Вести

За не носење маска во Куманово од мај до октомври казнети 6 585 лица

За не носење маска во Куманово од мај до октомври казнети 6 585 лица

На територија на општина Куманово , казни за не носење заштитни маски добиле 6 585 лица од средина на мај заклучно до 18 октомври, информираат од МВР за радио Бум. ,,Има засилени контроли, а граѓаните доколку се движат во група мора задолжително да носат маски,- велат од ...

Radio Bum

October 20th, 2020

No Comments

Сончево време со ниски утрински температури

Сончево време со ниски утрински температури

Сончево време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -2 до 8, а максималната ќе достигне од 15 до 22 степени. Во Куманово, претежно сончево со слаб северен ветер. Минималната температура ќе

Radio Bum

October 20th, 2020

No Comments

Од германски државјани на Табановце запленети 15 000 евра и средства за нега на лице и заби

Од германски државјани на Табановце запленети 15 000 евра и средства за нега на лице и заби

Кај дваица германски државјани за влез во државата царинската управа на граничниот премин Табановце открила и запленила 15.000 евра, 328 производи за нега на заби (сетови за избелување, четки, гелови и пудри) и 7 производи за нега на лице (маски и средства за потемнување на ...

Radio Bum

October 19th, 2020

No Comments

Бензините поевтинуваат

Бензините поевтинуваат

Од полноќ цената на бензините се намалува за половина денар, а цената на дизелот останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за половина денар на 59 и 61 денар за литар. Цената на дизелот ...

Radio Bum

October 19th, 2020

No Comments

Нема да се одржи Меморијалниот турнир во чест на Мартин Симоновски – Матрикс

Нема да се одржи Меморијалниот турнир во чест на Мартин Симоновски – Матрикс

Меморијалниот турнир во чест на Мартин Симоновски – Матрикс, кој секоја година традиционално го организира Локалниот клуб на СДММ Куманово, сега нема да се одржи поради пандемијата на коронавирусот. – Сите знаеме дека со години традиционално Локален клуб на СДММ Куманово, ...

Radio Bum

October 19th, 2020

No Comments

Стабилно време и постудени утра

Стабилно време и постудени утра

Стабилно време со пониски утрински температури . Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -1 до 9, а максималната од 14 до 21 степен. Во Куманово, ќе биде ...

Radio Bum

October 19th, 2020

No Comments

Захариев: Mесечен надомест за 884 студенти и 347 ученици, мерка од четвртиот пакет на Владата

Захариев: Mесечен надомест за 884 студенти и 347 ученици, мерка од четвртиот пакет на Владата

Преку измените на Законото за ученички стандард и Законот за студентски стандард, околу 884 студенти и 347 ученици ќе бидат опрафени со помош во вид на месечен надомест, рече денеска на прес конференција претседателот на СДММ Куманово Мартин Захариев. – Заради намалениот ...

Radio Bum

October 16th, 2020

No Comments

Нови мерки во понеделник, крај на работното време во 23 часот, забрана за настани и ограничување на број на патници

Нови мерки во понеделник, крај на работното време во 23 часот, забрана за настани и ограничување на број на патници

Ограничување на бројот на патници во јавниот превоз на 50 проценти, забрана за секакви настани и крај на работното време на сите економски субјекти во 23 часот, се новите дополнителни мерки за кои се размислува да бидат предложени до Владата овој понеделник, соопшти ...

Radio Bum

October 16th, 2020

No Comments

Штефица Ујчиќ од Куманово го доби признанието просветен работник на годината, строга но праведна професорка

Штефица Ујчиќ од Куманово го доби признанието просветен работник на годината, строга но праведна професорка

Признанието просветен работник на годината за учебната 2019/2020 година го доби Штефица Ујчиќ, професорка по физика во Гимназијата „Гоце Делчев“ од Куманово. Ујчиќ е дипломиран инженер по физика и дипломиран професор по физика, во кумановската гимназија работи од 1983 година

Radio Bum

October 16th, 2020

No Comments

Променливо облачно време со врнежи од дожд

Променливо облачно време со врнежи од дожд

Времето ќе биде променливо облачно со врнежи од дожд, кои најдолго ќе се задржат во источните делови каде на места ќе бидат поројни и проследени со грмежи. Во останатите подрачја се очекува врнежите да престанат до пладне или рано попладне, но преку целиот ден на повеќето ...

Radio Bum

October 16th, 2020

No Comments