Вести

Дизелот поскапува за половина денар, а цената на бензините останува иста

Дизелот поскапува за половина денар, а цената на бензините останува иста

Од ноќеска на полноќ дизелот поскапува за половина денар, а цената на бензините останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензините еуросупер БС-95 и еуросупер БС-98 не се менуваат, односно остануваат 67 и 69 денари за литар. ...

Radio Bum

May 4th, 2021

No Comments

Владата реши од утре полицискиот час да почнува во 21 часот

Владата реши од утре полицискиот час да почнува во 21 часот

Владата ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести и донесе измени и дополнувања на мерките за заштита и спречување на ширењето на КОВИД-19. Со овие измени и дополнувања од утре, 28 април (среда), забраната за движење на населението и на возила од јавен превоз ...

Radio Bum

April 27th, 2021

No Comments

Општина Куманово по втор пат објави оглас за избор на компанија за изградба на кружен тек кој ќе чини 30.508.400 денари

Општина Куманово по втор пат објави оглас за избор на компанија за изградба на кружен тек кој ќе чини 30.508.400 денари

Општина Куманово по втор пат објави јавен оглас за избор на компанија за изградба на кружен тек на крстосница помеѓу булеварите „Октомвриска револуција” и „Трета Македонска Ударна Бригада”. Од одделението за јавни набавки соопштуваат дека проценетата вредност за ...

Radio Bum

April 27th, 2021

No Comments

Полициски час од 21 часот, предлага Комисијата за заразни болести

Полициски час од 21 часот, предлага Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок предложи полицискиот час од 28 април да почнува од 21 часот и да трае до 5 часот изутрината, информираа за МИА од Комисијата. Комисијата ќе го достави предлогот до Владата која за него треба да одлучи на седница Владата ...

Radio Bum

April 26th, 2021

No Comments

Ново поскапување на горивата, второ за оваа недела

Ново поскапување на горивата, второ за оваа недела

Малопродажните цени на бензините еуросупер БС-95 и еуросупер БС-98 од денеска се зголемуваат за 0,50 денари за литар, додека цената на еуродизелот се зголемува за 3 денари за литар, информираат од Регулаторната комисија за енергетика. Согласно оваа одлука од вечерва на ...

Radio Bum

April 8th, 2021

No Comments

Општинската администрација од денеска ќе помага во кумановската болница

Општинската администрација од денеска ќе помага во кумановската болница

Општинската администрација и вработените во јавните претпријатија во Куманово од денеска се ставаат на располагање за помош во Општа болница во Куманово. Како што информираше градоначалникот Максим Димитриевски, со одлука на Општинскиот штаб за заштита и спасување, дел од ...

Radio Bum

April 7th, 2021

No Comments

Само 13 слободни кревети во болницата во Куманово

Само 13 слободни кревети во болницата во Куманово

Сите расположливи здравтвени работници од различни профили се ангажирани во ковид центрите во Куманово со цел да се справат со големиот наплив на пациенти кои имаат потреба од хоспитализација. Како што информираше денеска директорката на болницата Снежана Захариева, 90 ...

Radio Bum

April 7th, 2021

No Comments

Владата решава за нови мерки – полициски час од 20 часот и затворени угостителски објекти

Владата решава за нови мерки – полициски час од 20 часот и затворени угостителски објекти

Владата за денес во 13 часот закажа итна седница, а во 14 часот е најавена прес – конференција на премиерот Зоран Заев, заедно со министерот за здравство Венко Филипче, заменик-министерот за здравство Илир Хасани и претседателот на Комисијата за заразни болести, прим. д-р ...

Radio Bum

April 5th, 2021

No Comments

Успешна обукaта за нови седум фризери во фризерско студиото „Нате“

Успешна обукaта за нови седум фризери во фризерско студиото „Нате“

Успешно заврши првата обука за фризери во фризерско студио „Нате“ во Куманово. Обуката за фризери се спроведуваше преку програмата „За побарувани занимања“, поддржана преку Агенцијата за вработување и фризерското студио и академија „Нате“ која е овластен провајдер и има ...

Radio Bum

March 25th, 2021

No Comments

Третоодделенци од Куманово завршија во изолација

Третоодделенци од Куманово завршија во изолација

Едно одделение од кумановското основно училиште „Христијан Карпош“ е во изолација, потврдија денеска надлежните од училиштето и градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски. Дваесетина третоодделенци од „Христијан Карпош“ се во изолација откако позитивни на коронавирус ...

Radio Bum

March 24th, 2021

No Comments