Вести

Ќе се осветли стариот гратски парк

Ќе се осветли стариот гратски парк

За прв пат ќе биде осветлен стариот градски парк во Куманово. Со инвестиција од 2 ипол милиони денари, обезбедени од јавното претпријатие Куманово паркинг ќе бидат поставени 65 канделабри , подземна инсталација и поврзување со трафостаница. ,,Тендерот е завршен , а се ...

admin

June 1st, 2016

No Comments

Полицијата употреби прекумерна сила во спортската сала во Куманово

Полицијата употреби прекумерна сила во спортската сала во Куманово

“Онаа што се случи во спортската сала во Куманово на кошаркарскиот натпревар со Куманово и МЗТ, е само дел од амбиентот што се случува во државата”, – вели Оливер Спасовски поранешен министер за внатрешни работи. Според Спасовски, полицијата употребила прекумерна сила,

Igor Andonovik

May 30th, 2016

No Comments

БЛАГОДАРНОСТ И ИЗВИНУВАЊЕ ДО СИТЕ ГРАЃАНИ УПАТИЈА ОД УПРАВАТА НА КК КУМАНОВО, ОВАА Е СМИСЛЕНО СЦЕНАРИО

БЛАГОДАРНОСТ И ИЗВИНУВАЊЕ ДО СИТЕ ГРАЃАНИ УПАТИЈА ОД УПРАВАТА НА КК КУМАНОВО, ОВАА Е СМИСЛЕНО СЦЕНАРИО

Околу 40 лица се повредени , а 10 се приведени по синоќешниот инцидент на кошаркарскиот  финален натпревар на Куманово со МЗТ, – изјави денеска на пресс конференција градоначалникот на општина Куманово Зоран Дамјановски. Тој се извини на сите граѓани кои беа во ...

Igor Andonovik

May 28th, 2016

No Comments

Донацијата на Кајмаковски ја врати надежта за лекување на брат и сестра болни од цироза и полицитични бубрези

Донацијата на Кајмаковски ја врати надежта за лекување на брат и сестра болни од цироза и полицитични бубрези

Има надеж дека ќе се соберат средства за двете деца Александар и неговата три години постара сестричка, кои боледуваат од полицистични бубрези и цироза на црн дроб. Во тек се и лекарските прегледи за конзилијарно мислење, за да може операцијата, односно пресадувањето на црн ...

Igor Andonovik

May 23rd, 2016

No Comments

Почина Бата Живоиновиќ , почивај во мир легендо

Почина Бата Живоиновиќ , почивај во мир легендо

По долго боледување синоќа во 22:45 часот во болницата „Свети Сава“ во Белград, почина Велимир Бата Живоиновиќ. Велимир Бата Живојиновиќ е роден на 5 јуни 1933 година и е еден е од најпознатите српски актери во Србија и во поранешна Југославија. Легендарниот српски актер ги ...

Igor Andonovik

May 23rd, 2016

No Comments

Одржана панихида за паднатите бранители во Диво насеље

Одржана панихида за паднатите бранители во Диво насеље

Во организација на иницијатива на граѓани во црквата Свети Никола во Куманово се одржа “Панихида” за осум бранители кои загинаа на 9 мај 2015 во Диво насеље. Граѓани, жители на Диво насеље , бранители , градоначалник , претставници од локална самоуправа и повеќе политички ...

Igor Andonovik

May 9th, 2016

No Comments

Помина една година од „Диво Насеље“, се уште нема одговор кој и зошто пукаше

Помина една година од „Диво Насеље“, се уште нема одговор кој и зошто пукаше

Една година по терористичкиот напад во Диво насеље, 8 згаснати животи на македонските безбедносни сили, страв и несигурност. Што се случи во Куманово на 9 мај 2015 година зошто 8 згаснати живот – се’ уште останува нејасно. Кој дојде да војува и што беше целта, кој затаи во ...

Igor Andonovik

May 9th, 2016

No Comments

Госпоѓа министерка со актерската екипа од  средно училиште  Перо Наков повторно на репертоарот на театар Куманово

Госпоѓа министерка со актерската екипа од средно училиште Перо Наков повторно на репертоарот на театар Куманово

Учениците од средното училиште “Перо Наков” од Куманово, утре вечер по трет пат ќе ја играат претставата” Госпоѓа Министерка” во кумановскиот театар. За премиерата и првата реприза на премиерата се бараше карта повеќе. До последно место исполнета театарската сала со плублика

Igor Andonovik

May 5th, 2016

No Comments

Продолжи Шарената револуција во Куманово

Продолжи Шарената револуција во Куманово

Во организација на граѓанската иницијатива Протестирам , во Куманово продолжи шарената револуција. Граѓаните се собраа пред основен суд од каде го започнаа протестниот марш.  Со фрлање на бои по улиците на Куманово беше побарана оставка на претседателот Ѓорѓе Иванов и ...

Igor Andonovik

May 4th, 2016

No Comments

ВМРО ДПМНЕ,  градоначалникот да ги реализира предизборните ветувања

ВМРО ДПМНЕ, градоначалникот да ги реализира предизборните ветувања

По пуштање во употреба на новоасфалтирани улици од страна на градоначалникот на Општина Куманово реакции од Општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ кои денеска  го повикаа градоначалникот да ги асфалтира улиците Тошо Ангеловски-Ѕидар, Гиго Цветковски и дел од Јоско Илиевски. Преку

Igor Andonovik

April 23rd, 2016

No Comments