Вести

Новинарката Александра Максимовска од МИА добитничка на годишна награда на Здружението на новинари на Македонија

Новинарката Александра Максимовска од МИА добитничка на годишна награда на Здружението на новинари на Македонија

За известување на теми од локално и регионално значење за 2020 година, новинарката Александра Максимовска од редакцијата на МИА, дописник од Куманово ја освои годишната награда од ЗНМ за сторијата „Правно невидливите лица од Куманово“. Максимовска вели дека и е многу драго ...

Radio Bum

March 5th, 2021

No Comments

Насилникот не може да се препознае, потребна суштинска поддршка за жртвите

Насилникот не може да се препознае, потребна суштинска поддршка за жртвите

 Физичко, емоционално, насилство преку социјални мрежи, доживуваат кумановки, а потврдуваат институциите и граѓанските организации. Насилникот не може лесно да се препознае велат надлежните, но сепак има одредено однесување кое го повторуваат. Важно е институциите суштински

Radio Bum

February 25th, 2021

No Comments

Медиумските работници од радио Бум јавно се откажуваат од ЗНМ

Медиумските работници од радио Бум јавно се откажуваат од ЗНМ

Медиумските работници од радио Бум јавно се откажуваме од здружението на новинари на Македонија биејќи сметаме дека работат на штета на новинарите и медиумите. ,,Бесплатни објави и огласи може да има но само на националниот сервис, а претставниците на Здружение на новинари и

Radio Bum

February 23rd, 2021

No Comments

Мисајловски: Оваа е најнеспособна влада во историјата на Македонија

Мисајловски: Оваа е најнеспособна влада во историјата на Македонија

,,Во нормална држава сите требаше да си поднесат оставка за оваа што се случува со вакцините,кога имаше вонредна ситуација се фалеа колку помагаат, а сега се играат со најважна работа, а тоа се вакцините за кои целата влада треба да се ангажира да ги добиеме, истакна ...

Radio Bum

February 12th, 2021

No Comments

Спасовски положи цвеќе на бистата на народниот херој Карпош, а официјално денеска е отворена реконструираната поставка во куќата музеј

Спасовски положи цвеќе на бистата на народниот херој Карпош, а официјално денеска е отворена реконструираната поставка во куќата музеј

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска по повод 77 години од загинувањето на народниот херој Христијан Тодоровски Карпош положи свежо цвеќе пред бистата на Христијан Тодоровски Карпош во Куманово,а воедно беше отворена и реконструираната поставка на куќа ...

Radio Bum

February 7th, 2021

No Comments

Откриени и приведени вооружени лица од Пакистан во Ваксинце

Откриени и приведени вооружени лица од Пакистан во Ваксинце

Во Ваксинце вечерва биле откриени и приведени вооружани Пакистанци. Според информациите на СВР Куманово, вечерва во 18.30 часот во село Ваксинце по претходно добиени оперативни сознанија од страна на Одделот за криминалистичка полиција Куманово биле приведени 6 мигранти од ...

Radio Bum

February 3rd, 2021

No Comments

Се запали автомобил во движење на Октомвриска револуција во Куманово

Се запали автомобил во движење на Октомвриска револуција во Куманово

Утрово на Октомвриска револуција, автомобил во движење се запалил. Нема жртви и повредени лица, причинета е само материјална штета. Според информациите на полицијата во 06.16 часот во СВР Куманово било пријавено дека настанал пожар во патничко моторно возило во движење „ауди

Radio Bum

February 3rd, 2021

No Comments

Полицијата фати крадец на лице место во обид да украде пари од банкомат

Полицијата фати крадец на лице место во обид да украде пари од банкомат

Полицијата разбила организирана група на крадци на пари од банкомати, крадецот од Косово фатен на лице место на банкомат во трговски центар во Куманово. Според информациите на полицијата полициски службеници од СВР Куманово и Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за ...

Radio Bum

February 3rd, 2021

No Comments

Претпладне магла, а попладне сончево со мала облачност и температури до 13 степени

Претпладне магла, а попладне сончево со мала облачност и температури до 13 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, претпладне по одделни котлини со појава на магла и ниска облачност. Ќе дува слаб, во југозападните делови повремено умерен ветер од југозападен правец. Максималната температура ќе достигне од 11 до 19 степени. Во ...

Radio Bum

February 3rd, 2021

No Comments

Започна второто полугодие, матурантите ја бојкотираат наставата

Започна второто полугодие, матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите за денеска најавија дека ќе ја бојкотираат наставата. Состанокот на претставниците на сојузот на средношколци и министерката за образование и наука, Мила Царовска, вчера заврши неуспешно. Тие рекоа дека денеска нема да се вклучат на часовите сѐ додека не се ...

Radio Bum

January 21st, 2021

No Comments