Вести

Тепачка со нож, сообраќајка и 5 лица на токсикологија е билансот по новогодишната ноќ во Куманово

Тепачка со нож, сообраќајка и 5 лица на токсикологија е билансот по новогодишната ноќ во Куманово

Едно лице со убодна рана од нож здобиено во тепачка, девојче со повредена вилица во сообраќајна незгода и 5 лица кои претерале со алкохолот е билансот по новогодишната ноќ во Куманово.   Сообраќајна незгода  се случила на локалниот пат за с.Проевце, ноќеска по полноќ ...

admin

January 1st, 2018

No Comments

Првото бебе во Новата 2018 година во Куманово е машко

Првото бебе во Новата 2018 година во Куманово е машко

Првото бебе во Куманово во новата 2018 година е машко. Бебето Ерион е родено живо и здраво, тешко е 3,4 килограми , долго 51 сантиметар. Во новогодишната ноќ родени се две момчиња и две девојчиња. – Во 00:45 беше породувањето со царски рез поради ножна презентација. Мајката ...

admin

January 1st, 2018

No Comments

СВР Куманово доби нови возила од МВР

СВР Куманово доби нови возила од МВР

Два автомобили Шкода Октавија и комби за специјални работи доби СВР Куманово од Министерството за внатрешни работи. Началникот на СВР Куманово Стојанче Величковиќ се заблагодари на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски за возилата. “СВР Куманово , кој делува ...

admin

December 21st, 2017

No Comments

Со мерка претпазливост и одземање на патната исправа приведеното лице од протестот на Табановце е пуштен од притвор

Со мерка претпазливост и одземање на патната исправа приведеното лице од протестот на Табановце е пуштен од притвор

Лицето кое го нападна полицискиот службеник за време на протестите на ВМРО ДПМНЕ  на граничниот премин Табановце е пуштено од притвор со мерка на претпазливост и му е одземена патната исправа дознава радио Бум од извори во полицијата . Од официјалното соопштение на МВР ...

admin

December 21st, 2017

No Comments

Министерот за внатрешни работи го посети повредениот полицаец

Министерот за внатрешни работи го посети повредениот полицаец

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски заедно со началникот на СВР Куманово Стојанче Величковиќ,  вечерва го посетија  повредениот полицаец кој беше нападнат на протестот на ВМРО ДПМНЕ на граничниот премин Табановце. Полицаецот со повреди во пределот на главата е ...

admin

December 19th, 2017

No Comments

Едно лице приведено на протестот на ВМРО ДПМНЕ на Табановце

Едно лице приведено на протестот на ВМРО ДПМНЕ на Табановце

Едно лице е приведено на протестот на ВМРО ДПМНЕ на граничниот премин Табановце каде вечерва протестираа во знак на подршка за ослободување на притворените членови и функционери на ВМРО ДПМНЕ за крвавиот четврток во собранието на Р.Македонија на 27 април. Од полициски извори

admin

December 19th, 2017

No Comments

ВМРО ДПМНЕ еден час ќе го блокира граничниот премин Табановце

ВМРО ДПМНЕ еден час ќе го блокира граничниот премин Табановце

ВМРО ДПМНЕ ќе го блокира граничниот премин Табановце, како дел од протестите на партијата за подршка и барање за ослободување на  функционерите и членовите на партијата кои  се наоѓаат во притвор за настаните од 27 април, потврди за радио Бум , Драган Петковски, претседател ...

admin

December 19th, 2017

No Comments

Опозицијата ја напушти седницата на советот на општина Куманово

Опозицијата ја напушти седницата на советот на општина Куманово

Советниците на  ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија од Советот на Општина Куманово, ја напуштија третата седница, како знак на револт за притоврањето на членови на нивната партија за крвавите настани од 27 април годинава. – Сведоци сме дека се врши притворање на ...

admin

December 6th, 2017

No Comments

Комуналната инспекција ги отстрани дивите тезги на плоштадот во Куманово

Комуналната инспекција ги отстрани дивите тезги на плоштадот во Куманово

Сите диво поставени и импровизирани тезги на градскиот плоштад, комуналната инспекција во соодејство со полицијата ги отстрани, а градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски најави дека заедно со јавното претпријатие Пазаришта ќе бидат поставени тезги за ...

admin

December 6th, 2017

No Comments

Приведени разбојниците кои извршија разбојништво во маркетот на  Елида

Приведени разбојниците кои извршија разбојништво во маркетот на Елида

Секторот за внатрешни работи Куманово до Основно јавно обвинителство Куманово поднесе кривична пријава против лицата Љ.П. (24), М.А.(18) и Д.Е (18), сите од Куманово, поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело  „разбојништво”  по член 237 став 4 вв став 1 ...

admin

December 5th, 2017

No Comments