Вести

Насатвник без диплома вработен во основно училиште во Матејче

Насатвник без диплома вработен во основно училиште во Матејче

СВР Куманово поднесе кривична пријава против три лица поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“. Кривична пријава е поднесена против Џ.Р.(62) и М.Ш.(55), двајцата од с.Матејче и против Т.Е.(37) од с.Ропаљце, ...

admin

November 22nd, 2019

No Comments

Општина Куманово ќе го обновува поранешниот Хотел Солун во рамки на прекуграничен проект

Општина Куманово ќе го обновува поранешниот Хотел Солун во рамки на прекуграничен проект

Секторот за евроинтеграции од Општина Куманово, изработи проект за обнова на поранешниот „Хотел Солун“, еден од најрепрезентативните објекти по кои градот е познат, соопштија денеска надлежните од општината. На општинската веб страна веќе е објавен и повик за конзервација на

admin

November 21st, 2019

No Comments

Дедо Љубе ослободен од обвинение за убиство, доби условна казна за оружјето

Дедо Љубе ослободен од обвинение за убиство, доби условна казна за оружјето

По шест години , колку што траеше судскиот процес против дедо Љубе, Основниот суд во Куманово денеска донесе ослободителна пресуда за Љубомир Митев (79) од Којково, кој за да ги заштити својот и животот на сопругата Царка пукаше во двајца натрапници во неговиот дом и уби ...

admin

November 12th, 2019

No Comments

Претставата „Ревизор“ вечерва во Кумановскиот театар

Претставата „Ревизор“ вечерва во Кумановскиот театар

Младите актерите кои дипломираа на Факултетот на драмски уметности во Скопје, во класата на Мими Таневска Србиновска и Ангелчо Илиевски, денеска (вторник) во 20 часот во Театар Куманово, ќе ја играат претставата „Ревизор“ по текст на Николај Васиљевич Гогољ. Проектот е ...

admin

November 12th, 2019

No Comments

Кумановец загина во сообраќајна несреќа, 26 возачи откриени како возат пијани, а еден автомобил превртен на кров

Кумановец загина во сообраќајна несреќа, 26 возачи откриени како возат пијани, а еден автомобил превртен на кров

Едно лице загина во сообраќајна несреќа , еден возач се превртел со автомобил на Трета македонска ударна бригада, а 26 воачи биле фатени од полицијата како возеле пијани. Оваа е информацијата за изминатите 24 часа на подрачјето на Општина Куманово. Триесет и шестгодишен ...

admin

November 9th, 2019

No Comments

Млад возач изгубил контрола над возилото излетал од патот, удрил во пешак и во автобуска постојка

Млад возач изгубил контрола над возилото излетал од патот, удрил во пешак и во автобуска постојка

Млад возач изгубил контрола над возилото, удрил во автобуска постојка и повредил пешак. Од полицијата информираат дека сообраќајката се случила во 06.15 часот на булеварот „Октомвриска Револуција“ во Куманово, Ј.Ф.(22) oд Куманово, управувајќи патничко возило „Шкода ...

admin

November 8th, 2019

No Comments

Објавен оглас за субвенции за плински уред

Објавен оглас за субвенции за плински уред

Министерството за економија го објави јавниот повик за субвенционирање на дел од трошоците за купување и вградување на уред за погон на ТНГ, метан или друг вид на алтернативно гориво во возилата. Предмет на јавниот повик е надоместување до 50 % од трошоците за купен и ...

admin

November 3rd, 2019

No Comments

Спасовски: Ќе ги подобриме условите на пензионерите

Спасовски: Ќе ги подобриме условите на пензионерите

“Ако зборуваме за иднината на една држава , тогаш многу е важно да го почитуваме и минатото. Куманово има богато минато во создавањето на македонската држава , во развојот и напредокот и во создавањето на независна Македонија, а сега сите заедно треба да обезбедиме ...

admin

November 2nd, 2019

No Comments

Мицковски од Куманово порача дека правдата ќе дојде на 12 април

Мицковски од Куманово порача дека правдата ќе дојде на 12 април

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните на Куманово.   Пред присутните Мицкоски потенцираше дека ветувањата на СДСМ и Зоран Заев не се остварени, направени се погубни политики за државата. Тој нагласи дека не му се јасни ...

admin

November 2nd, 2019

No Comments

Спасовски побара од владата субвенции за нови приклучоци за гас за граѓаните на Куманово и кумановската болница

Спасовски побара од владата субвенции за нови приклучоци за гас за граѓаните на Куманово и кумановската болница

Потпретседателот на влатата, Оливер Спасовски на денешната редовна седница на владата предложи мерка субвенции за субвенционирање на граѓаните за нови приклучоци за гас и помош за гасификација на кумановската болница. “Денеска предложив, а владата донесе заклучок да се

admin

October 29th, 2019

No Comments