Вести

Почина уште едно лице од тешко повредените во експлозија на плинска боца во Романовце

Почина уште едно лице од тешко повредените во експлозија на плинска боца во Романовце

Петтата жртва во експлозија на плинска боца која се случи во неделата во село Романовце е 36-годишната пациентка , кој три дена се бореше за живот во Клиничкиот центар во Скопје со тешки изгореници од 80 %, кои предизвикале понатамошни компликации на виталните органи. Денес ...

admin

February 26th, 2020

No Comments

Прв случај на корона вирус во Македонија

Прв случај на корона вирус во Македонија

Потврден е првиот случај на заболен од коронавирус во земјава. Пациентка, родена 1970 година од Скопје, еден месец престојувала во Италија, а била болна две недели. Таа утрово во 3 часот била примена на инфективна клиника во Скопје веднаш откако пристигнала во Македонија, ...

admin

February 26th, 2020

No Comments

Утре ден на жалост во Куманово

Утре ден на жалост во Куманово

Советот на Општина Куманово на денешната вонредна седница, едногласно, утрешниот ден 25 Февруари 2020 , вторник го прогласи за ден на жалост на територијата на Општината, по трагичната несреќа на експлозија на плинска боца во која животот го загубија четири лица од кои три ...

admin

February 24th, 2020

No Comments

Во Куманово уапсени крадци, татко и малолетен син краделе по станови и куќи

Во Куманово уапсени крадци, татко и малолетен син краделе по станови и куќи

Во текот на неделава кумановската полиција презеде повеќе акттивности за разрешување на случаи во врска со тешки кражби од куќи и станови. На 12 февруари, врз основа на судска наредба, извршен бил претрес во дом на 47-годишен кумановец, при што се пронајдени и одземени ...

admin

February 14th, 2020

No Comments

Бонус плата за вработените во МВР

Бонус плата за вработените во МВР

Вработените во МВР ќе добијат бонус плата, оваа го објави премиерот на Р.Македонија, Оливер Спасовски на својата фејзбук страна. Бонус плата , во висина од една просечна плата во државата ќе добијат полициските службеници кои работеле повеќе од 150 часа од редовното работно ...

admin

February 12th, 2020

No Comments

Осуденици од странски држави префрлени од Идризово во затворот Кшање бараат подобри услови за престој

Осуденици од странски држави префрлени од Идризово во затворот Кшање бараат подобри услови за престој

Трисетина осуденици, странски државјани кои пред неколку дена се префрлени од затворот Идризово во затворот Куманово од вчера попладне штрајкуваат со глад, потврдија денеска надлежните од казнено поправната установа Куманово. Осудениците од повеќе држави, Албанија, Косово, ...

admin

February 11th, 2020

No Comments

Автомобил изгоре во населба Карпош

Автомобил изгоре во населба Карпош

Автомобил ,,Цитроен Ц3″ во сопственост на Х.С. изгорел ноќеска во населбата Карпош на улица 210, во близина на поранешниот салон на Нама. Како што информираат од Противпожарнат единица Куманово, пожарот кај нив бил пријавен утринава во 3.15 часот по, по што веднаш ...

admin

February 10th, 2020

No Comments

Од ноќеска горивата ќе поевтинат

Од ноќеска горивата ќе поевтинат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалуваат за половина денар на 65,5 односно на 57,5 денари за литар. Цената ...

admin

February 10th, 2020

No Comments

Моторциклистите од денеска  ќе плаќаат поевтина патарина

Моторциклистите од денеска ќе плаќаат поевтина патарина

Согласно Одлуката за висината и начинот на наплата на надоместокот за употреба на пат (патарина) со која воведува нова категорија на видови возила, Прва категорија А за моторни возила со карактеристики на мотоцикли (со две тркала), се имплементира во системот за наплата на ...

admin

February 10th, 2020

No Comments

За продажба на фалсификуван накит едно лице заработи кривична пријава

За продажба на фалсификуван накит едно лице заработи кривична пријава

За 40 парчиња фалсификуван накит кривично ќе одговара 30 годишниот А.К. од Куманово. Пријавениот, како физичко лице, во текот на 2019 година набавил 40 парчиња фалсификуван накит од трговската марка „PANDORA“, која е заштитена трговска марка. Вака, нелегално набавените ...

admin

January 29th, 2020

No Comments