Вести

Божиновски го повика градоначалникот на Куманово утре да им се приклучи на протест  за одбрана на државата

Божиновски го повика градоначалникот на Куманово утре да им се приклучи на протест за одбрана на државата

Доколку е искрен во тоа што го кажува и пишува го повикувам градоначалникот Максим Димитриевски , утре да ни се приклучи на протестот против искривување на историските факти, вели Игор Божиновски организационен секретар на ВМРО ДПМНЕ. ,,Во миговите кога се решавала судбината

Radio Bum

December 1st, 2020

No Comments

СДСМ: Од непочитување на мерките до енормно зголемување на ковид случаи

СДСМ: Од непочитување на мерките до енормно зголемување на ковид случаи

„Колективната свест и одговорност се пред сериозен тест, време е да престанеме со критикување, време е сите заеднички да дадеме свој придонес во борбата која ја водат здравствените работници, министерството за здравство, Владата“ , рече на денешната прес-конференција Томица ...

Radio Bum

November 18th, 2020

No Comments

Почина Љубисав Иванов – Ѕинго

Почина Љубисав Иванов – Ѕинго

Почина Љубисав Иванов – Ѕинго, политичар, претседател на Социјалистичката партија на Македонија и пратеник со долгогодишен стаж во Собранието. Завршил Рударско-геолошки факултет и беше генерален директор на Рударско-геолошкиот комбинат „Силекс“ – Кратово. Тој беше поранешен ...

Radio Bum

November 17th, 2020

No Comments

ВМРО ДПМНЕ го крева гласот против корупцијата и криминалот , нема да дозволиме под тепих да заминат сите афери кои изминативе години ги предизвика оваа влада

ВМРО ДПМНЕ го крева гласот против корупцијата и криминалот , нема да дозволиме под тепих да заминат сите афери кои изминативе години ги предизвика оваа влада

Членовите и симпатизерите на ВМРО ДПМНЕ, организираа протест со возила , протест против криминалот, корупција, неправдите и прогонот . Поради пандемијата, протестот се одржа со возила, од градскиот базен по централните булевари и улици во Куманово со полициска придружба. ...

Radio Bum

October 21st, 2020

No Comments

Нема да се одржи Меморијалниот турнир во чест на Мартин Симоновски – Матрикс

Нема да се одржи Меморијалниот турнир во чест на Мартин Симоновски – Матрикс

Меморијалниот турнир во чест на Мартин Симоновски – Матрикс, кој секоја година традиционално го организира Локалниот клуб на СДММ Куманово, сега нема да се одржи поради пандемијата на коронавирусот. – Сите знаеме дека со години традиционално Локален клуб на СДММ Куманово, ...

Radio Bum

October 19th, 2020

No Comments

Захариев: Mесечен надомест за 884 студенти и 347 ученици, мерка од четвртиот пакет на Владата

Захариев: Mесечен надомест за 884 студенти и 347 ученици, мерка од четвртиот пакет на Владата

Преку измените на Законото за ученички стандард и Законот за студентски стандард, околу 884 студенти и 347 ученици ќе бидат опрафени со помош во вид на месечен надомест, рече денеска на прес конференција претседателот на СДММ Куманово Мартин Захариев. – Заради намалениот ...

Radio Bum

October 16th, 2020

No Comments

Во училиштата во Куманово нема позитивни случаи на заразени со коронавирусот, единствениот проблем се интернет-врските  или застарената ИТ опрема во училиштата

Во училиштата во Куманово нема позитивни случаи на заразени со коронавирусот, единствениот проблем се интернет-врските или застарената ИТ опрема во училиштата

Во училиштата во Куманово нема позитивни случаи на заразени со коронавирусот, ученици , наставници и директори на училишта од почетокот на учебната година, а во случај да има позитивни секое училиште ќе постапува навремено, согласно изготвените протоколи и алгоритми,а со цел

Radio Bum

October 14th, 2020

No Comments

Петрушевски- СДСМ  лаже дека нашата делегација не ја испочитувала државната химна

Петрушевски- СДСМ лаже дека нашата делегација не ја испочитувала државната химна

Со објава на социјалните мрежи , Бране Петрушевски, пратеник во собранието и актуелен претседател на Општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ , ги обвини СДСМ дека лажат по ојавеното соопштение од СДСМ дека делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ не оддаде почит на државната химна, ниту на ...

Radio Bum

October 13th, 2020

No Comments

СДСМ Куманово: Викенд без ДДВ кај граѓаните ќе врати 17 милиони евра

СДСМ Куманово: Викенд без ДДВ кај граѓаните ќе врати 17 милиони евра

Претстојниот викенд без ДДВ кај граѓаните ќе врати 17 милиони евра со повратот на данокот на додадена вредност, рече денеска на прес конференција портпаролот на Општинската организација на СДСМ Куманово, Катерина Пешиќ Бошковска. Пешиќ Бошковска го најави четвртиот пакет ...

Radio Bum

October 9th, 2020

No Comments

Костовски: Индустриската зона ќе придонесе за раст и развој на Куманово

Костовски: Индустриската зона ќе придонесе за раст и развој на Куманово

Атрактивноста на локацијата на индустриската зона „Новине“ во Речица ќе донесе отворање на нови погони на домашни и странски инвеститори што ќе отвори можност за економски раст и развој на Куманово, но и на целиот Североисточен регион, вели пратеникот и претседател на СДСМ ...

Radio Bum

September 15th, 2020

No Comments