Вести

ДИК :До 10 часот гласале 10 проценти од гласачите во Куманово

ДИК :До 10 часот гласале 10 проценти од гласачите во Куманово

Вкупно 10,1% од жителите на Општина Куманово го оствариле своето право на глас до 10 часот, односно гласале 7.337 гласачи од 152 процесирани избирачки места од вкупно 167. Во Општина Липково гласале 3,84% од избирачите, односно 963 жители од 25.070 граѓани со право на глас. ...

Radio Bum

October 15th, 2017

No Comments

Министерот Спасовски : Апелирам до граѓаните на достоинствен начин покажеме дека  овој ден ќе даде допринес кон реформите во македонското општество

Министерот Спасовски : Апелирам до граѓаните на достоинствен начин покажеме дека овој ден ќе даде допринес кон реформите во македонското општество

  Ембарго за емитување до 19 часот Процесот на гласањето се одвива мирно и без инциденти , изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кој денеска го оставри своето право на глас во Куманово. Изборниот процес да  се заврши мирно и успешно покрај граѓаните ...

Radio Bum

October 15th, 2017

No Comments

Народен правобранител: Телефонски линии за повреда на избирачкото право

Народен правобранител: Телефонски линии за повреда на избирачкото право

  Канцелариите на Народниот правобранител во Скопје, Битола, Кичево, Куманово, Струмица, Тетово и Штип денеска, на денот на одржување на првиот круг од Локалните избори 2017, ќе бидат отворени за граѓаните од 7 до 19 часот, со цел да им се помогне во остварувањето и ...

Radio Bum

October 15th, 2017

No Comments

Во 7 часот започна гласањето на шестите по ред локални избори во Куманово

Во 7 часот започна гласањето на шестите по ред локални избори во Куманово

Сите 167 избирачки места на територијата на Општина Куманово утринава точно во 7 часот се отворени и гласањето се одвива без никакви проблеми, информира Ѕвонко Николовски од ОИК Куманово. Точно во 7 часот се отворени избирачките места, гласачкиот материјал кој остана од ...

Radio Bum

October 15th, 2017

No Comments

Стоиљковиќ лаже велат од МВР, никој не заплашува активисти на терен

Стоиљковиќ лаже велат од МВР, никој не заплашува активисти на терен

По обвинувањата на социјалните мрежи од страна на Иван Стоиљковиќ , претседател на ДПСМ  дека припадници на МВР во општина Старо Нагоричане ги заплашуваат членовите на младинската организација на ДПСМ во Старо Нагоричане , од МВР информираат дека никој од полицијата не ...

Radio Bum

October 6th, 2017

No Comments

Заев од Куманово:Сплотени градиме живот за сите, нова ера и далавера заминуват во историјата

Заев од Куманово:Сплотени градиме живот за сите, нова ера и далавера заминуват во историјата

Заедно, сплотени, единствени итаме кон прогресот, кон иднината, кон живот за сите во Македонија, истакна лидерот на СДСМ Зоран Заев на митинг во Куманово каде беа претставени кандидатот за градоначалник и кандидатите за советници на коалицијата „Живот во Македонија“. Пред ...

Radio Bum

October 2nd, 2017

No Comments

Кумановските стечајци задоволни од донесувањето на Законот за стечајци

Кумановските стечајци задоволни од донесувањето на Законот за стечајци

Кумановските стечајци од здружението „Унит“, на денешната прес-конференција го оценија како „спас за стечајците“, неодамна донесениот Закон за стечајци. Координаторот на здружението, Лилјана Георгиевска, изјави дека на ниво на држава со овој закон биле пријавени приближно ...

Radio Bum

September 20th, 2017

No Comments

Радио Бум ќе ги следи професионално, непристрасно и избалансирано локалните избори 2017

Радио Бум ќе ги следи професионално, непристрасно и избалансирано локалните избори 2017

Радио Бум, Куманово , во текот на изборната кампања за Локалните избори 2017 ќе работи врз основа на програмските начела – професионално, непристрасно, избалансирано и во согласност со Новинарскиот кодекс. Бум, за изборните активности на учесниците во изборите ќе ...

Radio Bum

September 19th, 2017

No Comments

Собранието го донесе Законот за стечајни работници

Собранието на Република Македонија во рамки на денешното продолжение на 12. седница го донесе Законот за стечајни работници. Со законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна сопственост на државата се ...

Radio Bum

September 19th, 2017

No Comments

Димитриевски: Со нов концепт за подобар живот со советниците ќе влеземе во секој дом

Димитриевски: Со нов концепт за подобар живот со советниците ќе влеземе во секој дом

„Со нов концепт ќе се претставиме пред граѓаните и ќе се обидеме да го промениме нашиот град. Заедно со вас почитувани граѓани сакаме да креираме една поубава иднина за сите. Во таа наша несебична борба за граѓаните за нашата општина, нема да правиме разлика помеѓу никој. Ќе

Radio Bum

September 14th, 2017

No Comments