загубија четири лица од кои три ...

Radio Bum

February 24th, 2020

No Comments

Најголем број заболени од грип во Куманово

Најголем број заболени од грип во Куманово

Најголем број заболени од грип – 64 се регистрирани изминатата недела во Куманово. Од почетокот на октомври, досега, во Центарот за јавно здравје во Куманово регистрирани се 150 пациенти заболени од грип и со симптоми слични на грип, информираа денеска од оваа здравствена ...

Radio Bum

January 24th, 2020

No Comments

Во јануари ќе стартува новото лизгалиште во Куманово

Во јануари ќе стартува новото лизгалиште во Куманово

До градскиот базен во Куманово ќе се отвори лизгалиште кое според најавите на градоначалникот на општина Куманово треба да започне со работа во јануари. Опремата е доставена од Агенцијата за млади и спорт и откако ќе биде монтирана со лизгалиштето ќе стопанисува јавното ...

Radio Bum

December 27th, 2019

No Comments

Димитриевски: Сите сме за чист воздух  без политика

Димитриевски: Сите сме за чист воздух без политика

,, Чист воздух без политика е нашата определба, а дел од предложените мерки на денешниот протест се веќе реализирани” – вели градоначалникот на општина Куманово, Максим Димитриевски во писмената реакција по одржаниот протест на плоштадот во Куманово. ,,Ја ...

Radio Bum

December 15th, 2019

No Comments

Граѓаните на Куманово денеска протестираа против аерозагадувањето

Граѓаните на Куманово денеска протестираа против аерозагадувањето

Во организацијана граѓанската иницијатива „Македонија се гуши“, денеска во 5 до 12 беше одржан протест во центарот на Куманово против екстремното загадување на воздухот. Тие ја обвинија локалната и централната власт дека со години наназад не презема ништо за да се справи со ...

Radio Bum

December 15th, 2019

No Comments

Утре во Куманово протест против аерозагадувањето ,,Куманово се гуши”

Утре во Куманово протест против аерозагадувањето ,,Куманово се гуши”

Недела 15 декември во организација на граѓанската иницијатива „Македонија се гуши“, во пет минути пред 12 часот пред Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ ќе се одржи протест поради аерозагадувањето. – Ова е граѓански крик, повик да излезеш и ти и да побараш ЗДИВ за ...

Radio Bum

December 14th, 2019

No Comments

Аптеки „Каисер“ со донација за инфективното одделение од кумановската општа болница

Аптеки „Каисер“ со донација за инфективното одделение од кумановската општа болница

Кумановските аптеки „Каисер“, денеска донираа перници и топломери за инфективното оддееление од општа болница Куманово. Донацијата е обезбедена преку хуманитарна акција која ја организираат аптеките во која учествуваат граѓаните. Сопствениците на апетките Сашка Денковска ...

Radio Bum

December 10th, 2019

No Comments

Ќе се руши старата куќа во центарот на градот

Ќе се руши старата куќа во центарот на градот

Од земјотресот старат куќа во центарот на Куманово е оштететна и во секој момент може да се сруши. За да ги заштитат граѓаните од општина Куманово започнаа постапката за отстранување на овој склонопаден објект. Куќата во која има и деловен објект е сопственост на јавното ...

Radio Bum

December 4th, 2019

No Comments

Градоначалникот на Општина Куманово со јавен отчет за сработеното

Градоначалникот на Општина Куманово со јавен отчет за сработеното

“Барам разбирање од граѓаните, знам дека секаде има голем број на комунални проблеми. Општина Куманово е најголемата општина во државата со најголеми проблеми од сите аспекти, барам разбирање и трпение, ние работиме напорно и сакам да го трансформираме Куманово, да ...

Radio Bum

November 26th, 2019

No Comments

Општина Куманово ќе го обновува поранешниот Хотел Солун во рамки на прекуграничен проект

Општина Куманово ќе го обновува поранешниот Хотел Солун во рамки на прекуграничен проект

Секторот за евроинтеграции од Општина Куманово, изработи проект за обнова на поранешниот „Хотел Солун“, еден од најрепрезентативните објекти по кои градот е познат, соопштија денеска надлежните од општината. На општинската веб страна веќе е објавен и повик за конзервација на

Radio Bum

November 21st, 2019

No Comments