Вести

Учениците од драмската група од Перо Наков , вечерва  во Театар Куманово со премиера на  комедија „ДР” од Нушиќ

Учениците од драмската група од Перо Наков , вечерва во Театар Куманово со премиера на комедија „ДР” од Нушиќ

Вечерва,  во 20.00 часот во Театар Куманово драмската група од СОУ “Перо Наков” ќе ја изведе комедијата ,,ДР,, од Бранислав Нушиќ. Комедија која ги содржи вонвременските атрибути на комичност и дејство со кое од почеток до крајот на претставата ќе се смеете. Во ...

admin

May 10th, 2017

No Comments

Учениците од Кочо Рацин први во Македонија на државниот натпревар во кошарка

Учениците од Кочо Рацин први во Македонија на државниот натпревар во кошарка

  Прво место во државата, најдобри во кошарка се учениците од Основното училиште Кочо Рацин од Куманово. Тие во Струмица на државното првенство беа најдобри во финалето во кое учествуваа 4 екипи, од Струмица, Кавадарци, Скопје и нашата екипа од 9то одделение од ...

admin

May 4th, 2017

No Comments

Одбојкарките од Куманово со златни букви ја пишуваат историјата на Македонската одбојка

Одбојкарките од Куманово со златни букви ја пишуваат историјата на Македонската одбојка

Одбојкарскиот клуб „Сити волеј Славков” од  Куманово ја освои титулата Куп на Македонија во Финалето на Купот на Одбојкарска федерација на Македонија. Во конкуренција на дами во Струмица, екипата на ОК СВС Куманово издвои победа над фаворитот ОК Јанта Волеј КВ од ...

admin

May 2nd, 2017

No Comments

Владимир Пивоваров: Нема основа за прогласување на вонредна состојба во Македонија

Владимир Пивоваров: Нема основа за прогласување на вонредна состојба во Македонија

Во Македонија нема политичка криза,  кога криминал има основа за криза  тоа е криминална криза, иницирана од криминалци. А такви лица се спремни на секакви сценарија- вели професор  Владимир Пивоваров, поранешен прв човек на воено разузнавање и контраразузнавање. Тој вели ...

admin

April 25th, 2017

No Comments

Актерот Илија Илиоски стана кумановски зет

Актерот Илија Илиоски стана кумановски зет

Илија Илиоски, познатиот актер од „Театар Kомедија” – Скопје,  стана кумановски зет. Тој судбоносното „ДА” го кажа заедно со Катерина Ангеловска сега Илиоска од Куманово.  Катерина, избраничката на Илија е продуцент во Канал 5 телевизија, каде се запознале и ја ...

admin

April 24th, 2017

No Comments

Мартинијан Кириловски со големиот хит на Дино Мерлин

Мартинијан Кириловски со големиот хит на Дино Мерлин

За новиот кавер на Мартинијан Кириловски, „Све до медаље” од Дино Мерлин, Мартинијан ги доби најпозитивните критики од музичарите, но и од фановите. На прашањето дали Мартинијан се стреми за медала со новата песна што ја подготвуваат со негоиот бенд за лето, скромно ...

admin

April 13th, 2017

No Comments

Вработените во Чистота не сакаат да работат се додека не ги добијат платите

Вработените во Чистота не сакаат да работат се додека не ги добијат платите

Не штрајкуваат , така велат вработените во Чистота и зеленило , но не сакаат ниту да работат. Денеска тие останаа пред депото на Чистота , а камионите паркирани.Контејнерите полни, а ѓубрето насекаде низ градот.   На прашање на Бум зошто не работат, велат дека се на ...

admin

April 11th, 2017

No Comments

Дамјановски: Куманово е пред еколошка катастрофа, а граѓаните од централната власт  со третман како да се талибанци

Дамјановски: Куманово е пред еколошка катастрофа, а граѓаните од централната власт со третман како да се талибанци

“Граѓаните се најсвети и затоа донесовме одлука да дадеме залог за да Куманово не доживее еколошка катастрофа”-,  вели градоначалникот на општина Куманово , Зоран Дамјановски, кој заедно со мнозинството на советот на Општина Куманово одлучија да дадат под залог имот кој не е

admin

April 7th, 2017

No Comments

Пред бистата на паднатите пилоти се поклони Српската заедница во Македонија – фото

Пред бистата на паднатите пилоти се поклони Српската заедница во Македонија – фото

„Европа чудна и самоубиствена и денеска има нешто против Србите и православните, таа самата си прави самоубиствени потези , а сите оние кои ја подржувале фашистичката ергила денеска ги уживаат сите права. Тоа што ни се случува треба да ни биде поука да биднеме и да се држиме

admin

April 6th, 2017

No Comments

На семејна веселба во Куманово нападнат пратеникот Максим Димитриевски

На семејна веселба во Куманово нападнат пратеникот Максим Димитриевски

„Поголема група на насилници под дејство на алкохол влегоа на семејна веселба во ресторант и прво вербално ме провоцираа по што и физички ме нападнаа. Не ги познавам напаѓачите , но згрозен сум од целата ситуација„- вели за Бум пратеникот Максим Димитриевски. Тој случајот го

admin

April 6th, 2017

No Comments