Вести

Фарбарот на Титов споменик реши јавно да каже зошто го сторил делото, од полицијата беше лоциран, легитимиран и одведен во СВР Куманово

Фарбарот на Титов споменик реши јавно да каже зошто го сторил делото, од полицијата беше лоциран, легитимиран и одведен во СВР Куманово

  Тито е непријател на Македонија и македонците и не заслужува неговиот споменик да стои во центар на Куманово, вели Мики Заовски од Куманово, кој викендот го исфарба со црна боја споменикот на Јосип Броз Тито во Куманово и нацрта кукаст крст. „ Немам никаква ...

Radio Bum

May 29th, 2018

No Comments

Бомба пронајдена во Населба Карпош во Куманово

Бомба пронајдена во Населба Карпош во Куманово

Жител на кумановската населба Карпош  до Регионалниот центар за управување со кризи пријавил дека пронашол неексплодирана бомба. Како што додаваат од РЦУК, веднаш биле известени стручни екипи од СВР Куманово и ДИрекцијата за заштита и спасување Куманово. Бомбата била ...

Radio Bum

May 4th, 2018

No Comments

Горат автомобили во Куманово

Горат автомобили во Куманово

За два дена  на две различни локации , изгореа два автомобили во Куманово. Според информациите на полицијата утрово во 4 часот и 30 минути било пријавено дека во Куманово на улицата „Никшичка“, од засега непознати причини избувнал пожар во патничко моторно возило “Опел ...

Radio Bum

April 25th, 2018

No Comments

Со фалсификувана диплома за завршен факултет, магистрирал, докторирал и бил професор на факултет

Со фалсификувана диплома за завршен факултет, магистрирал, докторирал и бил професор на факултет

Со фалсификувана диплома за завршен факултет М.М. главен инспектор во отсекот за странци и реадмисија во Регионален центар за Гранични работи „Север“,магистрирал, докторирал и три години бил професор на Славјанскиот факултет . Секторот за внатрешни работи Куманово поднесе ...

Radio Bum

April 12th, 2018

No Comments

Затвореник во Кшање се обидел да се самоубие

Затвореник во Кшање се обидел да се самоубие

Со нож затвореник во затвор во Кшање се обидел да се самоубие, информираат од Министерството за внатрешни работи. А.И. 22 годишен од Свети Николе, си нанел две убодни рани, една на вратот , а втората во стомакот. Затвореникот со нож во тоалетот зад кујната во затворот се ...

Radio Bum

March 30th, 2018

No Comments

Банкар од Куманово си присвоил 4 милиони денари

Банкар од Куманово си присвоил 4 милиони денари

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против Д.М.(33) од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено продолжено кривично дело „затајување“ и кривично дело „фалсификување или уништување деловни книги“,информираат од Министерството за ...

Radio Bum

March 27th, 2018

No Comments

Загина 27 годишно момче во сообраќајна несреќа кај Војник

Загина 27 годишно момче во сообраќајна несреќа кај Војник

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случи  попладнево во 15:15  на магистралниот пат Куманово – Крива Паланка кај селото Војник. До сообраќајката дошло помеѓу патничко моторно возил „Алфа Ромео“ управувано од Н. С. (1991) од село Марино – Скопје и ...

Radio Bum

March 25th, 2018

No Comments

Тешка сообраќајка кај Војник, се судриле камион и автомобил

Тешка сообраќајка кај Војник, се судриле камион и автомобил

Тешка сообраќајка помеѓу камион и автомобил попладнево   се случила на магистралниот пат Куманово – Крива Паланка, веднаш по мостот на реката Пчиња кај село Војник. Според  информациите од теренот во сообраќајна несреќа има и повредени, а на терен интервенираат две возила на

Radio Bum

March 25th, 2018

No Comments

Две момчиња претепани во центарот на Куманово

Две момчиња претепани во центарот на Куманово

Две момчиња на 21 годишна возраст биле физички нападнати и претепани во центарот на Куманово. Според информациите на МВР настанот се случил на  18.03.2018 година во 01,30 часот  на раскрсницата од улиците „Народна револуција“ и „Илинденска“ пред пицерија во центарот.  И.Ф. ...

Radio Bum

March 19th, 2018

No Comments

Повреден полицаец на Табановце , камионџија му го урнал кровот на кабината

Повреден полицаец на Табановце , камионџија му го урнал кровот на кабината

Со камион во обид да ја премине пасошката контрола  55 годишен К.Г. од Радовиш удрил во кровна конструкција  од кабината од пасошката контрола и целосно ја оштетило. Во несреќата е повреден дежурниот полицаец кој работел на пасошка контрола. Според информациите на МВР вчера ...

Radio Bum

March 16th, 2018

No Comments