Вести

Помина една година од „Диво Насеље“, се уште нема одговор кој и зошто пукаше

Помина една година од „Диво Насеље“, се уште нема одговор кој и зошто пукаше

Една година по терористичкиот напад во Диво насеље, 8 згаснати животи на македонските безбедносни сили, страв и несигурност. Што се случи во Куманово на 9 мај 2015 година зошто 8 згаснати живот – се’ уште останува нејасно. Кој дојде да војува и што беше целта, кој затаи во ...

Igor Andonovik

May 9th, 2016

No Comments

Госпоѓа министерка со актерската екипа од  средно училиште  Перо Наков повторно на репертоарот на театар Куманово

Госпоѓа министерка со актерската екипа од средно училиште Перо Наков повторно на репертоарот на театар Куманово

Учениците од средното училиште “Перо Наков” од Куманово, утре вечер по трет пат ќе ја играат претставата” Госпоѓа Министерка” во кумановскиот театар. За премиерата и првата реприза на премиерата се бараше карта повеќе. До последно место исполнета театарската сала со плублика

Igor Andonovik

May 5th, 2016

No Comments

Продолжи Шарената револуција во Куманово

Продолжи Шарената револуција во Куманово

Во организација на граѓанската иницијатива Протестирам , во Куманово продолжи шарената револуција. Граѓаните се собраа пред основен суд од каде го започнаа протестниот марш.  Со фрлање на бои по улиците на Куманово беше побарана оставка на претседателот Ѓорѓе Иванов и ...

Igor Andonovik

May 4th, 2016

No Comments

ВМРО ДПМНЕ,  градоначалникот да ги реализира предизборните ветувања

ВМРО ДПМНЕ, градоначалникот да ги реализира предизборните ветувања

По пуштање во употреба на новоасфалтирани улици од страна на градоначалникот на Општина Куманово реакции од Општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ кои денеска  го повикаа градоначалникот да ги асфалтира улиците Тошо Ангеловски-Ѕидар, Гиго Цветковски и дел од Јоско Илиевски. Преку

Igor Andonovik

April 23rd, 2016

No Comments

Со протестен марш во Куманово побарана оставка од претседателот Иванов

Со протестен марш во Куманово побарана оставка од претседателот Иванов

Мирно и без инциденти заврши третиот по ред протест во Куманово, во организација на граѓанска иницијатива” Протестирам”, на кој се приклучија и повеќе опозициски политички партии , невладин сектор, студенти и граѓани. Мирно и оваа вечер со протестен марш по улиците на ...

Igor Andonovik

April 21st, 2016

No Comments

Каменуван воз во Черкезе

Каменуван воз во Черкезе

Непознати сторители го каменувале возот што се обраќа на релацијата Табановце-Скопје. Според информациите од Македонски железници, возот бил каменуван во село Чекрезе, веднаш откако ја напуштил железничката станица. Непознати сторители во 17 часот го каменувале и го скршиле ...

Igor Andonovik

April 21st, 2016

No Comments

Професор по одделенска настава со лажна диплома

Професор по одделенска настава со лажна диплома

Со лажна диплома за зафршен педагошки факултет , 46 годишен професор работел како класен раководител во основното училиште ,,Наим Фрашери” во Куманово. Полицијата му поднесе три кривични пријави , поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела продолжено ...

Igor Andonovik

April 20th, 2016

No Comments

Со протестен марш граѓаните на Куманово го изразија револтот за одлуката на претседателот за аболиција на политичари

Со протестен марш граѓаните на Куманово го изразија револтот за одлуката на претседателот за аболиција на политичари

Мирно и без инциденти заврши протестот против одлуката на претседателот за аболиција на политичари кој започна пред основниот суд во Куманово, а заврши со протестен марш.       “Вечерва од Куманово даваме подршка на специјално јавно обвинителство и се обраќам како ...

Igor Andonovik

April 19th, 2016

No Comments

Протест во Куманово против помилувањата на претседателот и избори на 5 ти јуни

Протест во Куманово против помилувањата на претседателот и избори на 5 ти јуни

“Бараме оставка од претседателот на државата Ѓорѓе Иванов поради одлуката за аболиција на лица осомничени за криминал и бараме да се одложи датумот за изборите бидејќи нема услови за спроведување на фер, регуларни  и демократски избори”-, оваа беа барањата на протестот кој ...

Igor Andonovik

April 18th, 2016

No Comments

На Табановце запленети 22 килиграми марихуана

На Табановце запленети 22 килиграми марихуана

Царинските службеници од Одделението за оперативни работи во соработка со Министерството за внатрешни работи, синоќа во 23:20 часот, на граничниот премин Табановце на излез од Република Македонија селектирале за контрола патничко моторно возило со бугарски регистарски ...

Igor Andonovik

April 15th, 2016

No Comments