Вести

Нудиме конкретни решенија, а не шпекулативни проекти, порача кандидатката за градоначалничка Теодора Димитровска од коалицијата ЛДП и ДОМ

Нудиме конкретни решенија, а не шпекулативни проекти, порача кандидатката за градоначалничка Теодора Димитровска од коалицијата ЛДП и ДОМ

На овие локални избори настапуваме поразлично од другите политички субјекти, настапуваме со млади луѓе кои вистински се креатори на политики од една страна, но и со политики и предлог решенија во кои секој еден граѓанин ќе чувствува припадност, а не одвоеност од власта и ...

Radio Bum

September 27th, 2021

No Comments

Максим Димитриевски, независен кандидат и листата на советници „За наше Куманово“ вечева со промоција на градскиот плоштад

Максим Димитриевски, независен кандидат и листата на советници „За наше Куманово“ вечева со промоција на градскиот плоштад

Независниот кандидат за градоначалник Максим Димитриевски и независната граѓанска листа кандидати за советници вечерва на градскиот плоштад во Куманово ќе ја одржат својата предизборна конвенција, со што ја започнуваат и предизборната кампања. – Ние планираме да водиме ...

Radio Bum

September 27th, 2021

No Comments

СДСМ вечерва  ќе ги промовира кандидатите за градоначалник и советници во Куманово

СДСМ вечерва ќе ги промовира кандидатите за градоначалник и советници во Куманово

На стартот на изборната кампања за локални избори 2021 вечерва во Куманово СДСМ ќе ги промовира кандидатите за градоначалник и советници. Промоцијата ќе се одржи во 19 часот на паркингот кај Градскиот базен на која ќе биде претставена програмата „Најдоброто за нашата ...

Radio Bum

September 27th, 2021

No Comments

Почнува изборната кампања за Локалните избори 2021

Почнува изборната кампања за Локалните избори 2021

Изборната кампања за Локалите избори 2021 закажани за 17 октомври ќе почне денеска и ќе трае 20 дена пред денот на изборите. Кампањата завршува на 15 октомври на полноќ. Вториот круг избори ќе се одржат на 31 октомври, а кампањата за втор круг ќе трае до 24 часот на 29 ...

Radio Bum

September 27th, 2021

No Comments

На локалните избори на советнички листи ќе настапиме со 50 проценти на жени, а борбата ќе ја продолжиме,порачаа од форум на жени на СДСМ

На локалните избори на советнички листи ќе настапиме со 50 проценти на жени, а борбата ќе ја продолжиме,порачаа од форум на жени на СДСМ

Нема еднаквост во општеството доколку нема еднаквост помеѓу мажите и жените . Државите со повисок степен на родова еднаквост се и економски поуспешни, а владата предводена од СДСМ во програмата за работа за 2020-2024 година ја истакна својата заложба за родова еднаквост ...

Radio Bum

July 19th, 2021

No Comments

Георгиевска: Економските мерки допринесоа за раст на платите и извозот

Георгиевска: Економските мерки допринесоа за раст на платите и извозот

Економските мерки кои се спроведоа допринесоа до раст на платите и растот на извозот, вели Јасмина Георгиевска, претседателка на Форум на жени на СДСМ од Куманово. На денешната прес конференција, таа рече дека Владата на СДСМ успешно се справува со економските предизвици кои

Radio Bum

July 9th, 2021

No Comments

За кандидат градоначалник на општина Куманово од СДСМ поднесени четири апликации

За кандидат градоначалник на општина Куманово од СДСМ поднесени четири апликации

Во СДСМ Куманово , поднесени и утврдени 4 апликации за кандидатит за градоначалник и 90 апликации за советници. Актуелниот градоначалник на општина Куманово, Максим Димитриевски, претседателката на советот Атина Мургашанска, пратеникот Мартин Костовски и Оливер Илиевски , ...

Radio Bum

July 6th, 2021

No Comments

Спасовски : ВМРО-ДПМНЕ се ефикасни во криминал, корупција, понижување на граѓаните, пљачкање на сопствениот народ, тука нема конкуренција и таква конкуренција нема да имаат

Спасовски : ВМРО-ДПМНЕ се ефикасни во криминал, корупција, понижување на граѓаните, пљачкање на сопствениот народ, тука нема конкуренција и таква конкуренција нема да имаат

Граѓаните имаат доверба во СДСМ, затоа што СДСМ и на локално и на централно ниво во овие четири години докажа дека зборот даден пред граѓаните, важи, дека е посветена на интересите на граѓаните и државата и затоа СДСМ е неспорен фаворит на локалните избори како во Куманово, ...

Radio Bum

June 30th, 2021

No Comments

Димитриевски: Бевме заедно во тешките моменти, заедно остануваме додека го градиме Куманово како еден модерен европски град

Димитриевски: Бевме заедно во тешките моменти, заедно остануваме додека го градиме Куманово како еден модерен европски град

,,Ние од СДСМ сме најупорните, бевме заедно во тешките моменти, заедно остануваме до крај, додека Куманово го градиме како еден модерен европски град, а различностите ќе не направат уште посилни, порача градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски, на трибината на СДСМ ...

Radio Bum

June 30th, 2021

No Comments

Костовски: Без разлика кој ќе биде кандидат, СДСМ повторно убедливо победува во Куманово

Костовски: Без разлика кој ќе биде кандидат, СДСМ повторно убедливо победува во Куманово

Со првите внатрепартиски избори, со маалските и урбани средби, со постојани средби со целни групи на граѓани СДСМ поставува пример на ново, модерно, европско функционирање на партијата, СДСМ постојано е со граѓаните и затоа сме фаворити на претстојните избори, порача вечерва

Radio Bum

June 30th, 2021

No Comments