Вести

ЖРК Куманово го заврши својот настап во ЕХФ Челинџ Купот

ЖРК Куманово го заврши својот настап во ЕХФ Челинџ Купот

Ракометарките на Куманово го завршија настапот во ЕХФ Челинџ Купот каде забележаа два порази од составот на Геониус Гален од Холандија. Во првиот меч кој се одигра во сабота во градската спортска сала избраничките на тренерот Зоран Јосимовски безуспешно се мачеа да бркаат ...

Radio Bum

November 12th, 2018

No Comments

КК Куманово лесно против Пелистер

КК Куманово лесно против Пелистер

Кошаркарите на Куманово го прекинаа билансот од два последователни порази, откако викендов на гостински терен без проблем го совладаа составот на Пелистер од Битола со резултат 67:87. Уште на самиот старт кумановци ја прикажаа доминацијата. За првите 10 минути игра направија

Radio Bum

November 12th, 2018

No Comments

Ракометарките на Куманово го пречекуваат холандски Геониус

Ракометарките на Куманово го пречекуваат холандски Геониус

Ракометарките на Куманово задутре ги започнуваат натпреварите на европската ракометна сцена. Во градската спортска сала со почеток во 18 часот се игра првиот натревар во ЕХФ Челинџ Купот, каде кумановки ќе се обидат да извојуваат победа против составот на Геониус Гален од ...

Radio Bum

November 8th, 2018

No Comments

Почнува Светското фудбалско првенство во Русија

Почнува Светското фудбалско првенство во Русија

Со натпреварот меѓу домаќинот Русија и Саудиска Арабија денес во 17 часот од „Лужинки” во Москва ќе стартува 21то Светско фудбалско првенство. На Мундијалот ќе настапат 32 репрезентации поделени во осум групи. Во А групата ќе играат: Русија, Уругвај, Египет и Саудиска ...

Radio Bum

June 14th, 2018

No Comments

Младите фудбалери од Куманово Еуроспорт го  освоија првото место на Пандев Куп 2018

Младите фудбалери од Куманово Еуроспорт го освоија првото место на Пандев Куп 2018

Младите фудбалери од Куманово Еуроспорт го освоија првото место на турнирот Пандев Куп 2018 кој беше одржан во Струмица , а во организација на Фудбалската Академија Пандев. Во силна конкуренција од 16 екипи  фудбалерите од генерација 2006 го освоија првото место. “Оваа

Radio Bum

March 16th, 2018

No Comments

Навивачката група Кумани по оставката на Божиновски најави враќање на трибините

Навивачката група Кумани по оставката на Божиновски најави враќање на трибините

Навивачката група Кумани откако беа обвинети од тогашниот претседател на Кошаркарскиот клуб Куманово , Виктор Божиновски дека ги препродаваат билетите за натпреварите и дека повеќе нема да добиваат  билети , се налутија на Божиновски и ги бојкотираа натпреварите. Кумани ...

Radio Bum

November 8th, 2017

No Comments

Виктор Бижиновски поднесе оставка од  место претседател на КК Куманово

Виктор Бижиновски поднесе оставка од место претседател на КК Куманово

Актуелниот претседател на Кошаркарски Клуб Куманово Виктор Божиновски поднесе неотповиклива оставка. Причината за оставката како што наведува Божиновски е што тој го дал максимумот на оваа место. На местото на Божиновски позицијата претседател на клубот ја извршува Младен ...

Radio Bum

November 8th, 2017

No Comments

Кошаркарскиот клуб Куманово повторно ќе игра во БИБЛ лига

Кошаркарскиот клуб Куманово повторно ќе игра во БИБЛ лига

Кошаркарите на Куманово во Балканската лига сезонава ќе играат за златен медал. Велат дека се подготвени и мотивирани откако минатата  година го освоија сребрениот медал. Информацијата веќе ја потврдија од Управата на клубот, од каде велат дека со претставниците на ...

Radio Bum

September 3rd, 2017

No Comments

На европско првенство во ракомет, жени,  за Македонија ќе брани фудбалски голман

На европско првенство во ракомет, жени, за Македонија ќе брани фудбалски голман

Фудбалски наместо ракометен голман, односно голманка ќе брани на Европското првенство во ракомет , жени, во Словенија, откако на голманката Ивана Дичковиќ од Куманово во последен момент без никакво образложување и бил откажан настапот на првенството од федерацијата за што ...

Radio Bum

July 31st, 2017

No Comments

Учениците од Кочо Рацин први во Македонија на државниот натпревар во кошарка

Учениците од Кочо Рацин први во Македонија на државниот натпревар во кошарка

  Прво место во државата, најдобри во кошарка се учениците од Основното училиште Кочо Рацин од Куманово. Тие во Струмица на државното првенство беа најдобри во финалето во кое учествуваа 4 екипи, од Струмица, Кавадарци, Скопје и нашата екипа од 9то одделение од ...

Radio Bum

May 4th, 2017

No Comments