Вести

Во четврток вонредна крводарителска акција во Куманово

Во четврток вонредна крводарителска акција во Куманово

Општинската организација на Црвен крст Куманово организира вонредна летна крводарителска акција која ќе се одржи вo четврток на 15 јули во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ со почеток во девет часот. – Ве повикуваме заеднички, преку највисокиот чин на хуманоста – ...

Radio Bum

July 13th, 2021

No Comments

Медиумското известување во време на Ковид-19 – искуствата на СЕММ

Медиумското известување во време на Ковид-19 – искуствата на СЕММ

„Сензационалистичко информирање, едностраното известување, недостигот на дистанца од политичките субјекти за кои што се информира, се главните забележани појави на нарушување на Кодексот на новинарите на Македонија“. Советот за етика на медиуми , организираше онлајн средба ...

Radio Bum

July 9th, 2021

No Comments

Георгиевска: Економските мерки допринесоа за раст на платите и извозот

Георгиевска: Економските мерки допринесоа за раст на платите и извозот

Економските мерки кои се спроведоа допринесоа до раст на платите и растот на извозот, вели Јасмина Георгиевска, претседателка на Форум на жени на СДСМ од Куманово. На денешната прес конференција, таа рече дека Владата на СДСМ успешно се справува со економските предизвици кои

Radio Bum

July 9th, 2021

No Comments

Татко силувал ќерка во Куманово, снимал и видеата ги објавувал на интернет

Татко силувал ќерка во Куманово, снимал и видеата ги објавувал на интернет

Триесет и деветгодишен кумановец ја силувал својата малолетна ќерка, снимал со мобилен телефон и видеата ги објавувал на социјалните мрежи. Грозоморниот чин го повторувал неколку пати во периодот од мај до јуни годинава. „Осомничениот во својот дом во Куманово, во повеќе ...

Radio Bum

July 9th, 2021

No Comments

Во Куманово и регионот досега се вакцинирани 21 000 граѓани

Во Куманово и регионот досега се вакцинирани 21 000 граѓани

Ризична група на граѓани имаат приоритет за вакцинација во Куманово, велат од Здравствен дом Куманово. На вакциналниот пункт во Бедиње досега се вакцинирани 21 000 граѓани, а 15 000 ја примиле втората доза на вакцина, информираше докторка Монализа Мемети од здравствен дом ...

Radio Bum

July 6th, 2021

No Comments

Димитриевски потрошил 115 милиони евра, а направил само една катна гаража

Димитриевски потрошил 115 милиони евра, а направил само една катна гаража

„Максим Димитриевски и СДСМ ветуваа европско Куманово и многу капитални проекти, а зад себе оставија огромна нула“, рече на денешната прес-конференција портпаролот на ОК ВМРО- ДПМНЕ, Милан Давидовиќ. Според него, освен монтажната катна гаража која видно го обезличила и ...

Radio Bum

July 6th, 2021

No Comments

За кандидат градоначалник на општина Куманово од СДСМ поднесени четири апликации

За кандидат градоначалник на општина Куманово од СДСМ поднесени четири апликации

Во СДСМ Куманово , поднесени и утврдени 4 апликации за кандидатит за градоначалник и 90 апликации за советници. Актуелниот градоначалник на општина Куманово, Максим Димитриевски, претседателката на советот Атина Мургашанска, пратеникот Мартин Костовски и Оливер Илиевски , ...

Radio Bum

July 6th, 2021

No Comments

Двојната дискриминација на жената Ромка-предизвик за општеството

Двојната дискриминација на жената Ромка-предизвик за општеството

Жените Ромки трпат дискриминација и во семејството и заедницата Жените Ромки двојно се дискриминирани и според нивниот пол и нивната етничка припадност, покажуваат истражувањата на невладините организации од државата. Често се случува жената Ромка да биде дискриминирана и во

Radio Bum

July 6th, 2021

No Comments

Состојбата е стабилна, засега нема потреба од нови рестрикции

Состојбата е стабилна, засега нема потреба од нови рестрикции

Засега нема нови препораки или воведување на нови рестриктивни мерки, информираа за МИА од Министерството за здравство. Од Министерството посочуваат дека ја следат епидемилошката состојба во земјава и регионот. Како што беше најавено Комисијата за заразни болести денеска ...

Radio Bum

July 5th, 2021

No Comments

На Табановце се чека 40 минути за влез во Македонија

На Табановце се чека 40 минути за влез во Македонија

На граничниот премин Табановце за влез во државата се чека 30 до 40 минути, а на останатите премини нема подолги задржувања, соопшти АМСМ. За излегување од Македонија, пак, на ГП Богородица, има колони возила – и патнички и товарни. Сепак, долги задржувања нема, иако се чека

Radio Bum

July 5th, 2021

No Comments