Вести

СВР Куманово со кривична за злоупотреба на службена положба и фалсификување исправа

Секторот за внатрешни работи Куманово поднесе кривична пријава против А.З.(40) од Дебар и Н.Ѓ.(66) од Куманово за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“, непознато лице за сторено кривично дело „фалсификување исправа“, против М.М.(48) од ...

Radio Bum

November 28th, 2018

No Comments

Пет пожари изминатото деноноќие во Куманово

Пет пожари изминатото деноноќие во Куманово

Пет пожари регистрирале вработенитев Територијалната противпожарна единица Куманово во текот на изминатото деноноќие, информираат од Регионалниот центар за управување со кризи. Во период од 11:15 до 15:25 часот тројца пожарникари гаснеле запалена сува трева на Пчински пат. ...

Radio Bum

November 8th, 2018

No Comments

Кумановец усмрти пешак од светиниколско

На регионалниот пат Куманово – Свети Николе Вчера околу 17.40 часот патничко возило „Опел корса“ со кумановски регистарски ознаки, управувано од Д.А.(47) од Куманово, удрило во велосипедистот Т.С.(70) од село Стањевци, светиниколско. Т.С. починал на местото на настанот, а ...

Radio Bum

November 7th, 2018

No Comments

Цариник од Куманово ограбил државјанин на Србија

Цариник од Куманово ограбил државјанин на Србија

Секторот за внатрешни работи Куманово поднесе кривична пријава против С.К.(47) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“, казниво по член 353 став 1 од Кривичниот законик на Република Македонија. ...

Radio Bum

November 7th, 2018

No Comments

Девет танчерки откриени во угостителски објект во Липково

Девет танчерки откриени во угостителски објект во Липково

Девет танчерки, меѓу кои шест државјанки на Албанија и три Косоварки биле откриени во угостителски објект во липковското село Слупчане. Како што информираат од Секторот за внатрешни работи при контрола на објектот од страна на полициски службеници, Државен пазарен ...

Radio Bum

November 7th, 2018

No Comments

Две лица тешко повредени во вооружена престрелка во Диво Насеље

Две лица тешко повредени во вооружена престрелка во Диво Насеље

Две лица се тешко повредени во престрелка која вечерва се случи во Диво Насеље во Куманово. Според првите неофицијални информации едно од повредените лица се здобило со прострелна рана од огнено оружје и е во животна опасност , а друго е повредено со остар предмет. ...

Radio Bum

October 31st, 2018

No Comments

Почина актерот Ванчо Петрушевски

Почина актерот Ванчо Петрушевски

Актерот, Ванчо Петрушевски почина денеска од струен удар. Настанот се случил денеска во 14 часот, во Орешани. Од МВР велат дека сеуште не можат да откриваат детали, бидејќи увидот е во тек. Веста дека познатиот глумец трагично го изгубил животот ја потврди неговиот колега и ...

Radio Bum

August 25th, 2018

No Comments

Пејачот Влатко Илиевски пронајден мртов во својот автомобил

Пејачот Влатко Илиевски пронајден мртов во својот автомобил

Пејачот Влатко Илиевски е пронајден мртов во неговиот автомобил синоќа по 23 на улицата Трета македонска бригада во Скопје. Увид на лице место извршил Јавен обвинител и увидна екипа на министерството за внатрешни работи. По наредба на јавен обвинител телото на починатиот е ...

Radio Bum

July 7th, 2018

No Comments

Автоматска пушка, пиштоли и муниција пронајдени и одземени во Черкезе

Автоматска пушка, пиштоли и муниција пронајдени и одземени во Черкезе

Полицијата по спроведен претрес во две куќи во Черкезе , Куманово, пронајде и одзеде автоматска пушка, пиштоли и муниција. Според информациите на полицијата претресот бил извршен рано утрово  во 05.30 часот.  По судска наредба, полициски службеници од СВР Куманово извршиле ...

Radio Bum

June 22nd, 2018

No Comments

Во автомобилот на семејната фирмата на Фериз Дервиши ноќеска експлодираше бомба- фото

Во автомобилот на семејната фирмата на Фериз Дервиши ноќеска експлодираше бомба- фото

По полноќ на улицата Сава Ковачевиќ во Куманово под  автомобил пред семејниот дом на семејството Дервиши експлодирала експлозивна направа, жртви нема, а оштетен е само автомобилот, „Пасат Фолсваген„. За радио Бум , Фериз Дервиши инаку советник во советот на општина Куманово 

Radio Bum

June 21st, 2018

No Comments