Вести

Премиерот Заев од зоната „Речица и Новине“- Бизнисмените да инвестираат во атрактивна зона, државата ќе продолжи со поддршката

Премиерот Заев од зоната „Речица и Новине“- Бизнисмените да инвестираат во атрактивна зона, државата ќе продолжи со поддршката

Бизнисмените од државата да инвестираат во зоната „Новине“ кумановско, ги повика денеска премиерот Зоран Заев кој беше на увид во градежните работи кои се одвиваат во зоната придружуван од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кумановскиот градоначалник Максим ...

Radio Bum

September 14th, 2020

No Comments

Спасовски: Покажавме дека и во пандемија може да се организираат фер избори

Спасовски: Покажавме дека и во пандемија може да се организираат фер избори

„Како Влада покажавме дека навистина можеме и во вакви услови на пандемија, на сериозна здравствена криза, да се организираат фер, демократски, слободни избори и, пред сѐ, безбедни за здравјето и животот на граѓаните“, изјави техничкиот премиер, Оливер Спасовски, по ...

Radio Bum

July 15th, 2020

No Comments

Започна гласањето за предвремените парламентарни избори, навремено отворени избирачките места во Куманово

Започна гласањето за предвремените парламентарни избори, навремено отворени избирачките места во Куманово

Точно во 7 часот во општина Куманово се отворени сите избирачки места, информира претседателот на Општинската изборна комисија во Куманово, Драган Јовановски . Во Куманово право на глас имаат 92.167 граѓани, на 167 избирачки места. – Во гласачко место 1043 во ООУ „Крсте ...

Radio Bum

July 15th, 2020

No Comments

Спасовски: Мицкоски јавно да каже уште кои обвинети и осомничени во предмети на СЈО, како Камчев, донирале во ВМРО-ДПМНЕ и да ги пријави, или институциите да постапат по допрен глас

Спасовски: Мицкоски јавно да каже уште кои обвинети и осомничени во предмети на СЈО, како Камчев, донирале во ВМРО-ДПМНЕ и да ги пријави, или институциите да постапат по допрен глас

Кој ја финасира кампањата на ВМРО ДПМНЕ и со какви пари , јавно прашува Оливер Спасовски носител на листа од СДСМ во изборната единица број два. Повикувам, без заобиколувања, Христијан Мицкоски да излезе и конкретно да одговори во јавноста: – Кој точно ја финансира ...

Radio Bum

June 28th, 2020

No Comments

Промоција на кандидати за пратеници од ИЕ 2 , од Коалицијата предводена од СДСМ во Куманово

Промоција на кандидати за пратеници од ИЕ 2 , од Коалицијата предводена од СДСМ во Куманово

Кандидатите за пратеници од изборната единица 2, од СДСМ и Коалицијата „Можеме“ се промовираа пред пошироката јавност во Куманово на онлјан настан. Тие ја побараа поддршка од граѓаните, ветувајќи реализација на економски проекти, зголемени плати, поддршка за млади, жени, за ...

Radio Bum

June 28th, 2020

No Comments

Костовски: Петрушевски одржува прес конференции и ја критикува СДСМ , а во неговата позадина се гледа фабрика

Костовски: Петрушевски одржува прес конференции и ја критикува СДСМ , а во неговата позадина се гледа фабрика

Петрушевски одржува прес конференции и ја критикува СДСМ , а во неговата позадина се гледа фабрика , се гледа и затворениот бaзен, кои се изградени во време на СДСМ, без поддршка на тогашната власт на ДПМНЕ. Куманово е убаво место за живеење, кумановци се луѓе кои што ...

Radio Bum

June 26th, 2020

No Comments

Димковска: Програмата на ВМРО-ДПМНЕ гарантира квалитетно образование

Димковска: Програмата на ВМРО-ДПМНЕ гарантира квалитетно образование

Зголемување на средствата за образование од 3,7 проценти на пет проценти од БДП, запирање на одливот на работоспособни кадри и осигурување на квалитетот во образованието преку поврзување на стандардот на квалификации и пазарот на трудот со образовните програми, но и пет ...

Radio Bum

June 26th, 2020

No Comments

Спасовски: Обезбедивме сигурност за граѓаните и државата и зборуваме за нови иницијативи, а тие лажат бидејки што ќе речат дека обезбедија – режим?!

Спасовски: Обезбедивме сигурност за граѓаните и државата и зборуваме за нови иницијативи, а тие лажат бидејки што ќе речат дека обезбедија – режим?!

Оливер Спасовски, носителот на листата од изборната единица број два вели дека има само една опција на овие избори – тоа е сигурноста што ја обезбедиле и ја гарантираат. ,, И можеме уште повеќе и уште подобро”- вели Спасовски. ,,Направивме пресврт за три години, ...

Radio Bum

June 25th, 2020

No Comments

Петрушевски:Во индустриската зона во Речица наместо фабрики има убаво поле и ниви

Петрушевски:Во индустриската зона во Речица наместо фабрики има убаво поле и ниви

Кандидатот за пратеник, Бране Петрушевски денеска заедно со носителот на листата од изборната единица број два, Владо Мисајловски присуствуваше во индустриската зона во Речица за што рече дека нема ништо од ветените инвестиции во индустриската зона кои ги ветувале ...

Radio Bum

June 25th, 2020

No Comments

Мисајловски:Нема ниту една странска инвестиција, проекти и нови работни места, ВМРО-ДПМНЕ ќе го обнови сето тоа

Мисајловски:Нема ниту една странска инвестиција, проекти и нови работни места, ВМРО-ДПМНЕ ќе го обнови сето тоа

Носителот на изборната единица два од ВМРО-ДПМНЕ ,Владо Мисајловски денеска беше во посета на Куманово каде оствари неколку средби со граѓаните, а ја посети и индустриската зона во Речица. -Со кумановчани разговаравме за нивните проблеми, разговаравме за она што навистина ...

Radio Bum

June 25th, 2020

No Comments