Вести

Се намалуваат цените на горивата

Се намалуваат цените на горивата

Бензините од полноќ поевтинуваат за еден денар, а дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство за денар и половина, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 58,50 денари, а Еуросупер БС-98 ќе се продава по цена од 60,50

radiobum

September 14th, 2020

No Comments

Премиерот Заев од зоната „Речица и Новине“- Бизнисмените да инвестираат во атрактивна зона, државата ќе продолжи со поддршката

Премиерот Заев од зоната „Речица и Новине“- Бизнисмените да инвестираат во атрактивна зона, државата ќе продолжи со поддршката

Бизнисмените од државата да инвестираат во зоната „Новине“ кумановско, ги повика денеска премиерот Зоран Заев кој беше на увид во градежните работи кои се одвиваат во зоната придружуван од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кумановскиот градоначалник Максим ...

radiobum

September 14th, 2020

No Comments

Актерката Александра Пешевска ја доби наградата „Ристо Шишков“

Актерката Александра Пешевска ја доби наградата „Ристо Шишков“

Актерката на кумановскиот театар Александра Пешевска ја доби наградата за најдобро актерско остварување на 28 издание на Меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“, кое заврши синоќа во Струмица. Актерката наградата ја доби за улогата на Кејт во претставата ...

radiobum

September 14th, 2020

No Comments

Прекуграничен информационен и дискусионен форум  на 10 и 11 септември ќе се одржи во Куманово

Прекуграничен информационен и дискусионен форум на 10 и 11 септември ќе се одржи во Куманово

“A CULTURE HERITAGE-FRIENDLY TOURISM IN CROSS-BORDER REGION BULGARIA – MACEDONIA” Ref: CB006.2.23.044 Проект: ТУРИЗАМ КОЈ ПРИДОНЕСУВА ЗА КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО ВО ПРЕКУГРАНИЧНИОТ РЕГИОН БУГАРИЈА – МАКЕДОНИЈА (CB006.2.23.044) Interreg – IPA CBC Bulgaria

radiobum

September 4th, 2020

No Comments

Продуцирани и изработени 4 промотивни видео спота и развиени 10 виртуелни тури за промоција и валоризација на заедничкото културно наследство преку проектот ,,Туризам кој придонесува за културното наследство во прекуграничниот регион Бугарија-Македонија”

Продуцирани и изработени 4 промотивни видео спота и развиени 10 виртуелни тури за промоција и валоризација на заедничкото културно наследство преку проектот ,,Туризам кој придонесува за културното наследство во прекуграничниот регион Бугарија-Македонија”

 “A CULTURE HERITAGE-FRIENDLY TOURISM IN CROSS-BORDER REGION BULGARIA – MACEDONIA” Ref: CB006.2.23.044 Проект: ТУРИЗАМ КОЈ ПРИДОНЕСУВА ЗА КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО ВО ПРЕКУГРАНИЧНИОТ РЕГИОН БУГАРИЈА – МАКЕДОНИЈА (CB006.2.23.044) Interreg – IPA CBC ...

radiobum

August 10th, 2020

No Comments

Спасовски: Покажавме дека и во пандемија може да се организираат фер избори

Спасовски: Покажавме дека и во пандемија може да се организираат фер избори

„Како Влада покажавме дека навистина можеме и во вакви услови на пандемија, на сериозна здравствена криза, да се организираат фер, демократски, слободни избори и, пред сѐ, безбедни за здравјето и животот на граѓаните“, изјави техничкиот премиер, Оливер Спасовски, по ...

radiobum

July 15th, 2020

No Comments

Започна гласањето за предвремените парламентарни избори, навремено отворени избирачките места во Куманово

Започна гласањето за предвремените парламентарни избори, навремено отворени избирачките места во Куманово

Точно во 7 часот во општина Куманово се отворени сите избирачки места, информира претседателот на Општинската изборна комисија во Куманово, Драган Јовановски . Во Куманово право на глас имаат 92.167 граѓани, на 167 избирачки места. – Во гласачко место 1043 во ООУ „Крсте ...

radiobum

July 15th, 2020

No Comments

ПЦР тест за влез во земјава за државјани на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ

ПЦР тест за влез во земјава за државјани на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ

Од државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и Босна и Херцеговина при влез на граничен премин на територијата на нашата држава од денеска ќе се бара задолжително да приложат медицинска потврда со негативен резултат од тест RT PCR SARS-CoV-2, направен 72 часа пред влез на ...

radiobum

July 9th, 2020

No Comments

Жените од руралните средини ги испраќаат своите видео пораки за справување со Корона кризата

Жените од руралните средини ги испраќаат своите видео пораки за справување со Корона кризата

Жените во руралните средини говорат за предизвиците со кои што се соочуваат секоjдневно во услови на Корона криза. Видео пораките кои што ни ги испраќаат се моќни, jасни и треба да допрат до секоj од нас. Треба сите да слушнеме и да видиме што тие ни порачуваат, но и што е ...

radiobum

July 3rd, 2020

No Comments

Загина работник во ископ на каменолом , со камион паднал во ископот

Загина работник во ископ на каменолом , со камион паднал во ископот

Педесет и седумгодишен кумановец го загубил животот откако паднал со товарно моторно возило во ископ на каменоломот во кој работел. – Несреќата се случила вчера информираат од МВР. На 02.07.2020 во 20.50 часот во Полициската станица за граничен надзор Сопот, М.Љ.(41) од ...

radiobum

July 3rd, 2020

No Comments