Вести

На локалните избори на советнички листи ќе настапиме со 50 проценти на жени, а борбата ќе ја продолжиме,порачаа од форум на жени на СДСМ

На локалните избори на советнички листи ќе настапиме со 50 проценти на жени, а борбата ќе ја продолжиме,порачаа од форум на жени на СДСМ

Нема еднаквост во општеството доколку нема еднаквост помеѓу мажите и жените . Државите со повисок степен на родова еднаквост се и економски поуспешни, а владата предводена од СДСМ во програмата за работа за 2020-2024 година ја истакна својата заложба за родова еднаквост ...

Radio Bum

July 19th, 2021

No Comments

Георгиевска: Економските мерки допринесоа за раст на платите и извозот

Георгиевска: Економските мерки допринесоа за раст на платите и извозот

Економските мерки кои се спроведоа допринесоа до раст на платите и растот на извозот, вели Јасмина Георгиевска, претседателка на Форум на жени на СДСМ од Куманово. На денешната прес конференција, таа рече дека Владата на СДСМ успешно се справува со економските предизвици кои

Radio Bum

July 9th, 2021

No Comments

За кандидат градоначалник на општина Куманово од СДСМ поднесени четири апликации

За кандидат градоначалник на општина Куманово од СДСМ поднесени четири апликации

Во СДСМ Куманово , поднесени и утврдени 4 апликации за кандидатит за градоначалник и 90 апликации за советници. Актуелниот градоначалник на општина Куманово, Максим Димитриевски, претседателката на советот Атина Мургашанска, пратеникот Мартин Костовски и Оливер Илиевски , ...

Radio Bum

July 6th, 2021

No Comments

Спасовски : ВМРО-ДПМНЕ се ефикасни во криминал, корупција, понижување на граѓаните, пљачкање на сопствениот народ, тука нема конкуренција и таква конкуренција нема да имаат

Спасовски : ВМРО-ДПМНЕ се ефикасни во криминал, корупција, понижување на граѓаните, пљачкање на сопствениот народ, тука нема конкуренција и таква конкуренција нема да имаат

Граѓаните имаат доверба во СДСМ, затоа што СДСМ и на локално и на централно ниво во овие четири години докажа дека зборот даден пред граѓаните, важи, дека е посветена на интересите на граѓаните и државата и затоа СДСМ е неспорен фаворит на локалните избори како во Куманово, ...

Radio Bum

June 30th, 2021

No Comments

Димитриевски: Бевме заедно во тешките моменти, заедно остануваме додека го градиме Куманово како еден модерен европски град

Димитриевски: Бевме заедно во тешките моменти, заедно остануваме додека го градиме Куманово како еден модерен европски град

,,Ние од СДСМ сме најупорните, бевме заедно во тешките моменти, заедно остануваме до крај, додека Куманово го градиме како еден модерен европски град, а различностите ќе не направат уште посилни, порача градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски, на трибината на СДСМ ...

Radio Bum

June 30th, 2021

No Comments

Костовски: Без разлика кој ќе биде кандидат, СДСМ повторно убедливо победува во Куманово

Костовски: Без разлика кој ќе биде кандидат, СДСМ повторно убедливо победува во Куманово

Со првите внатрепартиски избори, со маалските и урбани средби, со постојани средби со целни групи на граѓани СДСМ поставува пример на ново, модерно, европско функционирање на партијата, СДСМ постојано е со граѓаните и затоа сме фаворити на претстојните избори, порача вечерва

Radio Bum

June 30th, 2021

No Comments

Тасевска: Граѓаните сакаат европска иднина, просперитет, подобар квалитет на животот, а ВМРО кочат и блокираат се

Тасевска: Граѓаните сакаат европска иднина, просперитет, подобар квалитет на животот, а ВМРО кочат и блокираат се

,,ВМРО-ДПМНЕ кочат и блокираат се’ што е во интерес на граѓаните, ништо повеќе, затоа и треба да останат таму каде што се, во опозиција,- порача пратеничката од СДСМ Лидија Тасевска на трибината „Најдоброто за нашата општина“ во Куманово. Тасевска на трибината рече дека СДСМ

Radio Bum

June 30th, 2021

No Comments

Мисајловски: Оваа е најнеспособна влада во историјата на Македонија

Мисајловски: Оваа е најнеспособна влада во историјата на Македонија

,,Во нормална држава сите требаше да си поднесат оставка за оваа што се случува со вакцините,кога имаше вонредна ситуација се фалеа колку помагаат, а сега се играат со најважна работа, а тоа се вакцините за кои целата влада треба да се ангажира да ги добиеме, истакна ...

Radio Bum

February 12th, 2021

No Comments

Kовачевски:   Петте “ТАЈНИ” за професионалноста и политичката вертикала на Оливер Спасовски

Kовачевски: Петте “ТАЈНИ” за професионалноста и политичката вертикала на Оливер Спасовски

Најдобрата оценка министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, ја доби јавно од неговиот учител или политичкиот ментор Слободан Ковачевски, поранешниот градоначалник на Општина Куманово и поранешен конзул на Црна Гора. Ковачевски во јавното обраќање на социјалните мрежи ...

Radio Bum

January 9th, 2021

No Comments

Мицковски- Човекот кој што беше осуден за проневера со тенковски делови за бугарските тенкови денеска треба да го решава историскиот спор со соседна Бугарија

Мицковски- Човекот кој што беше осуден за проневера со тенковски делови за бугарските тенкови денеска треба да го решава историскиот спор со соседна Бугарија

,,Човекот кој што беше осуден за проневера со тенковски делови за бугарските тенкови денеска треба да го решава историскиот спор со соседна Бугарија , а тоа претставува вовед во едно ново апокалиптично сценарио, вовед во едно ново предавство кое што ќе треба да биде извршено

Radio Bum

December 2nd, 2020

No Comments