Вести

Продолжува протестот кај Искрин мост , најава за целосна блокада

Продолжува протестот кај Искрин мост , најава за целосна блокада

Жители на петнаесетина села но и граѓани кои имаат викенд куќи од источниот дел на Куманово, повторно преку мирен протест го изразија своето незадоволство. Бараат да забрза реконструкцијата на Искрин мост или да се асфалтира новиот патен премин, за кој велат е небезбеден. ...

Radio Bum

September 17th, 2021

No Comments

Србија и Српска обележавају Дан српског јединства, слободе и националне заставе

Србија и Српска обележавају Дан српског јединства, слободе и националне заставе

Србија и Република Српска обележавају заједнички празник – Дан српског јединства, слободе и националне заставе. Датум 15. септембар је изабран јер је тог дана, 1918. године, пробијен Солунски фронт. Празник се слави од прошле године. Дан српског јединства, слободе и ...

Radio Bum

September 15th, 2021

No Comments

До полноќ биле изгаснати сите 11 пожари во Куманово и Липково

До полноќ биле изгаснати сите 11 пожари во Куманово и Липково

Кумановските пожарникари во текот на вчерашниот ден регистрираа 11 пожари на опожарена сува трева, стрништа, трска во неколку села од северозападниот дел на Куманово и дел од Липково, информираа денеска надлежните од ТППЕ. Командирот Дејан Илиевски информираше дека првата ...

Radio Bum

September 14th, 2021

No Comments

Владата прогласи тридневна жалост на територијата на целата држава

Владата прогласи тридневна жалост на територијата на целата држава

Со едноминутно молчење во знак на почит кон жртвите од трагичниот пожар во модуларниот ковид центар во болницата во Тетово, и во знак на сочувство со нивните семејства, Владата на Република Северна Македонија на денешната вонредна седница донесе одлука да биде прогласена ...

Radio Bum

September 9th, 2021

No Comments

Спасовски: Пописот се одвива со одлично темпо и покажува дека граѓаните се длабоко свесни за одговорноста

Спасовски: Пописот се одвива со одлично темпо и покажува дека граѓаните се длабоко свесни за одговорноста

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски очекува дека пописот успешно ќе се спроведе, граѓаните ќе покажат одговорност и ќе се добијат детални податоци кои ќе се користат за развој на државата. Oд Куманово каде што го посети реконструираниот објект на СВР Куманово, ...

Radio Bum

September 6th, 2021

No Comments

Климатските промени погубни за пчеларите и за останатото земјоделско производство

Климатските промени погубни за пчеларите и за останатото земјоделско производство

– Стотици хектари изгореа во општините Куманово и Старо Нагоричане изминатиов месец. Најпогодени беа селата од козјачијата каде гореше борова, дабова шума, но изгореа и површини во кумановско на повеќе локации. Проценките на штетите почнаа, општините ги испратија комисиите ...

Radio Bum

August 24th, 2021

No Comments

Сите ние сме едно на овие простори и мораме да бидеме блиску, што поблиску едни кон други,порача Вулин од Кокино

Сите ние сме едно на овие простори и мораме да бидеме блиску, што поблиску едни кон други,порача Вулин од Кокино

„Сите ние сме едно на овие простори и мораме да бидеме блиску, што поблиску едни кон други. Би сакал да изразам полна солидарност кон граѓаните на Северна Македонија во име на Владата на Република Србија и Министерството за внатрешни работи и да порачам дека нашата помош е ...

Radio Bum

August 3rd, 2021

No Comments

На локалните избори на советнички листи ќе настапиме со 50 проценти на жени, а борбата ќе ја продолжиме,порачаа од форум на жени на СДСМ

На локалните избори на советнички листи ќе настапиме со 50 проценти на жени, а борбата ќе ја продолжиме,порачаа од форум на жени на СДСМ

Нема еднаквост во општеството доколку нема еднаквост помеѓу мажите и жените . Државите со повисок степен на родова еднаквост се и економски поуспешни, а владата предводена од СДСМ во програмата за работа за 2020-2024 година ја истакна својата заложба за родова еднаквост ...

Radio Bum

July 19th, 2021

No Comments

На граничниот премин Табановце промовирана кампањата за безбедност во сообраќајот

На граничниот премин Табановце промовирана кампањата за безбедност во сообраќајот

Податоците покажуваат дека во летниот период има најмногу жртви во сообраќајот. Минатата година во јули 17 лица го загубиле животот, а во август 19 на територија на Република Македонија. Покрај брзото возење и алкохолот, заморот е една од главните причини за предизвикување ...

Radio Bum

July 14th, 2021

No Comments

Спасовски: До сега доделени над 30.000 картички за патарина за српските граѓани

Спасовски: До сега доделени над 30.000 картички за патарина за српските граѓани

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска при посетата на граничниот премин „Табановце“ информираше дека до сега се поделени над 30.000 електронски картички за бесплатна патарина по коридорот 10 за српските граѓани. – Сите српски граѓани кои ...

Radio Bum

July 14th, 2021

No Comments