Вести

Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат со 50 % намалени давачки

Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат со 50 % намалени давачки

Сите возила, кои заклучно до 1 октомври 2020 година влегле на територијата на Македонија и се со странски регистарски таблички, ќе можат во рок од една година да се регистрираат во земјата со намалени давачки од 50 % од утврдената вредност на сите давачки што се наплатуваат ...

Radio Bum

November 24th, 2020

No Comments

Спасовски: Со пожртвуваноста на медицинските работници од денеска се вратив на работа во МВР

Спасовски: Со пожртвуваноста на медицинските работници од денеска се вратив на работа во МВР

„Денеска е мој прв работен ден во МВР после тешката битка со Ковид 19. Најважно во справувањето со болеста е одговорноста што ја имаме како граѓани и во почитување на мерките, но и вниманието кон семејството, пријателите, со почитување на мерките да покажеме дека ги ...

Radio Bum

November 23rd, 2020

No Comments

СДСМ: Од непочитување на мерките до енормно зголемување на ковид случаи

СДСМ: Од непочитување на мерките до енормно зголемување на ковид случаи

„Колективната свест и одговорност се пред сериозен тест, време е да престанеме со критикување, време е сите заеднички да дадеме свој придонес во борбата која ја водат здравствените работници, министерството за здравство, Владата“ , рече на денешната прес-конференција Томица ...

Radio Bum

November 18th, 2020

No Comments

Почина Љубисав Иванов – Ѕинго

Почина Љубисав Иванов – Ѕинго

Почина Љубисав Иванов – Ѕинго, политичар, претседател на Социјалистичката партија на Македонија и пратеник со долгогодишен стаж во Собранието. Завршил Рударско-геолошки факултет и беше генерален директор на Рударско-геолошкиот комбинат „Силекс“ – Кратово. Тој беше поранешен ...

Radio Bum

November 17th, 2020

No Comments

Доктор Шкури Фазлији лекар интернист  во кумановската болница почина од коронавирус

Доктор Шкури Фазлији лекар интернист во кумановската болница почина од коронавирус

Четириесет и деветгодишниот доктор Шкури Фазлији лекар интернист починал на Инфективната клиника во Скопје како резултат на компликации од коронавирусот. Фазлији бил вработен во Општа болница Куманово, а веста ја потврди и директорката на установата Снежана Захариева. – Пред

Radio Bum

November 13th, 2020

No Comments

Нема да се отвори границата со Србија денеска без ПЦР тест , се чекаат технички детали

Нема да се отвори границата со Србија денеска без ПЦР тест , се чекаат технички детали

Пролонгиран е датумот за отварање на границата со Република Србија без ПЦР тест. Иако владата најави дека денеска на 2 ноември ќе може да се патува во Србија без тест се чекаат средување на технички формалности, информираат од владата и велат дека до крајот на неделата ќе ...

Radio Bum

November 2nd, 2020

No Comments

МЛАДИТЕ ОД КУМАНОВО И СТАРО НАГОРИЧАНЕ СО ПОРАКА: – “Да одлучиме самите што е најдобро за нас” –

МЛАДИТЕ ОД КУМАНОВО И СТАРО НАГОРИЧАНЕ СО ПОРАКА: – “Да одлучиме самите што е најдобро за нас” –

НОВИНАРСКА ИСТРАЖУВАЧКА СТОРИJА МЛАДИТЕ ОД КУМАНОВО И СТАРО НАГОРИЧАНЕ СО ПОРАКА: – “Да одлучиме самите што е најдобро за нас” – Младите од Куманово и Старо Нагоричане сакаат да се вклучат во донесувањето на одлуки на локално ниво, сакаат да ги кажат ...

Radio Bum

October 30th, 2020

No Comments

Димитриевски: Општина Куманово по 10 години е финансиски деблокирана, ќе побарам уште еден мандат да ги реализирам сите проекти

Димитриевски: Општина Куманово по 10 години е финансиски деблокирана, ќе побарам уште еден мандат да ги реализирам сите проекти

Општина Куманово е финансиски деблокирана , објави градоначалникот Максим Димитриевски. На сметката на општината има 17 милиони денари. Димитриевски денеска даде отчет за сработеното во изминатата година. Ново улично осветлување, комунална инфраструктура,кружен тек, патишта,

Radio Bum

October 21st, 2020

No Comments

Хирург-специјалист доктор  Драган Тасевски почина од коронавирус

Хирург-специјалист доктор Драган Тасевски почина од коронавирус

Хирург-специјалист доктор Драган Тасевски почина како последица од коронавирус. ,,Докторот добил позитивен тест пред десет дена, со дијагноза на бронхопнеумонија е упатен на инфективната клиника, а пред неколку дена веројатно на свое барање бил пренесен во болница Систина ...

Radio Bum

October 21st, 2020

No Comments

ВМРО ДПМНЕ го крева гласот против корупцијата и криминалот , нема да дозволиме под тепих да заминат сите афери кои изминативе години ги предизвика оваа влада

ВМРО ДПМНЕ го крева гласот против корупцијата и криминалот , нема да дозволиме под тепих да заминат сите афери кои изминативе години ги предизвика оваа влада

Членовите и симпатизерите на ВМРО ДПМНЕ, организираа протест со возила , протест против криминалот, корупција, неправдите и прогонот . Поради пандемијата, протестот се одржа со возила, од градскиот базен по централните булевари и улици во Куманово со полициска придружба. ...

Radio Bum

October 21st, 2020

No Comments