Вести

За влез во Србија мора да сте вакцинирани

За влез во Србија мора да сте вакцинирани

Кризниот штаб на Србија донесе нова одлука , за влез во Србија мора да сте вакцинирани.

Влез за странците во Србија ќе биде дозволен само за оние лица кои примиле две дози од една од трите вакцини Спутник, Фајзеер или Синофарм, или во случај на АстраЗеника една доза, изјавил покраинскиот секретар за здравство Зоран Гојковиќ.

Гојковиќ вели :

-Што се однесува до граѓаните на Србија, тие за влез во земјата имаа две опции, или да бидат вакцинирани со потврда за вакцинирањето или да имаат негативен ПЦР тест. Кој нема да исполни еден од овие два услова ќе мора да оди во карантин, порачал Гојковиќ.

Кризниот штаб воедно одлучил мерките кои се на сила да важат и во иднина. Тоа значи дека угостителските објекти и трговските центри во Србија остануваат и понатаму затворени.

Radio Bum

March 24th, 2021

No Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *