Вести

Директорот на „Чистота и зеленило“ си поднесе оставка

Директорот на „Чистота и зеленило“ си поднесе оставка

Директорот на Јавното претпријатие „Чистота и зеленило“ Даниел Стојчевски денеска си поднесе оставка од функцијата, по две години менаџирање на комуналното претпријатие. Стојчевски за радио Бум изјави дека се враќа на претходното работно место, правник во Општина Куманово и ...

Radio Bum

June 24th, 2020

No Comments

Општина Куманово- Во сабота ќе се  врши терестичка адултицидна дезинсекција против комарци на територија на Општина Куманово

Општина Куманово- Во сабота ќе се врши терестичка адултицидна дезинсекција против комарци на територија на Општина Куманово

На ден 27.06.2020 (сабота), Д.П.Т.У. ПЛАНТ МЕДИКА дооел во соработка со Општина Куманово ќе ја реализира втората терестичка дезинсекција на подрачјето на Град Куманово за уништување на возрасните форми на комарци. Дезинсекцијата ќе се изведува во раните утрински часови со ...

Radio Bum

June 24th, 2020

No Comments

Во среда и сабота ќе работи добиточниот пазар во Долно Којнаре

Во среда и сабота ќе работи добиточниот пазар во Долно Којнаре

На иницијатива на Јавното Претпријатие ,,Пазаришта” Куманово , во среда на 3 јуни ќе започне со работа добиточниот пазар каде досега пазарен ден за продажба на добиток беше само сабота. Одлуката е усвоена од страна на советот на општина Куманово , а според изјавата на ...

Radio Bum

June 1st, 2020

No Comments

Градоначалникот бара 14- дневен карантин и прогласување на кризна состојба во Куманово

Градоначалникот бара 14- дневен карантин и прогласување на кризна состојба во Куманово

Четиринаесет дневен карантин за Куманово денеска од Владата побара градоначалникот Максим Димитриевски со Општинскиот штаб за заштита и спасување, откако бројот на заразени во градот достигна 224, а 12 лица се починати. Карантинот би значел контролиран влез и излез од ...

Radio Bum

April 14th, 2020

No Comments

Димитриевски : Сочувство до семејставата на починатите од Ковид 19

Димитриевски : Сочувство до семејставата на починатите од Ковид 19

Сочувство до семејставата на починатите кумановчани изрази градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски. ,,Во Куманово имаме 141 позитивен на корона вирус од кои за жал 9 починати, изразувам сочувство до семејствата на починатите, особено на семејствата кои имаат ...

Radio Bum

April 9th, 2020

No Comments

Се урна стара куќа во центар на Куманово

Се урна стара куќа во центар на Куманово

Ноќва се урна стар објект во центарот на Куманово, информираа денеска од секторот за урбанизам од општината. Објектот и претходно беше ограден со метална ограда до тротоарот. Објектот се урна во состојба кога е полициски час во Куманово, така што нема опасност од повреди за ...

Radio Bum

April 5th, 2020

No Comments

Општински штаб за заштита и спасување и денеска од Владата побара целосен карантин за Куманово

Општински штаб за заштита и спасување и денеска од Владата побара целосен карантин за Куманово

Општинскиот штаб за заштита и спасување на единаесеетиот состанок за превземање на активности и мерки од ширење на болеста COVID-19 повторно од владата побара целосен карантин на општина Куманово, на состанокот денеска се донесени нови препораки, заклучоци и мерки: ...

Radio Bum

March 26th, 2020

No Comments

Утре ден на жалост во Куманово

Утре ден на жалост во Куманово

Советот на Општина Куманово на денешната вонредна седница, едногласно, утрешниот ден 25 Февруари 2020 , вторник го прогласи за ден на жалост на територијата на Општината, по трагичната несреќа на експлозија на плинска боца во која животот го загубија четири лица од кои три ...

Radio Bum

February 24th, 2020

No Comments

Најголем број заболени од грип во Куманово

Најголем број заболени од грип во Куманово

Најголем број заболени од грип – 64 се регистрирани изминатата недела во Куманово. Од почетокот на октомври, досега, во Центарот за јавно здравје во Куманово регистрирани се 150 пациенти заболени од грип и со симптоми слични на грип, информираа денеска од оваа здравствена ...

Radio Bum

January 24th, 2020

No Comments

Во јануари ќе стартува новото лизгалиште во Куманово

Во јануари ќе стартува новото лизгалиште во Куманово

До градскиот базен во Куманово ќе се отвори лизгалиште кое според најавите на градоначалникот на општина Куманово треба да започне со работа во јануари. Опремата е доставена од Агенцијата за млади и спорт и откако ќе биде монтирана со лизгалиштето ќе стопанисува јавното ...

Radio Bum

December 27th, 2019

No Comments