Вести

Променливо облачно и нестабилно време со локален дожд

Променливо облачно и нестабилно време со локален дожд

Утринската температура ќе се движи од осум до 18 степени, а дневната температура од 18 до 30 степени. Во Куманово претпладне со сончеви периоди, попладне променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. УВ=7 Утринската температура ќе достигне ...

Igor Andonovik

June 22nd, 2020

No Comments

Завршува осумдневната вонредна состојба, од среда стартува изборната кампања

Завршува осумдневната вонредна состојба, од среда стартува изборната кампања

Денеска истекува осумдневната вонредна состојба што ја прогласи претседателот Стево Пендаровски со цел да се спроведат неопходните подготовки за организација на предвремените парламентарни избори на 15 јули. Последната, петта, вонредна состојба беше прогласена на 15 јуни по ...

Igor Andonovik

June 22nd, 2020

No Comments

Изработена прекугранична стратегија за создавање на средина за развој на туризам и комуникациски план за промоција на заедничкото толкување и користење на културното наследство во рамки на ЕУ проектот CB006.2.23.044

Изработена прекугранична стратегија за создавање на средина за развој на туризам и комуникациски план за промоција на заедничкото толкување и користење на културното наследство во рамки на ЕУ проектот CB006.2.23.044

“A CULTURE HERITAGE-FRIENDLY TOURISM IN CROSS-BORDER REGION BULGARIA – MACEDONIA” Ref: CB006.2.23.044 Проект: ТУРИЗАМ КОЈ ПРИДОНЕСУВА ЗА КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО ВО ПРЕКУГРАНИЧНИОТ РЕГИОН БУГАРИЈА – МАКЕДОНИЈА (CB006.2.23.044) Interreg – IPA CBC Bulgaria

Igor Andonovik

June 8th, 2020

No Comments

Во среда и сабота ќе работи добиточниот пазар во Долно Којнаре

Во среда и сабота ќе работи добиточниот пазар во Долно Којнаре

На иницијатива на Јавното Претпријатие ,,Пазаришта” Куманово , во среда на 3 јуни ќе започне со работа добиточниот пазар каде досега пазарен ден за продажба на добиток беше само сабота. Одлуката е усвоена од страна на советот на општина Куманово , а според изјавата на ...

Igor Andonovik

June 1st, 2020

No Comments

Спасовски: Добро е за демократијата сите политички партии да учествуваат на изборите

Спасовски: Добро е за демократијата сите политички партии да учествуваат на изборите

,,Во нормални или вонредни услови политичкиот мегдан е пред нас, граѓаните ќе одлучат кому ќе му ја дадат довербата. Добро е за демократијата сите политички партии да учествуваат на изборите , а во оној момент кога не можат да се договорат политичките лидери одговорноста ...

Igor Andonovik

May 31st, 2020

No Comments

Спасовски: Комисијата за заразни болести да го разгледа прашањето за отварање на границите

Спасовски: Комисијата за заразни болести да го разгледа прашањето за отварање на границите

Владата и даде насоки на Комисијата за заразни болести да се разгледа и прашањето за отварањето на границите, изјави денеска премиерот Оливер Спасовски во Куманово по завршување на координативна средба на кандидатите за пратеници за Изборна единица 2 од коалицијата на СДСМ. ...

Igor Andonovik

May 31st, 2020

No Comments

Спасовски: По сила на закон изборите ќе се одржат на 5 јули

Спасовски: По сила на закон изборите ќе се одржат на 5 јули

По сила на закон изборите се на истекот од 22 дена по завршувањето на вонредната состојба, што значи дека ќе се одржат на 5 јули, изјави денеска техничкиот премиер Оливер Спасовски во Куманово. „Со ова последно продолжување на вонредната состојба, датумот се фиксира на 5 ...

Igor Andonovik

May 31st, 2020

No Comments

Ковид 19 и гласот на жената од руралната средина

Ковид 19 и гласот на жената од руралната средина

Коронавирусот дополнително го отежна животот на жените од руралните средини. Ниту бројните секојдневни обврски на село, во домаќинството, грижата за децата, не успеаја да им ги оттргнат мислите на жените од руралните средини од вирусот и последиците кои ги предизвика. Покрај

Igor Andonovik

May 29th, 2020

No Comments

ГА-МА АД Скопје донираше заштитна опрема за Територијалната противпожарна единица  Куманово

ГА-МА АД Скопје донираше заштитна опрема за Територијалната противпожарна единица Куманово

Заштитни скафандери, визир маски, заштитни маски, заштитни ракавици и гелови за дезинфекција во вредност од 260 000 денари АД ГА-МА Скопје денеска донираше на 4 територијални противпожарни служби во Куманово, Скопје , Струга и Тетово. Александар Арсиќ, извршен директор на АД

Igor Andonovik

May 4th, 2020

No Comments

Димитриевски: Потребно е да се дејствува порестриктивно

Димитриевски: Потребно е да се дејствува порестриктивно

Повеќе од потребно е да се дејствува порестриктивно, бидејќи Куманово според процент и број на жители има најголем број позитивни лица на коронавирусот во државата, смета градоначалникот Максим Димитриевски. Порестриктивното дејствување, според Димитриевски е со цел да се ...

Igor Andonovik

April 15th, 2020

No Comments