Вести

Од 1 јули поврат на ДДВ на граѓаните

Од 1 јули поврат на ДДВ на граѓаните

Поврат на данок на додадена вредност ДДВ од следниот месец граѓаните ќе може да побараат за сметки до 30.000 денари. Ова денес го најавија премиерот Зоран Заев, министерот за финансии Драган Тевдовски и директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска. „На ...

admin

June 19th, 2019

No Comments

Работниците со ниски примања до 22 000 денари може да аплицираат за бесплатен одмор

Работниците со ниски примања до 22 000 денари може да аплицираат за бесплатен одмор

Работниците чии вкупни месечни примања во семејството не се поголеми од 22.000 денари од денеска 17 јуни до 30 август можат да се пријават на јавниот повик што го објави Министерството за економија. -Го објавивме огласот за поддршка на работниците со ниски приходи за и тие ...

admin

June 17th, 2019

No Comments

Успешно реализиран проектот “Социјална инклузија преку социјални мрежи помеѓу граѓанските организации и социјално претприемништво”

Успешно реализиран проектот “Социјална инклузија преку социјални мрежи помеѓу граѓанските организации и социјално претприемништво”

Со завршна пресконференција беше презентирана имплементацијата на проектот “Социјална инклузија преку социјални мрежи помеѓу граѓанските организации и социјално претприемништво ” кој се работеше 18 месеци. Проект менаџерот Оливер Трајковска вели дека се задоволни од ...

admin

June 13th, 2019

No Comments

Австралиската амбасадорка во прва посета на Куманово

Австралиската амбасадорка во прва посета на Куманово

Невработените жени од Североисточниот регион имаат можност да направат бизнис план за Зелена Економија и да конкурираат на пазарот на труд и во областа на претприемништвото. За подобар бизнис план, Центарот за одржлив развој Елипса-Куманово во рамките на проектот грантиран ...

admin

June 6th, 2019

No Comments

Малолетник од Куманово тешко повреден во сообраќајна несреќа во Табановце

Малолетник од Куманово тешко повреден во сообраќајна несреќа во Табановце

На локалниот пат Куманово – с.Табановце вчера во 16.30 часот се случила сообраќајна несреќа во која потешко е повредено малолетно момче. Несреќата според СВР Куманово ја предизвикал Џ.Х. 57- годишен, тој со автомобил „Опел Вектра“ , удрил во велосипед што го управувал ...

admin

May 21st, 2019

No Comments

Пуштена во употреба реконструираната бензинска станица на Макпетрол на автопатот на  влезот во Куманово

Пуштена во употреба реконструираната бензинска станица на Макпетрол на автопатот на влезот во Куманово

Станицата за гориво на Макпетрол на автопатот кај влезот на Куманово од денеска е повторно достапна за потрошувачите , информираат од Макпетрол. Реконстукцијата е комплетно завршена со поставување на нови пумпи со 50 пиштоли за точење на гориво , а во исто време гориво ќе ...

admin

May 21st, 2019

No Comments

Велосипедскиот клуб ВЕЛО М со две титули победник на Куп на Македонија

Велосипедскиот клуб ВЕЛО М со две титули победник на Куп на Македонија

Стартот на новата сезона за велосипедскиот клуб Вело М Терма лифт започна успешно, со вкупно 5 медаљи и две први места , тие се победници на Куп на Македонија во друмски велосипедизам. Оваа трка е прва за сезона 2019 , а се возеше на релација Градско – Неготино во ...

admin

May 13th, 2019

No Comments

Автомобил излета од патот и удри во дрво во Старо Нагоричане, тројца повредени

Автомобил излета од патот и удри во дрво во Старо Нагоричане, тројца повредени

Во тешка сообраќајна несреќа која се случила во село Старо Нагоричане , во местото “Беле грамаде”, три лица се повредени, од кои едно потешко. Според информациите од СВР Куманово , возило излетало од коловозот и удрило во дрво при што тројцата патници од возилото

admin

May 6th, 2019

No Comments

Стево Пендаровски е новиот претседател на Македонија

Стево Пендаровски е новиот претседател на Македонија

Според извештајот на Државната изборна комисија по 100 проценти обработени податоци, најмногу гласови на претседателските избори во вториот изборен круг освоил Стево Пендаровски 436.212 или 51,66 проценти наспроти кандидатот Гордана Сиљановска Давкова која освои 377.713 или ...

admin

May 6th, 2019

No Comments

До 13 часот во Куманово гласале 18,94 проценти од гласачите

До 13 часот во Куманово гласале 18,94 проценти од гласачите

Според податоците на Државната изборна комисија, до 13 часот, излезноста во Куманово е 18,94 проценти или 11 477 гласачи, во Липково, 8,78 или 2 228 гласач, а во Старо Нагоричане, 21,30 проценти или вкупно гласале 709 гласачи. Гласањето во овие три општини, информираа од ...

admin

May 5th, 2019

No Comments