Вести

Марио Арангеловски во Бугарија обезбеди пласман за влез во Икс- фактор

Марио Арангеловски во Бугарија обезбеди пласман за влез во Икс- фактор

Со „ Here Without you„ од 3 Doors Down, Марио Арангеловски од Куманово обезбеди пласман во бугарското Икс-фактор шоу, кој што на првиот настап целата публика успеа да ја подигне на нозе. Шоуто од септември ќе се емитува во Бугарија. Неговиот настап го привлече вниманието на ...

admin

July 13th, 2017

No Comments

Сашко Коцев емотивно ја пренесе пораката на “Ничија земја” – фото

Сашко Коцев емотивно ја пренесе пораката на “Ничија земја” – фото

“Ничија земја” е една од најважните работи кои ги создал македонскиот театар во последните децении и која ќе ве насмее и растажи до солзи – изјави Дејан Пројковски директор на МНТ на отварањето на четвртото издание на меѓународниот театарски фестивал “МНТ Фест”. Тоа го ...

admin

June 6th, 2017

No Comments

Учениците од драмската група од Перо Наков , вечерва  во Театар Куманово со премиера на  комедија „ДР” од Нушиќ

Учениците од драмската група од Перо Наков , вечерва во Театар Куманово со премиера на комедија „ДР” од Нушиќ

Вечерва,  во 20.00 часот во Театар Куманово драмската група од СОУ “Перо Наков” ќе ја изведе комедијата ,,ДР,, од Бранислав Нушиќ. Комедија која ги содржи вонвременските атрибути на комичност и дејство со кое од почеток до крајот на претставата ќе се смеете. Во ...

admin

May 10th, 2017

No Comments

Актерот Илија Илиоски стана кумановски зет

Актерот Илија Илиоски стана кумановски зет

Илија Илиоски, познатиот актер од „Театар Kомедија” – Скопје,  стана кумановски зет. Тој судбоносното „ДА” го кажа заедно со Катерина Ангеловска сега Илиоска од Куманово.  Катерина, избраничката на Илија е продуцент во Канал 5 телевизија, каде се запознале и ја ...

admin

April 24th, 2017

No Comments

Мартинијан Кириловски со големиот хит на Дино Мерлин

Мартинијан Кириловски со големиот хит на Дино Мерлин

За новиот кавер на Мартинијан Кириловски, „Све до медаље” од Дино Мерлин, Мартинијан ги доби најпозитивните критики од музичарите, но и од фановите. На прашањето дали Мартинијан се стреми за медала со новата песна што ја подготвуваат со негоиот бенд за лето, скромно ...

admin

April 13th, 2017

No Comments

Групата Милиграм со голем концерт во  Куманово

Групата Милиграм со голем концерт во Куманово

Српската  мега популарна музичка  група Милигам ќе одржи голем концерт на градскиот плоштад по повод роденденот на Куманово. Информацијата ја потврдија од локалната самоуправа. Денеска официјално им било потврдено од менаџерскиот тим на популарната српска музичка група. ...

admin

October 18th, 2016

No Comments

Новата музичка ѕвезда, Мартија со нова песна блесна во светски стил

Новата музичка ѕвезда, Мартија со нова песна блесна во светски стил

Во стилот на светските музички ѕвезди блесна новата музичка ѕвезда од Куманово, Мартија Станојковиќ. Со песна на Александар Масевски , ” Љубовта не води “, Мартија ќе ја претставува Макдеонија на јуниорски евровизиски фестивал во Малта. Со тим на професионалци, ...

admin

October 12th, 2016

No Comments

Алек Роберт од Куманово ја освои титулата Принц на Светот

Алек Роберт од Куманово ја освои титулата Принц на Светот

Од 50 земји учеснички на последниот меѓународен фестивал за убавина, таленти и мода насловен како “Принцеза и Принц на Светот” кој беше одржан  во Бугарија, македонецот Алек Роберт од Куманово ја освои титулата Принц на Светот . “На само 9 години да се добие титулата принц ...

Igor Andonovik

July 4th, 2016

No Comments

Мартинијан Кириловски со ” Далечна” вечерва на  МАКФЕСТ

Мартинијан Кириловски со ” Далечна” вечерва на МАКФЕСТ

Под реден број 6 , на првата полуфинална  вечер на фестивалот на забавни мелодии “Макфест 2016”  ќе настапи Мартинијан Кириловски со песната “Далечна”. Песната е балада во поп рок стил , композитор е Глигор Копров, текст на Огнен Неделковски, а во аранжман на Владимир ...

Igor Andonovik

June 2nd, 2016

No Comments

Госпоѓа министерка со актерската екипа од  средно училиште  Перо Наков повторно на репертоарот на театар Куманово

Госпоѓа министерка со актерската екипа од средно училиште Перо Наков повторно на репертоарот на театар Куманово

Учениците од средното училиште “Перо Наков” од Куманово, утре вечер по трет пат ќе ја играат претставата” Госпоѓа Министерка” во кумановскиот театар. За премиерата и првата реприза на премиерата се бараше карта повеќе. До последно место исполнета театарската сала со плублика

Igor Andonovik

May 5th, 2016

No Comments