Вести

Децата во градинката Ангел Шајче во Куманово се затруени со мајонез, изолирана е бактерија Салмонела

Децата во градинката Ангел Шајче во Куманово се затруени со мајонез, изолирана е бактерија Салмонела

Причината за туењето на децата во градинката Ангел Шајче во Куманово со храна е мајонез,информираат од Агенцијата за храна и ветеринарство. Кај 31 дете и 3 лица вработени во градинка во копрокултура изолирана е бактерија Салмонела. Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ...

Radio Bum

May 14th, 2021

No Comments

Општина Куманово по втор пат објави оглас за избор на компанија за изградба на кружен тек кој ќе чини 30.508.400 денари

Општина Куманово по втор пат објави оглас за избор на компанија за изградба на кружен тек кој ќе чини 30.508.400 денари

Општина Куманово по втор пат објави јавен оглас за избор на компанија за изградба на кружен тек на крстосница помеѓу булеварите „Октомвриска револуција” и „Трета Македонска Ударна Бригада”. Од одделението за јавни набавки соопштуваат дека проценетата вредност за ...

Radio Bum

April 27th, 2021

No Comments

Општинската администрација од денеска ќе помага во кумановската болница

Општинската администрација од денеска ќе помага во кумановската болница

Општинската администрација и вработените во јавните претпријатија во Куманово од денеска се ставаат на располагање за помош во Општа болница во Куманово. Како што информираше градоначалникот Максим Димитриевски, со одлука на Општинскиот штаб за заштита и спасување, дел од ...

Radio Bum

April 7th, 2021

No Comments

Димитриевски: Општина Куманово по 10 години е финансиски деблокирана, ќе побарам уште еден мандат да ги реализирам сите проекти

Димитриевски: Општина Куманово по 10 години е финансиски деблокирана, ќе побарам уште еден мандат да ги реализирам сите проекти

Општина Куманово е финансиски деблокирана , објави градоначалникот Максим Димитриевски. На сметката на општината има 17 милиони денари. Димитриевски денеска даде отчет за сработеното во изминатата година. Ново улично осветлување, комунална инфраструктура,кружен тек, патишта,

Radio Bum

October 21st, 2020

No Comments

Општината ги повика кумановци преку анкета да учествуваат во планирањето на урбаната мобилност

Општината ги повика кумановци преку анкета да учествуваат во планирањето на урбаната мобилност

Општина Куманово – Сектор за урбанизам денеска ги повика кумановци да учествуваат во анкета достапна на веб-страницата на општината во рамки на активностите кои ги спроведува за подготовка на план за одржлива урбана мобилност. Во анкетата кумановци можат да кажат дали сакаат

Radio Bum

October 9th, 2020

No Comments

Три спортски игралишта, патеки за трчање и анфитеатар ќе се изгради на спомен Костурница

Три спортски игралишта, патеки за трчање и анфитеатар ќе се изгради на спомен Костурница

Партерното уредување на локацијата Спомен Костурница во Куманово ќе започне следната недела, најави денеска градоначалникот Максим Димитриевски. Проектот е дел од заедничка апликација за прекугранична соработка на општините Куманово и Гњилане, а во рамки на обновување и ...

Radio Bum

October 8th, 2020

No Comments

Куманово да се изземе од новите мерки кои ги усвои владата, граѓаните ги почитуваат мерките

Куманово да се изземе од новите мерки кои ги усвои владата, граѓаните ги почитуваат мерките

Општинскиот штаб за заштита и спасување побара од владата, Куманово да го изземе од новите мерки , како превентива од коронавирус, за како што соопштуваат од штабот угостителите во Куманово и граѓаните ги почитуваат протоколите за работа и мерките за претпазливост. Во ...

Radio Bum

October 5th, 2020

No Comments

Општина Куманово ќе организира јавна расправа на која граѓаните ќе одлучат дали општината треба да се задолжи милион евра

Општина Куманово ќе организира јавна расправа на која граѓаните ќе одлучат дали општината треба да се задолжи милион евра

Општина Куманово, објави повик за учество на усната јавна расправа по нацрт – одлуката за долгорочно домашно задолжување на Општина Куманово во рамки на Вториот проект за подобрување на општинските услуги (MSIP2). Општината ги повика кумановци, други заинтересирани субјекти,

Radio Bum

September 18th, 2020

No Comments

Командантот на СИБРИГ, Аристедеис Илиопулос во работна посета на општина Куманово

Командантот на СИБРИГ, Аристедеис Илиопулос во работна посета на општина Куманово

Градоначалникот на Општина Куманово, Максим Димитриевски денеска во просториите на општината оствари работна средба со Командантот на Бригада на Југоисточна Европа – СИБРИГ, бригаден генерал Аристедеис Илиопулос. Мисијата на СИБРИГ во следните шест години ќе биде ...

Radio Bum

September 18th, 2020

No Comments

Во Куманово 21 училиште доставило барање за настава со  физичко присуство на учениците

Во Куманово 21 училиште доставило барање за настава со физичко присуство на учениците

Во Куманово 21 училиште доставило барање за настава со физичко присуство на учениците, останатите училишта ќе организираат онлајн настава, информира градоначалникот на Општина Куманово, Максим Димитриевски. Тој вели дека на анкетите најголем дел од родителите се изјасниле за

Radio Bum

September 16th, 2020

No Comments