Вести

Децата во градинката Ангел Шајче во Куманово се затруени со мајонез, изолирана е бактерија Салмонела

Децата во градинката Ангел Шајче во Куманово се затруени со мајонез, изолирана е бактерија Салмонела

Причината за туењето на децата во градинката Ангел Шајче во Куманово со храна е мајонез,информираат од Агенцијата за храна и ветеринарство. Кај 31 дете и 3 лица вработени во градинка во копрокултура изолирана е бактерија Салмонела. Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ...

Radio Bum

May 14th, 2021

No Comments

Грчките гранични служби го отворија преминот „Евзони“ за македонски граѓани

Грчките гранични служби го отворија преминот „Евзони“ за македонски граѓани

Од 13 часот е започнато да се пропуштаат возила кон Грција, на граничниот премин „Евзони”. По застојот кон настана изутринава поради тоа што граничните служби не добиле известување дека е дозволен влез во земјата за странски државјани, тамошните власти го известија ...

Radio Bum

May 14th, 2021

No Comments

Грција не ја отвори границата, граѓаните во колони со возила останаа на граница

Грција не ја отвори границата, граѓаните во колони со возила останаа на граница

Сите кои тргнаа на патување во соседна Грција, од утрово се заглавени на граница. Иако беше најавено дека граничниот премин „Богородица“ ќе биде отворен, сепак грчката полиција не ги пропушта возилата и граѓаните. Колона од десетици возила е пред границата, но и во ...

Radio Bum

May 14th, 2021

No Comments

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до 23.30 часот, а да бидат дозволени настани и во затворениот дел на објектите со исполнетост на 30 отсто од капацитетите. Главниот ...

Radio Bum

May 10th, 2021

No Comments

Од полноќ поскапуваат бензините

Од полноќ поскапуваат бензините

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 1,50 денар/литар, додека малопродажните цени бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1,00 денар/литар во однос на малопродажните цени ...

Radio Bum

May 10th, 2021

No Comments

Деца од три градинки со иста симтоматологија побарале помош во кумановската болница

Деца од три градинки со иста симтоматологија побарале помош во кумановската болница

Бројот на деца кои пројавиле симтоми и побарале помош во кумановската болница од петок попладне до утринава, е многу поголем од триесетте кои посетуваат иста градинка, ова го тврди началникот на Детското одделение при Општа болница Куманово д-р Агрон Сулејмани. Најголем дел ...

Radio Bum

May 10th, 2021

No Comments

Кујната во градинката Пчелка е затворена од инспекциските служби, увид се прави, а резултатите ќе покажат што е причината за  зболувањето на децата за кои родителите се сомневаат дека е од труење со храна

Кујната во градинката Пчелка е затворена од инспекциските служби, увид се прави, а резултатите ќе покажат што е причината за зболувањето на децата за кои родителите се сомневаат дека е од труење со храна

,, Во петокот пред викенд две деца пројавија симптоми на температура и пролив, ги повикавме родителите да си ги земат децата , но за жал немавме информација за здравствената состојба на останатите деца. Во недела навечер дознав за ситуацијата и веднаш ги алармиравме ...

Radio Bum

May 10th, 2021

No Comments

Забраната за движење наместо од 21:00 часот, ќе започнува од 23:00 часот и ќе трае до 05:00 часот наредниот ден

Забраната за движење наместо од 21:00 часот, ќе започнува од 23:00 часот и ќе трае до 05:00 часот наредниот ден

Владата на денешната 68-ма седница донесе одлука за измени и дополнувања за ограничување на движењето на граѓаните согласно која од 5 мај, среда, забраната за движење наместо од 21:00 часот, ќе започнува од 23:00 часот и ќе трае до 05:00 часот наредниот ден. Соодветно на ...

Radio Bum

May 4th, 2021

No Comments

Дизелот поскапува за половина денар, а цената на бензините останува иста

Дизелот поскапува за половина денар, а цената на бензините останува иста

Од ноќеска на полноќ дизелот поскапува за половина денар, а цената на бензините останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензините еуросупер БС-95 и еуросупер БС-98 не се менуваат, односно остануваат 67 и 69 денари за литар. ...

Radio Bum

May 4th, 2021

No Comments

Владата реши од утре полицискиот час да почнува во 21 часот

Владата реши од утре полицискиот час да почнува во 21 часот

Владата ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести и донесе измени и дополнувања на мерките за заштита и спречување на ширењето на КОВИД-19. Со овие измени и дополнувања од утре, 28 април (среда), забраната за движење на населението и на возила од јавен превоз ...

Radio Bum

April 27th, 2021

No Comments