Вести

СДСМ: Од непочитување на мерките до енормно зголемување на ковид случаи

СДСМ: Од непочитување на мерките до енормно зголемување на ковид случаи

„Колективната свест и одговорност се пред сериозен тест, време е да престанеме со критикување, време е сите заеднички да дадеме свој придонес во борбата која ја водат здравствените работници, министерството за здравство, Владата“ , рече на денешната прес-конференција Томица ...

Radio Bum

November 18th, 2020

No Comments

Почина Љубисав Иванов – Ѕинго

Почина Љубисав Иванов – Ѕинго

Почина Љубисав Иванов – Ѕинго, политичар, претседател на Социјалистичката партија на Македонија и пратеник со долгогодишен стаж во Собранието. Завршил Рударско-геолошки факултет и беше генерален директор на Рударско-геолошкиот комбинат „Силекс“ – Кратово. Тој беше поранешен ...

Radio Bum

November 17th, 2020

No Comments

Доктор Шкури Фазлији лекар интернист  во кумановската болница почина од коронавирус

Доктор Шкури Фазлији лекар интернист во кумановската болница почина од коронавирус

Четириесет и деветгодишниот доктор Шкури Фазлији лекар интернист починал на Инфективната клиника во Скопје како резултат на компликации од коронавирусот. Фазлији бил вработен во Општа болница Куманово, а веста ја потврди и директорката на установата Снежана Захариева. – Пред

Radio Bum

November 13th, 2020

No Comments

Нема да се отвори границата со Србија денеска без ПЦР тест , се чекаат технички детали

Нема да се отвори границата со Србија денеска без ПЦР тест , се чекаат технички детали

Пролонгиран е датумот за отварање на границата со Република Србија без ПЦР тест. Иако владата најави дека денеска на 2 ноември ќе може да се патува во Србија без тест се чекаат средување на технички формалности, информираат од владата и велат дека до крајот на неделата ќе ...

Radio Bum

November 2nd, 2020

No Comments

МЛАДИТЕ ОД КУМАНОВО И СТАРО НАГОРИЧАНЕ СО ПОРАКА: – “Да одлучиме самите што е најдобро за нас” –

МЛАДИТЕ ОД КУМАНОВО И СТАРО НАГОРИЧАНЕ СО ПОРАКА: – “Да одлучиме самите што е најдобро за нас” –

НОВИНАРСКА ИСТРАЖУВАЧКА СТОРИJА МЛАДИТЕ ОД КУМАНОВО И СТАРО НАГОРИЧАНЕ СО ПОРАКА: – “Да одлучиме самите што е најдобро за нас” – Младите од Куманово и Старо Нагоричане сакаат да се вклучат во донесувањето на одлуки на локално ниво, сакаат да ги кажат ...

Radio Bum

October 30th, 2020

No Comments

Димитриевски: Општина Куманово по 10 години е финансиски деблокирана, ќе побарам уште еден мандат да ги реализирам сите проекти

Димитриевски: Општина Куманово по 10 години е финансиски деблокирана, ќе побарам уште еден мандат да ги реализирам сите проекти

Општина Куманово е финансиски деблокирана , објави градоначалникот Максим Димитриевски. На сметката на општината има 17 милиони денари. Димитриевски денеска даде отчет за сработеното во изминатата година. Ново улично осветлување, комунална инфраструктура,кружен тек, патишта,

Radio Bum

October 21st, 2020

No Comments

Хирург-специјалист доктор  Драган Тасевски почина од коронавирус

Хирург-специјалист доктор Драган Тасевски почина од коронавирус

Хирург-специјалист доктор Драган Тасевски почина како последица од коронавирус. ,,Докторот добил позитивен тест пред десет дена, со дијагноза на бронхопнеумонија е упатен на инфективната клиника, а пред неколку дена веројатно на свое барање бил пренесен во болница Систина ...

Radio Bum

October 21st, 2020

No Comments

ВМРО ДПМНЕ го крева гласот против корупцијата и криминалот , нема да дозволиме под тепих да заминат сите афери кои изминативе години ги предизвика оваа влада

ВМРО ДПМНЕ го крева гласот против корупцијата и криминалот , нема да дозволиме под тепих да заминат сите афери кои изминативе години ги предизвика оваа влада

Членовите и симпатизерите на ВМРО ДПМНЕ, организираа протест со возила , протест против криминалот, корупција, неправдите и прогонот . Поради пандемијата, протестот се одржа со возила, од градскиот базен по централните булевари и улици во Куманово со полициска придружба. ...

Radio Bum

October 21st, 2020

No Comments

За не носење маска во Куманово од мај до октомври казнети 6 585 лица

За не носење маска во Куманово од мај до октомври казнети 6 585 лица

На територија на општина Куманово , казни за не носење заштитни маски добиле 6 585 лица од средина на мај заклучно до 18 октомври, информираат од МВР за радио Бум. ,,Има засилени контроли, а граѓаните доколку се движат во група мора задолжително да носат маски,- велат од ...

Radio Bum

October 20th, 2020

No Comments

Сончево време со ниски утрински температури

Сончево време со ниски утрински температури

Сончево време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -2 до 8, а максималната ќе достигне од 15 до 22 степени. Во Куманово, претежно сончево со слаб северен ветер. Минималната температура ќе

Radio Bum

October 20th, 2020

No Comments