Вести

8 Март – Меѓународен ден на жената

8 Март – Меѓународен ден на жената

Меѓународниот ден на жената е меѓународен празник што се одбележува на 8 март секоја година. Тоа е ден кога се одбележува борбата на жените за економска, политичка и социјална рамноправност со мажите. Идејата за одбележување на посебен ден посветен на жените потекнува од ...

admin

March 8th, 2016

No Comments

Против насилникот кој го нападна стражарот на Краста поднесена кривична пријава

Против насилникот кој го нападна стражарот на Краста поднесена кривична пријава

Насилникот кој го нападна стражарот на депонијата Краста заработи кривична пријава за сторено кривично дело тешка телесна повреда. Кривична пријава е поднесена против Б.С. (32) од Куманово . Тој минатиот месец во кругот на градската депонија дошол со цел да собира пластичен ...

Igor Andonovik

March 2nd, 2016

No Comments

Разрешен началник не сакал да го врати службеното возило во полиција

Разрешен началник не сакал да го врати службеното возило во полиција

За злоупотреба на службена положба и овластување, кумановската полиција поднесе кривична пријава против М.Ј. поранешен помошник началник на СВР Куманово. Разрешениот заменик началник ја злоупотребил службената положба со задржување на службениот автомобил. Тој откако бил ...

Igor Andonovik

March 2nd, 2016

No Comments

Над 600 бегалци од Афганистан се заглавени во транзитниот центар Табановце

Над 600 бегалци од Афганистан се заглавени во транзитниот центар Табановце

Недела дена во транзитниот центар во Табановце се сместени над 600 бегалци од Афганистан, за кои е затворена српската граница и неможат да ја продолжат рутата кон западноевропските земји. Горан Стојановски одговорен за транзитниот камп вели дека во моментот во кампот има 737

Igor Andonovik

February 25th, 2016

No Comments

Србите не им дозволија на бегалците ноќеска да ја поминат границата

Србите не им дозволија на бегалците ноќеска да ја поминат границата

Бегалците кои не ги добиле новите документи со кои треба да ја поминат српската граница, се вратени на македонска територија и се наоѓаат во транзитниот камп во Табановце. Се работи за 950 бегалци кои се згрижени од наша страна- вели Горан Стојановски раководител на ...

admin

February 19th, 2016

No Comments

Нападнат чувар на депонијата Краста

Нападнат чувар на депонијата Краста

Чувар, вработен во Јавното претпријатие Чистота и зеленило во Куманово , бил физички нападнат на работното место и се здобил со тешки телесни повреди, скршеница на рака. Чуварот го претепале група крадци кои сакале насилно да влезат на депонијата во Краста . Според ...

admin

February 18th, 2016

No Comments

Изложба на резби во дрво на Стоје Додевски

Изложба на резби во дрво на Стоје Додевски

,,Сеќавање’’ е насловена изложбата на резби во дрво од Стоје Додевски, што ќе биде отворена вечерва во изложбениот салон на Н.У Центар за култура „Трајко Прокопиев” во Куманово. Дваесеттина резби работени во последниве неколку години, ќе бидат презентирани на третата ...

admin

February 18th, 2016

No Comments

КУМАНОВО ЌЕ ДОБИЕ НОВ ОТВОРЕН БАЗЕН

КУМАНОВО ЌЕ ДОБИЕ НОВ ОТВОРЕН БАЗЕН

Куманово ќе добие нов отворен рекреативен  базен. Локацијата на базенот според информациите на градоначалникот на општина Куманово, Зоран Дамјановски ќе биде веднаш до затворениот базен, до спортската сала. “Се е подготвено да се започне со изградбата”-, информира првиот ...

admin

February 17th, 2016

1 Comment

СОВЕТНИЧКИ ПРАШАЊА НА СЕДНИЦА НА СОВЕТ НА ОПШТИНА КУМАНОВО

СОВЕТНИЧКИ ПРАШАЊА НА СЕДНИЦА НА СОВЕТ НА ОПШТИНА КУМАНОВО

Кој учествува во транспортот на учениците и колку чини превозот беше првото прашање на советниците на советот на општина Куманово на 48-та седница на која како единстевна точка на дневен ред беа советничките прашања. Седницата ја напуштија советниците од ВМРО ДПМНЕ со ...

admin

February 17th, 2016

No Comments

СОВЕТНИЦИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ ЈА НАПУШТИЈА СЕДНИЦАТА НА СОВЕТОТ НА ОПШТИНА КУМНАОВО

СОВЕТНИЦИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ ЈА НАПУШТИЈА СЕДНИЦАТА НА СОВЕТОТ НА ОПШТИНА КУМНАОВО

Советниците на советничката група на ВМРО ДПМНЕ во Советот на Општина Куманово, револтирани од како што велат нарачаните прашања од советниците на СДСМ до градоначалникот на општина Куманово ја напуштија седницата на која како единствена точка на дневен ред се советничките ...

admin

February 17th, 2016

No Comments