Вести

Спасовски: Државата треба да обезбеди програма за ресоцијализација на поранешни затвореници

Спасовски: Државата треба да обезбеди програма за ресоцијализација на поранешни затвореници

Полицијата е должна да се грижи за безбедноста, редот и мирот на граѓаните во државата, а и државата е должна да обезбеди посебни механизми, програми за ресоцијализација на поранешни затвореници. Ова денеска во Куманово го изјави министерот за внатрешни работи Оливер ...

Radio Bum

February 1st, 2018

No Comments

Елена Божиновска и Игор Дурловски во куќен притвор

Елена Божиновска и Игор Дурловски во куќен притвор

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 одлучи мерката притвор на Елена Доцевска- Божиновска и  Игор Дурловски да му ја замени со мерка куќен притвор, а на пратеничката Жаклина Пешевска мерката куќен притвор ѝ се заменува со мерки за претпазливост. Таа има обврска да се ...

Radio Bum

January 26th, 2018

No Comments

Ѓорчев на Водици во Куманово, состојбата во државата е неповолна

Ѓорчев на Водици во Куманово, состојбата во државата е неповолна

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев денеска заедно со своите сопартијци од Куманово го посети храмот на  „Свети Никола“  и им го честиташе големиот христијански празник Богојавление-Водици на верниците. Тој посочи дека оваа е семеен празник и дека притворените треба да

Radio Bum

January 19th, 2018

No Comments

Општинската организација на СДСМ Куманово на редовна изборна конференција ги избра членовите на нов извршен и надзорен одбор

Општинската организација на СДСМ Куманово на редовна изборна конференција ги избра членовите на нов извршен и надзорен одбор

Делегати и членови на Oпштинската организација на СДСМ Куманово, на редовна партиска изборна конференција избраа нов извршен и надзорен одбор. Во своето обраќање пред членството претседателот на општинската организација на СДСМ Куманово Мартин Костовски, истакна дека СДСМ ќе

Radio Bum

January 19th, 2018

No Comments

Казна од 1000 евра за организирање на деца за водици

Казна од 1000 евра за организирање на деца за водици

Министерството за труд и социјална политика упати допис до детските градинки, во кој потсетува на  одредби од Законот за заштита на децата. „Глоба во износ од 1.000 евра во денарска противвредност ќе се изрече за прекршок на установа за деца, на детска градинка, центар за ...

Radio Bum

January 18th, 2018

No Comments

Александар Арсиќ нов директор на АД Гама

Александар Арсиќ нов директор на АД Гама

Функцијата извршен  директор на АД Гама  од денеска ќе ја извршува  Александар Арсиќ од Куманово. Примопредавањето на функцијата е извршено од страна на досегашниот директор Владимир Стојановиќ кадар на ДПСМ. Новиот директор на АД Гама , Александар Арсиќ беше професор во ССУ

Radio Bum

January 4th, 2018

No Comments

СВР Куманово доби нови возила од МВР

СВР Куманово доби нови возила од МВР

Два автомобили Шкода Октавија и комби за специјални работи доби СВР Куманово од Министерството за внатрешни работи. Началникот на СВР Куманово Стојанче Величковиќ се заблагодари на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски за возилата. “СВР Куманово , кој делува ...

Radio Bum

December 21st, 2017

No Comments

Министерот за внатрешни работи го посети повредениот полицаец

Министерот за внатрешни работи го посети повредениот полицаец

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски заедно со началникот на СВР Куманово Стојанче Величковиќ,  вечерва го посетија  повредениот полицаец кој беше нападнат на протестот на ВМРО ДПМНЕ на граничниот премин Табановце. Полицаецот со повреди во пределот на главата е ...

Radio Bum

December 19th, 2017

No Comments

ВМРО ДПМНЕ еден час ќе го блокира граничниот премин Табановце

ВМРО ДПМНЕ еден час ќе го блокира граничниот премин Табановце

ВМРО ДПМНЕ ќе го блокира граничниот премин Табановце, како дел од протестите на партијата за подршка и барање за ослободување на  функционерите и членовите на партијата кои  се наоѓаат во притвор за настаните од 27 април, потврди за радио Бум , Драган Петковски, претседател ...

Radio Bum

December 19th, 2017

No Comments

Македонија добро ги започна реформите смета Евроамбасадорот во Македонија Самоел Жбогар

Македонија добро ги започна реформите смета Евроамбасадорот во Македонија Самоел Жбогар

    „Процесот на реформите е добро  започнат во Македонија и ние се радуваме на тоа”- вели амбасадорот на Европската Унија во Македонија Самоел Жбогар кој денеска беше на протоколарна посета  на Куманово и се сретна со градоначалникот Максим Димитриевски. ...

Radio Bum

November 27th, 2017

No Comments