Вести

Групата Милиграм со голем концерт во  Куманово

Групата Милиграм со голем концерт во Куманово

Српската  мега популарна музичка  група Милигам ќе одржи голем концерт на градскиот плоштад по повод роденденот на Куманово. Информацијата ја потврдија од локалната самоуправа. Денеска официјално им било потврдено од менаџерскиот тим на популарната српска музичка група. ...

admin

October 18th, 2016

No Comments

Новата музичка ѕвезда, Мартија со нова песна блесна во светски стил

Новата музичка ѕвезда, Мартија со нова песна блесна во светски стил

Во стилот на светските музички ѕвезди блесна новата музичка ѕвезда од Куманово, Мартија Станојковиќ. Со песна на Александар Масевски , ” Љубовта не води “, Мартија ќе ја претставува Макдеонија на јуниорски евровизиски фестивал во Малта. Со тим на професионалци, ...

admin

October 12th, 2016

No Comments

Алек Роберт од Куманово ја освои титулата Принц на Светот

Алек Роберт од Куманово ја освои титулата Принц на Светот

Од 50 земји учеснички на последниот меѓународен фестивал за убавина, таленти и мода насловен како “Принцеза и Принц на Светот” кој беше одржан  во Бугарија, македонецот Алек Роберт од Куманово ја освои титулата Принц на Светот . “На само 9 години да се добие титулата принц ...

Igor Andonovik

July 4th, 2016

No Comments

Мартинијан Кириловски со ” Далечна” вечерва на  МАКФЕСТ

Мартинијан Кириловски со ” Далечна” вечерва на МАКФЕСТ

Под реден број 6 , на првата полуфинална  вечер на фестивалот на забавни мелодии “Макфест 2016”  ќе настапи Мартинијан Кириловски со песната “Далечна”. Песната е балада во поп рок стил , композитор е Глигор Копров, текст на Огнен Неделковски, а во аранжман на Владимир ...

Igor Andonovik

June 2nd, 2016

No Comments

Госпоѓа министерка со актерската екипа од  средно училиште  Перо Наков повторно на репертоарот на театар Куманово

Госпоѓа министерка со актерската екипа од средно училиште Перо Наков повторно на репертоарот на театар Куманово

Учениците од средното училиште “Перо Наков” од Куманово, утре вечер по трет пат ќе ја играат претставата” Госпоѓа Министерка” во кумановскиот театар. За премиерата и првата реприза на премиерата се бараше карта повеќе. До последно место исполнета театарската сала со плублика

Igor Andonovik

May 5th, 2016

No Comments

8 Март – Меѓународен ден на жената

8 Март – Меѓународен ден на жената

Меѓународниот ден на жената е меѓународен празник што се одбележува на 8 март секоја година. Тоа е ден кога се одбележува борбата на жените за економска, политичка и социјална рамноправност со мажите. Идејата за одбележување на посебен ден посветен на жените потекнува од ...

admin

March 8th, 2016

No Comments

Изложба на резби во дрво на Стоје Додевски

Изложба на резби во дрво на Стоје Додевски

,,Сеќавање’’ е насловена изложбата на резби во дрво од Стоје Додевски, што ќе биде отворена вечерва во изложбениот салон на Н.У Центар за култура „Трајко Прокопиев” во Куманово. Дваесеттина резби работени во последниве неколку години, ќе бидат презентирани на третата ...

admin

February 18th, 2016

No Comments

Го одбележуваме светскиот ден на радиото

Го одбележуваме светскиот ден на радиото

Радиото е интимен медиум. Тоа му се обраќа на секој слушател како на поединец. Слушателите радиото можат да го понесат со себе. Програмата можат да ја слушаат кога се легнати во кревет,кога подготвуваат јадење во кујна,на своите работни места,во возилото во кое се ...

Igor Andonovik

February 13th, 2016

No Comments

Грците повторно ќе го градат Колосот од Родос, едно од седумте светски чуда на античкиот свет

Грците повторно ќе го градат Колосот од Родос, едно од седумте светски чуда на античкиот свет

Листата „Седум светски чуда на античкиот свет“ била како туристички водич за патниците на Античкиот Свет кои сакале да ги видат најпознатите и најатрактивните дестинации. Но поради земјотреси и пожари, дури 6 од нив се уништени, сите освен Кеопсова пирамида. Во Грција, ...

admin

December 25th, 2015

No Comments