Вести

Собранието се распушти, СДСМ нема да оди на избори

Собранието се распушти, СДСМ нема да оди на избори

Се распушти Собранието на Република Македонија согласно одлуката што беше изгласана на 23 Февруари со цел одржување на избори на 5 јуни. Претседателот на Собранието, Трајко Вељановски им се заблагодари на пратениците за досегашната работа. ”Овој парламентарен состав ...

Igor Andonovik

April 7th, 2016

No Comments

Куманово го победи Карпош Соколи

Куманово го победи Карпош Соколи

Кошаркарскиот Клуб Куманово вечерва на домашен терен оствари победа над Карпош Соколи со 94-88, со што се доближија во трката за второ место на табелата, во дерби дуелот од 24 коло на Прват македонска кошаркарска лига. За Куманово, најефикасен беше Бојан Трајковски , кој ...

Igor Andonovik

April 6th, 2016

No Comments

Положено цвеќе пред споменикот на загинатите пилоти

Положено цвеќе пред споменикот на загинатите пилоти

Оваа е само дел од нашата историја и ние имаме должност да се сеќаваме на минатото бидејќи во спротивно немаме иднина, рече амбасадорот на република Србија во република Македонија Душанка Дивљак Томиќ , на полагање на цвеќе пред бистата на загинатите пилоти на Аџитепе на 6 ...

Igor Andonovik

April 6th, 2016

No Comments

Суспендирани се началниците со фалсификувани дипломи во СВР Куманово

Суспендирани се началниците со фалсификувани дипломи во СВР Куманово

Суспендирани се началниците со фалсификувани дипломи во СВР Куманово, вели министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. “ Оваа е голем скандал што го тресе МВР, уште поголем скандал е непрофесионалниот кадар во полицијата. 2 300 позиции во македонската полиција има со ...

Igor Andonovik

April 4th, 2016

No Comments

ЗОРАН ЗАЕВ ОД КУМАНОВО ГО ЗАПОЧНА ПРОЕКТОТ “ ВИЗИЈА ЗА МАКЕДОНИЈА”

ЗОРАН ЗАЕВ ОД КУМАНОВО ГО ЗАПОЧНА ПРОЕКТОТ “ ВИЗИЈА ЗА МАКЕДОНИЈА”

Лидерот на опозиционата СДСМ, Зоран Заев  од Куманово испрати порака дека ќе истраат до крај конечно во Македонија  да има  фер и демократски избори.  Тоа значи без прочистување на избирачкиот список и без регулација на медиуми нема да има избори во  макединија, порача Заев ...

admin

March 29th, 2016

No Comments

РОДИТЕЛИТЕ НА УЧЕНИЦИТЕ ВО СТУДЕНА БАРА ПРОТЕСТИРААТ ПРОТИВ ЛОШИТЕ УСЛОВИ ЗА ИЗВЕДУВАЊЕ НА НАСТАВА

РОДИТЕЛИТЕ НА УЧЕНИЦИТЕ ВО СТУДЕНА БАРА ПРОТЕСТИРААТ ПРОТИВ ЛОШИТЕ УСЛОВИ ЗА ИЗВЕДУВАЊЕ НА НАСТАВА

Родителите на учениците што изведуваат настава во Oсновното училиште “Браќа Миладиновци” во село Студена Бара , денеска не ги пуштија учениците на настава , а тие одржаа протест пред училиштето . Велат дека нивните деца изведуваат настава во многу лоши услови, а ...

Igor Andonovik

March 28th, 2016

1 Comment

ЗОРАН ЗАЕВ ОД КУМАНОВО ЌЕ ГО СТАРТУВА ПРОЕКТОТ НА СДСМ ”ОД ВРАТА ДО ВРАТА”

ЗОРАН ЗАЕВ ОД КУМАНОВО ЌЕ ГО СТАРТУВА ПРОЕКТОТ НА СДСМ ”ОД ВРАТА ДО ВРАТА”

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во понеделник од Куманово ќе го започне проектот на СДСМ “ Од врата до врата” . Според информациите на претседателот на општинската организација на СДСМ од Куманово Мартин Костовски ќе бидат посетени над 20 000 домаќинства. ,,На 28 Март во ...

admin

March 24th, 2016

No Comments

ОДБЕЛЕЖАНИ 17 ГОДИНИ ОД БОМБАРДИРАЊЕ НА СР ЈУГОСЛАВИЈА

ОДБЕЛЕЖАНИ 17 ГОДИНИ ОД БОМБАРДИРАЊЕ НА СР ЈУГОСЛАВИЈА

Српската заедница во Република Македонија регионална организација Куманово , го одбележа денот кога пред 17 години НАТО Алијансата ја бомбардираше СР Југославија . Ние како српска заедница имаме обврска да ги одбележиме овие датуми и да порачаме никогаш да не се повтори и да

admin

March 24th, 2016

No Comments

Силна експлозија  на плинска боца ги вознемири граѓаните на Куманово

Силна експлозија на плинска боца ги вознемири граѓаните на Куманово

    Силна експлозија на плинска боца ,  во 18 часот и 30 минути ги вознемири граѓаните на Куманово.  Во експлозијата која се случила на улица Октомвриска револуција, нема жртви и повредени. Сите станари се евакуирани од зградата и се врши увид. Според командирот на ...

Igor Andonovik

March 22nd, 2016

No Comments

СО МИРЕН СОБИР ВО УЧИЛИШТЕТО ТОЛИ ЗОРДУМИС РОДИТЕЛИТЕ НА УЧЕНИЦИТЕ МАКЕДОНЦИ КАЖАА НЕ НА НАСИЛСТВОТО ВРЗ УЧЕНИЦИТЕ

СО МИРЕН СОБИР ВО УЧИЛИШТЕТО ТОЛИ ЗОРДУМИС РОДИТЕЛИТЕ НА УЧЕНИЦИТЕ МАКЕДОНЦИ КАЖАА НЕ НА НАСИЛСТВОТО ВРЗ УЧЕНИЦИТЕ

Претепаниот осмоодделенец закрепува од физичките повреди но тешко закрепнува од психичките, вели мајката Александра Петровиќ ,четири дена по нападот на ученикот пред Основното училиште Толи Зордумис од група на осум средношколци од албанскиот етникум. Родителите на учениците

Igor Andonovik

March 22nd, 2016

No Comments