Вести

Претпладне магла, а попладне сончево со мала облачност и температури до 13 степени

Претпладне магла, а попладне сончево со мала облачност и температури до 13 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, претпладне по одделни котлини со појава на магла и ниска облачност. Ќе дува слаб, во југозападните делови повремено умерен ветер од југозападен правец. Максималната температура ќе достигне од 11 до 19 степени. Во ...

Radio Bum

February 3rd, 2021

No Comments

Започна второто полугодие, матурантите ја бојкотираат наставата

Започна второто полугодие, матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите за денеска најавија дека ќе ја бојкотираат наставата. Состанокот на претставниците на сојузот на средношколци и министерката за образование и наука, Мила Царовска, вчера заврши неуспешно. Тие рекоа дека денеска нема да се вклучат на часовите сѐ додека не се ...

Radio Bum

January 21st, 2021

No Comments

Водици, 19 јануари неработен за православните христијани

Водици, 19 јануари неработен за православните христијани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на Република Македонија , 19 јануари 2021 година (вторник), Богојавление (Водици), е неработен ден за граѓаните од православната вероисповед во Република Северна Македонија. Сузана ...

Radio Bum

January 12th, 2021

No Comments

Kовачевски:   Петте “ТАЈНИ” за професионалноста и политичката вертикала на Оливер Спасовски

Kовачевски: Петте “ТАЈНИ” за професионалноста и политичката вертикала на Оливер Спасовски

Најдобрата оценка министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, ја доби јавно од неговиот учител или политичкиот ментор Слободан Ковачевски, поранешниот градоначалник на Општина Куманово и поранешен конзул на Црна Гора. Ковачевски во јавното обраќање на социјалните мрежи ...

Radio Bum

January 9th, 2021

No Comments

Првото бебе во Новата 2021 во Куманово година е женско

Првото бебе во Новата 2021 во Куманово година е женско

Првото бебе во Куманово е девојче , родено е на 1 јануари 2021 година во 14.20 часот. ,,Прва рожба на Фатуше Љатифи, здраво женско бебе -, информира Снежана Захариева, директорка на општа болница Куманово. Денеска од името на општина Куманово на директорот на Општа болница, ...

Radio Bum

January 2nd, 2021

No Comments

Поради дефекти во водоводната мрежа три локации денеска без вода

Поради дефекти во водоводната мрежа три локации денеска без вода

Од Ј.П. Водовод Куманово информираат дека поради интервенции на водоводната мрежа, привремено без вода ќе бидат: – ул. Милан Лисица – СОУ Гоце Делчев – м.в. Стари лозја

Radio Bum

December 29th, 2020

No Comments

МВР објави оглас за вработување на 600 полицајци

МВР објави оглас за вработување на 600 полицајци

МВР распиша конкурс за вработување на 600 полицајци, а 50 од нив ќе бидат распоредени во СВР Куманово. – Министерството за внатрешни работи согласно своите организациони потреби, како и согласно одредбите од Законите за внатрешни рабои и за полиција и подзаконските ...

Radio Bum

December 29th, 2020

No Comments

За 24 часа казнети 77 лица во Куманово кои не носеле маски

За 24 часа казнети 77 лица во Куманово кои не носеле маски

Во последните 24 часа евидентирано е дека на ниво на Секторот за внатрешни работи Куманово 107 лица се казнети бидејќи не ја почитувале законската уредба за задолжително носење на маска, информираат од Секторот за внатрешни работи Куманово. Според официјалните информации на ...

Radio Bum

December 29th, 2020

No Comments

Во Куманово за 24 часа казнети 71  лице за не носење на заштитна маска

Во Куманово за 24 часа казнети 71 лице за не носење на заштитна маска

Според информациите на Секторот за внатрешни работи Куманово , во текот на изминатото деноноќие 93 лица се казнети за не носење на заштитна маска. ,,Во текот на изминатото деноноќие според статистиката на МВР за периодот (27.12/28.12.2020), по однос на Уредбата за ...

Radio Bum

December 28th, 2020

No Comments

Спасовски: Приведени се седу лица  за изработка на лажни тестови за ковид

Спасовски: Приведени се седу лица за изработка на лажни тестови за ковид

„Викендов активно работевме во делот на детекција, откриена е една организирана криминална група која продавала фалсификувани ковид тестови. Овие активности ги спроведовме заедно со Агенцијата за национална безбедност и при тоа извршени се претреси на 11 локации и приведени ...

Radio Bum

December 28th, 2020

No Comments