Вести

Нема да се затвораат границите со Србија и Косово

Нема да се затвораат границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради состојбата со коронавирусот. Министерот за здравство, Венко Филипче, за „Макфакс“ вели дека засега состојбата со границите останува како што

radiobum

July 3rd, 2020

No Comments

Спасовски: Мицкоски јавно да каже уште кои обвинети и осомничени во предмети на СЈО, како Камчев, донирале во ВМРО-ДПМНЕ и да ги пријави, или институциите да постапат по допрен глас

Спасовски: Мицкоски јавно да каже уште кои обвинети и осомничени во предмети на СЈО, како Камчев, донирале во ВМРО-ДПМНЕ и да ги пријави, или институциите да постапат по допрен глас

Кој ја финасира кампањата на ВМРО ДПМНЕ и со какви пари , јавно прашува Оливер Спасовски носител на листа од СДСМ во изборната единица број два. Повикувам, без заобиколувања, Христијан Мицкоски да излезе и конкретно да одговори во јавноста: – Кој точно ја финансира ...

radiobum

June 28th, 2020

No Comments

Промоција на кандидати за пратеници од ИЕ 2 , од Коалицијата предводена од СДСМ во Куманово

Промоција на кандидати за пратеници од ИЕ 2 , од Коалицијата предводена од СДСМ во Куманово

Кандидатите за пратеници од изборната единица 2, од СДСМ и Коалицијата „Можеме“ се промовираа пред пошироката јавност во Куманово на онлјан настан. Тие ја побараа поддршка од граѓаните, ветувајќи реализација на економски проекти, зголемени плати, поддршка за млади, жени, за ...

radiobum

June 28th, 2020

No Comments

Костовски: Петрушевски одржува прес конференции и ја критикува СДСМ , а во неговата позадина се гледа фабрика

Костовски: Петрушевски одржува прес конференции и ја критикува СДСМ , а во неговата позадина се гледа фабрика

Петрушевски одржува прес конференции и ја критикува СДСМ , а во неговата позадина се гледа фабрика , се гледа и затворениот бaзен, кои се изградени во време на СДСМ, без поддршка на тогашната власт на ДПМНЕ. Куманово е убаво место за живеење, кумановци се луѓе кои што ...

radiobum

June 26th, 2020

No Comments

Димковска: Програмата на ВМРО-ДПМНЕ гарантира квалитетно образование

Димковска: Програмата на ВМРО-ДПМНЕ гарантира квалитетно образование

Зголемување на средствата за образование од 3,7 проценти на пет проценти од БДП, запирање на одливот на работоспособни кадри и осигурување на квалитетот во образованието преку поврзување на стандардот на квалификации и пазарот на трудот со образовните програми, но и пет ...

radiobum

June 26th, 2020

No Comments

Спасовски: Обезбедивме сигурност за граѓаните и државата и зборуваме за нови иницијативи, а тие лажат бидејки што ќе речат дека обезбедија – режим?!

Спасовски: Обезбедивме сигурност за граѓаните и државата и зборуваме за нови иницијативи, а тие лажат бидејки што ќе речат дека обезбедија – режим?!

Оливер Спасовски, носителот на листата од изборната единица број два вели дека има само една опција на овие избори – тоа е сигурноста што ја обезбедиле и ја гарантираат. ,, И можеме уште повеќе и уште подобро”- вели Спасовски. ,,Направивме пресврт за три години, ...

radiobum

June 25th, 2020

No Comments

Петрушевски:Во индустриската зона во Речица наместо фабрики има убаво поле и ниви

Петрушевски:Во индустриската зона во Речица наместо фабрики има убаво поле и ниви

Кандидатот за пратеник, Бране Петрушевски денеска заедно со носителот на листата од изборната единица број два, Владо Мисајловски присуствуваше во индустриската зона во Речица за што рече дека нема ништо од ветените инвестиции во индустриската зона кои ги ветувале ...

radiobum

June 25th, 2020

No Comments

Мисајловски:Нема ниту една странска инвестиција, проекти и нови работни места, ВМРО-ДПМНЕ ќе го обнови сето тоа

Мисајловски:Нема ниту една странска инвестиција, проекти и нови работни места, ВМРО-ДПМНЕ ќе го обнови сето тоа

Носителот на изборната единица два од ВМРО-ДПМНЕ ,Владо Мисајловски денеска беше во посета на Куманово каде оствари неколку средби со граѓаните, а ја посети и индустриската зона во Речица. -Со кумановчани разговаравме за нивните проблеми, разговаравме за она што навистина ...

radiobum

June 25th, 2020

No Comments

Спасовски ја започна кампањата од Куманово:  Одлука да продолжиме по правиот пат значи сигурност за граѓаните

Спасовски ја започна кампањата од Куманово: Одлука да продолжиме по правиот пат значи сигурност за граѓаните

Носителот на кандидатската листа за пратеници од изборната единица 2, Оливер Спасовски, ја почна кампањата за претстојните парламентарни избори од Куманово каде попладнето имаше средби со граѓани. Спасовски во изјава пред медиумите во Куманово апелираше да се води безбедна ...

radiobum

June 24th, 2020

No Comments

Директорот на „Чистота и зеленило“ си поднесе оставка

Директорот на „Чистота и зеленило“ си поднесе оставка

Директорот на Јавното претпријатие „Чистота и зеленило“ Даниел Стојчевски денеска си поднесе оставка од функцијата, по две години менаџирање на комуналното претпријатие. Стојчевски за радио Бум изјави дека се враќа на претходното работно место, правник во Општина Куманово и ...

radiobum

June 24th, 2020

No Comments